Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-31, 10:18 Autor: Dorota Kłonowska

Pałac w Kopicach, czyli historia „Śląskiego Kopciuszka”, wciąż czeka na szczęśliwe zakończenie [FILM]

Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Mimo zmian właścicielskich i obietnic, pałac w Kopicach wciąż nie został odrestaurowany. Tę perłę Opolszczyzny stale monitoruje Janusz Skop - fotografik, pochodzący z naszego województwa pasjonat zabytków, obecnie zamieszkały w Dortmundzie. Stworzył stronę internetową poświęconą Kopicom i jest autorem łącznie kilkuset tysięcy zdjęć prezentujących opolskie zabytki. Podczas wakacyjnej wizyty na Opolszczyźnie odwiedził Kopice.
- Pojechałem do Kopic o 4.00 rano, żeby zobaczyć pałac w pełnej krasie. Niestety, niewiele się zmieniło. Bardzo zaniedbany park i sam pałac, owszem pilnowany przez ochronę, ale bez gospodarskiej ręki. Nie zostałem zresztą wpuszczony, uznano mnie za „persona non grata" – mówi Janusz Skop.

Fotografik przed 10 laty nagłośnił sprawę zrujnowanego pałacu w Kopicach do tego stopnia, że zabytkiem zainteresowały się władze i stosowne urzędy. Mimo zmian właścicieli i składanych obietnic renowacji, do dzisiaj zabytek nie został odrestaurowany, a jest perłą Opolszczyzny.

- Robię co mogę, aby zwrócić uwagę na problem, założyłem stronę internetową poświęconą pałacowi, na moje zlecenie powstał o nim film, przypominam się wciąż z tym tematem w stosownych instytucjach. Mam też kontakt z potomkami właścicielki pałacu – Joanny Schaffkotsch. Ubolewają nad stanem tego zabytku – mówi Skop.

Dodajmy, że w XIX wieku Joanna Schaffgotsch, jako 6 - letnia dziewczynka, niespodziewanie została multimilionerką stając się dziedziczką wielkiego majątku, w tym Kopic. To wydarzenie nie miało precedensu w Europie i jest historią "Śląskiego Kopciuszka". Pałac jeszcze po II wojnie światowej prezentował się okazale. W latach 50. po pożarze, został rozgrabiony i zdewastowany.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu Opole.

Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 14:33 WYBORY 2023. "Nie zwalniamy tempa". Plany Koalicji Obywatelskiej na ostatnie dwa tygodnie kampanii - Nie zwalniamy tempa, wręcz przeciwnie - zapewniał dziś (29.09) na konferencji prasowej Andrzej Buła, szef opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. Jak… » więcej 2023-09-29, godz. 14:30 Wybory 2023. Ludowcy pytają o lasy i Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie - Martwi nas kondycja polskich lasów i wycinki, jakie są prowadzone - PSL wraca do tematu pytań zadanych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2023-09-29, godz. 13:45 Pierwszy raz w historii w Głubczycach zorganizowany zostanie Opolski Bieg Rotmistrza Pileckiego Przed nami I Opolski Bieg Rotmistrza Pileckiego. Impreza odbędzie się w niedzielę (01.10) w Głubczycach. Uczestnicy rywalizować będą na trzech trasach… » więcej 2023-09-29, godz. 13:00 Miał ponad 4 promile i jechał samochodem. Pasażer był poszukiwany O podejrzanie zachowującym się kierowcy, nyskich policjantów wczoraj (28.09) późnym popołudniem poinformował świadek. Zgłoszenie dotyczyło sytuacji w… » więcej 2023-09-29, godz. 12:15 WYBORY 2023. Jerzy Przystajko chce budowy na Opolszczyźnie fabryki leków Zwiększenie bezpieczeństwa farmaceutycznego kraju, a także powstrzymanie depopulacji regionu - takie skutki mogłaby przynieść inwestycja w produkcję leków… » więcej 2023-09-29, godz. 11:45 Jest plan na budowę hali lekkoatletycznej na kampusie PO. Na briefing nie zaproszono gospodarza Jest szansa, że Politechnika Opolska będzie miała nową, wielofunkcyjną halę sportową. Ma ona powstać w ramach zadania pod nazwą 'Centrum badawczo-naukowe'… » więcej 2023-09-29, godz. 11:00 Pomysły na Polskę. Włodzimierz Skalik - "jedynka" Konfederacji w Radiu Opole - Polacy mają dużo energii i mamy nadzieję, że ją w nich wyzwolimy - tak mówił dziś (29.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Włodzimierz Skalik z Konfederacji… » więcej 2023-09-29, godz. 10:35 Wybuchowe laboratorium w Małopolsce zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 10:15 Shakespeare na pasach. Happening teatru Ekostudio 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 09:00 Rządowe dotacje na zadania poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów Ponad 17 milionów złotych trafi do województwa opolskiego na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. To pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »