Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-31, 10:18 Autor: Dorota Kłonowska

Pałac w Kopicach, czyli historia „Śląskiego Kopciuszka”, wciąż czeka na szczęśliwe zakończenie [FILM]

Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Mimo zmian właścicielskich i obietnic, pałac w Kopicach wciąż nie został odrestaurowany. Tę perłę Opolszczyzny stale monitoruje Janusz Skop - fotografik, pochodzący z naszego województwa pasjonat zabytków, obecnie zamieszkały w Dortmundzie. Stworzył stronę internetową poświęconą Kopicom i jest autorem łącznie kilkuset tysięcy zdjęć prezentujących opolskie zabytki. Podczas wakacyjnej wizyty na Opolszczyźnie odwiedził Kopice.
- Pojechałem do Kopic o 4.00 rano, żeby zobaczyć pałac w pełnej krasie. Niestety, niewiele się zmieniło. Bardzo zaniedbany park i sam pałac, owszem pilnowany przez ochronę, ale bez gospodarskiej ręki. Nie zostałem zresztą wpuszczony, uznano mnie za „persona non grata" – mówi Janusz Skop.

Fotografik przed 10 laty nagłośnił sprawę zrujnowanego pałacu w Kopicach do tego stopnia, że zabytkiem zainteresowały się władze i stosowne urzędy. Mimo zmian właścicieli i składanych obietnic renowacji, do dzisiaj zabytek nie został odrestaurowany, a jest perłą Opolszczyzny.

- Robię co mogę, aby zwrócić uwagę na problem, założyłem stronę internetową poświęconą pałacowi, na moje zlecenie powstał o nim film, przypominam się wciąż z tym tematem w stosownych instytucjach. Mam też kontakt z potomkami właścicielki pałacu – Joanny Schaffkotsch. Ubolewają nad stanem tego zabytku – mówi Skop.

Dodajmy, że w XIX wieku Joanna Schaffgotsch, jako 6 - letnia dziewczynka, niespodziewanie została multimilionerką stając się dziedziczką wielkiego majątku, w tym Kopic. To wydarzenie nie miało precedensu w Europie i jest historią "Śląskiego Kopciuszka". Pałac jeszcze po II wojnie światowej prezentował się okazale. W latach 50. po pożarze, został rozgrabiony i zdewastowany.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu Opole.

Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »