Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-04, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Repolonizacja podzieliła opolskich polityków w Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa 04.09.2016 [ fot. Barbara Więcek]
Niedzielna Loża Radiowa 04.09.2016 [ fot. Barbara Więcek]
Repolonizacja sektora bankowego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Mówi się, że Powszechny Zakład Ubezpieczeń chce odkupić bank Pekao SA od włoskiego UniCredit. Obecnie 58 procent sektora bankowego jest w rękach inwestorów zagranicznych, a my zapytaliśmy opolskich polityków, czy ta proporcja powinna zmienić się na korzyść rodzimego kapitału.
Doktor Piotr Wach z .Nowoczesnej zwraca uwagę, że trzeba zastanowić się nad skutkami, bo PZU jest spółką zależną od rządzących polityków.

- Wszelkie badania ekonomiczne pokazują, że funkcjonowanie podmiotów publicznych jest mniej efektywne i mniej skuteczne, w porównaniu z prywatnymi. Rentowność nie jest w tym przypadku jedynym celem, więc pojawia się pytanie, czy chcemy oddawać nasze banki w ręce polityków – mówi.

Paweł Grabowski, poseł Ruchu Kukiz'15, zapewnia, że jego ugrupowanie popiera pomysł repolonizacji. Przywołuje problem frankowiczów.

- Swawola banków i zyskowność jako ich cel nadrzędny doprowadziły do bankructwa tysiące Polaków. Nie jestem przekonany, czy to dobre rozwiązanie, chociaż w rentowności wszystko wygląda super – dodaje.

Zdaniem profesora Piotra Wacha, senatora Platformy Obywatelskiej, nie można nazywać tego procesu repolonizacją, bo patriotyzm w bankach nie ma sensu.

- Jeżeli jakaś instytucja państwowa ma pieniądze i widzi w tym zysk, być może powinni to czynić. Nie można jednak robić z tego programu narodowego, bo padniemy na twarz w zakresie dużych banków komercyjnych. O ile się nie mylę, na szczęście nie ma na to pieniędzy – jest więcej propagandy niż działania – ocenia.

Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej przekonuje, że kiedy do gospodarki wchodzi polityka, gospodarka broni się swoimi mechanizmami.

- Obawiam się, że jeśli nastąpi jakiś ustawowy trend repolonizacji, nie mali gracze, ale duzi – na którym zależy bankom – zaczną faktycznie myśleć o innych krajach zachodnich. Być może zechcą lokować swoje oszczędności z daleka od polityki - podkreśla.

Według Katarzyny Czochary, posłanki Prawa i Sprawiedliwości, należy repolonizować między innymi sektor bankowy i medialny, a przełomowy był rok 1989.

- To moment dzikiej prywatyzacji. Polska nie była do tego przygotowana, a przede wszystkim ekipa rządząca wtedy naszym krajem podejmowała decyzje, które odbijają nam się czkawką do dziś - mówi.
Dr Piotr Wach
Paweł Grabowski
Prof. Piotr Wach
Rafał Bartek
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2024-11-04, godz. 15:00 Niskie temperatury w regionie. Opolska noclegownia wypełnia się bezdomnymi Ponad połowa miejsc w opolskiej noclegowni przy ul. Popiełuszki jest zajęta. Na 84 dostępne łóżka, zajętych jest już 49. Jak zapewnia Urząd Miasta Opola… » więcej 2024-11-04, godz. 14:39 Nowy kierunek na Politechnice Opolskiej. Będzie można uzyskać dyplom międzynarodowy Na Politechnice Opolskiej powstanie nowy kierunek studiów - wytwarzanie i inżynieria produkcji. To efekt zwycięstwa opolskiej uczelni w konkursie Krajowej Agencji… » więcej 2024-11-04, godz. 14:24 "Warto pomagać". Caritas przygotowuje kolejne paczki dla powodzian 'Nie trzeba było nas namawiać'. Wolontariusze szkolnych kół Caritas z Raszowej oraz Żyrowej pomagają dzisiaj (04.11) w pakowaniu paczek dla powodzian w magazynie… » więcej 2024-11-04, godz. 13:10 Zwęglone zwłoki na Zaodrzu w Opolu. Policjanci zatrzymali podejrzanego Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo niezidentyfikowanej dotąd osoby na opolskim Zaodrzu. » więcej 2024-11-04, godz. 12:30 Część oficjalna, piknik oraz koncert. Wiemy, co będzie się działo w Opolu 11 listopada Na początek msza święta, potem uroczyste obchody na placu Wolności i na koniec piknik na rynku oraz koncert w Stegu Arenie - tak w skrócie będzie wyglądać… » więcej 2024-11-04, godz. 12:15 "Zanim cała machina państwa ruszy z pomocą to one już są na miejscu". Minister Adriana Porowska w Radiu Opole - Organizacje pozarządowe nie tylko teraz, ale też we wcześniejszych kryzysach pokazały ogromną moc sprawczą - nie miała wątpliwości w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-11-04, godz. 11:32 Ponad 200 ton odpadów popowodziowych wywieziono z Brzegu. To nie koniec wielkiego sprzątania Brzeg nadal sprząta po wielkiej wodzie. Do tej pory miejska spółka komunalna odebrała od mieszkańców ponad 200 ton odpadów popowodziowych, jednak to wciąż… » więcej 2024-11-04, godz. 07:06 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. Warunki jazdy trudne Kolizje, wypadki i pożary samochodów - tak wygląda poranek na opolskich drogach. Z utrudnieniami muszą się mierzyć kierowcy zarówno na autostradzie A4… » więcej 2024-11-03, godz. 20:00 Przychodnia POZ w Ujeździe przejdzie gruntowny remont. Będzie też lepszy dostęp do specjalistów Nowoczesny ośrodek zdrowia powstanie w Ujeździe w powiecie strzeleckim. Będzie to możliwe dzięki połączeniu sił przychodni Med-Ujazd i Kliniki Nova. Dla… » więcej 2024-11-03, godz. 20:00 Brzeg na razie nie wprowadza ulg dla firm poszkodowanych w czasie powodzi. "Nie możemy obniżać podatków do przodu" Brzeg na razie nie wprowadził ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek powodzi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »