Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-01, 13:45 Autor: Dorota Kłonowska

Pamięci powstańców warszawskich. Sześć tysięcy trafiło do Stalagu 344 Lamsdorf

[fot.Dorota Kłonowska]
[fot.Dorota Kłonowska]
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapłonęły znicze pod pomnikiem powstańców w łambinowickich lasach. W taki sposób upamiętniono pobyt kilku tysięcy powstańców w Stalagu Lamsdorf 344, którzy przebywali tam jako jeńcy.
- Pierwszy transport przyjechał 6 października 1944 roku. W Stalagu 344 Lamsdorf łącznie przebywało ponad 6 tysięcy powstańców warszawskich, wśród których było około 600 dzieci i kobiety - żołnierze. Pozostało po nich wiele pamiątek, niektóre są jeszcze do dzisiaj przekazywane przez ich rodziny - mówi kustosz muzeum Beata Madej.

Kustosz dodaje, że transport powstańców odbywał się w nieludzkich warunkach, zostali zakwaterowani w drewnianych, zimnych barakach, nie mieli ciepłej odzieży. Byli też wyzywani i obrażani przez miejscową ludność. W Stalagu 344 Lamsdorf przebywali m.in. rotmistrz Witold Pilecki, Roman Bratny, historyk Aleksander Gieysztor, pisarka Józefa Radzymińska czy aktor Zdzisław Maklakiewicz. Do Lamsdorf trafił też najmłodszy, wówczas 10 – letni, powstaniec warszawski – Jerzy Szulc.

- Dzisiaj zorganizowaliśmy skromną uroczystość, tradycyjnie duże obchody organizujemy 6 października w rocznicę przyjazdu pierwszego transportu powstańców – mówi Madej.

Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja pracowników CMJW, a także senator Jerzy Czerwiński. Nie zabrakło również młodzieży. Dzisiaj (1.08) rozpoczyna się bowiem pobyt na Opolszczyźnie grupy Niemców, Polaków i Ukraińców, którzy tradycyjnie już porządkują groby na łambinowickim cmentarzu.

- Takie porządkowanie mogił ma jeszcze inny wymiar. Widzimy, że są to nieraz groby naszych rówieśników. To daje do myślenia – mówi Mateusz Wagner, student z Wrocławia. Z kolei niemiecka młodzież podkreśla, że to dla nich najlepsza lekcja historii.
Beata Madej, Mateusz Wagner

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »