Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-31, 10:18 Autor: Dorota Kłonowska

Pałac w Kopicach, czyli historia „Śląskiego Kopciuszka”, wciąż czeka na szczęśliwe zakończenie [FILM]

Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Mimo zmian właścicielskich i obietnic, pałac w Kopicach wciąż nie został odrestaurowany. Tę perłę Opolszczyzny stale monitoruje Janusz Skop - fotografik, pochodzący z naszego województwa pasjonat zabytków, obecnie zamieszkały w Dortmundzie. Stworzył stronę internetową poświęconą Kopicom i jest autorem łącznie kilkuset tysięcy zdjęć prezentujących opolskie zabytki. Podczas wakacyjnej wizyty na Opolszczyźnie odwiedził Kopice.
- Pojechałem do Kopic o 4.00 rano, żeby zobaczyć pałac w pełnej krasie. Niestety, niewiele się zmieniło. Bardzo zaniedbany park i sam pałac, owszem pilnowany przez ochronę, ale bez gospodarskiej ręki. Nie zostałem zresztą wpuszczony, uznano mnie za „persona non grata" – mówi Janusz Skop.

Fotografik przed 10 laty nagłośnił sprawę zrujnowanego pałacu w Kopicach do tego stopnia, że zabytkiem zainteresowały się władze i stosowne urzędy. Mimo zmian właścicieli i składanych obietnic renowacji, do dzisiaj zabytek nie został odrestaurowany, a jest perłą Opolszczyzny.

- Robię co mogę, aby zwrócić uwagę na problem, założyłem stronę internetową poświęconą pałacowi, na moje zlecenie powstał o nim film, przypominam się wciąż z tym tematem w stosownych instytucjach. Mam też kontakt z potomkami właścicielki pałacu – Joanny Schaffkotsch. Ubolewają nad stanem tego zabytku – mówi Skop.

Dodajmy, że w XIX wieku Joanna Schaffgotsch, jako 6 - letnia dziewczynka, niespodziewanie została multimilionerką stając się dziedziczką wielkiego majątku, w tym Kopic. To wydarzenie nie miało precedensu w Europie i jest historią "Śląskiego Kopciuszka". Pałac jeszcze po II wojnie światowej prezentował się okazale. W latach 50. po pożarze, został rozgrabiony i zdewastowany.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu Opole.

Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2020-05-26, godz. 10:40 Raport MZ: 3 nowe przypadki COVID-19 w regionie. Mamy też 3 ozdrowieńców W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 236 nowych przypadkach COVID-19 i 6 ofiarach śmiertelnych w kraju. Od początku pandemii w regionie liczba… » więcej 2020-05-26, godz. 10:30 Kolejne oczyszczacze powietrza w placówkach edukacyjnych gminy Namysłów. Wszystkie dotychczas dostarczone urządzenia eliminują… Do publicznych placówek edukacyjnych w gminie Namysłów trafiły kolejne oczyszczacze powietrza. Urządzenia, oprócz filtrowania pyłków i kurzu, są w stanie także… » więcej 2020-05-26, godz. 09:30 Mieszkańcy gminy Strzeleczki szczodrze wsparli charytatywną akcję recyklingową Zaledwie trzy dni wystarczyły mieszkańcom Strzeleczek, żeby przepełnić specjalny pojemnik na plastikowe nakrętki. W ten sposób włączyli się do akcji charytatywnej… » więcej 2020-05-26, godz. 09:15 Zajęcia dla seniorów i osób niepełnosprawnych w Opolu rozpoczną się w następnym miesiącu Opolskie placówki dziennego wsparcia i kluby seniora wznowią działalność dopiero 1 czerwca. Dla seniorów organizowane będą zajęcia w grupach, na które wcześniej… » więcej 2020-05-26, godz. 09:05 Zmiany w zarządzie, dotacja na remont stadionu oraz raport z wdrażania RPO - to niektóre punkty dzisiejszej sesji opolskiego… - Nie jesteśmy zaskoczeni zmianami w zarządzie województwa - przyznał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej 2020-05-26, godz. 09:00 Do końca sierpnia mają zakończyć się prace budowlane w nyskiej bazylice Dobiega końca remont nyskiej bazyliki. Prawdopodobnie jeszcze przed końcem wakacji uda się wykonać wszystkie zaplanowane prace budowlane, zarówno na zewnątrz… » więcej 2020-05-26, godz. 08:15 Krapkowice: wysiano pierwszą z wielu miejskich łąk kwietnych Na powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych, w sąsiedztwie pływalni, powstaje łąka kwietna. To pierwszy taki projekt realizowany w Krapkowicach. Ma to być… » więcej 2020-05-26, godz. 07:30 Roszady w zarządzie województwa opolskiego jednym z tematów XVIII sesji sejmiku Odwołanie ze stanowiska Stanisława Rakoczego i powołanie na członka Zarządu Województwa Opolskiego Antoniego Konopki. To jeden z ważniejszych punktów dzisiejszej… » więcej 2020-05-26, godz. 07:02 Utrudnienia na DK 11 w Krzywiźnie. Ciężarówka wypadła z drogi W miejscowości Krzywizna na trasie z Kępna do Kluczborka samochód ciężarowy wypadł z drogi. » więcej 2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »