Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-31, 10:18 Autor: Dorota Kłonowska

Pałac w Kopicach, czyli historia „Śląskiego Kopciuszka”, wciąż czeka na szczęśliwe zakończenie [FILM]

Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Mimo zmian właścicielskich i obietnic, pałac w Kopicach wciąż nie został odrestaurowany. Tę perłę Opolszczyzny stale monitoruje Janusz Skop - fotografik, pochodzący z naszego województwa pasjonat zabytków, obecnie zamieszkały w Dortmundzie. Stworzył stronę internetową poświęconą Kopicom i jest autorem łącznie kilkuset tysięcy zdjęć prezentujących opolskie zabytki. Podczas wakacyjnej wizyty na Opolszczyźnie odwiedził Kopice.
- Pojechałem do Kopic o 4.00 rano, żeby zobaczyć pałac w pełnej krasie. Niestety, niewiele się zmieniło. Bardzo zaniedbany park i sam pałac, owszem pilnowany przez ochronę, ale bez gospodarskiej ręki. Nie zostałem zresztą wpuszczony, uznano mnie za „persona non grata" – mówi Janusz Skop.

Fotografik przed 10 laty nagłośnił sprawę zrujnowanego pałacu w Kopicach do tego stopnia, że zabytkiem zainteresowały się władze i stosowne urzędy. Mimo zmian właścicieli i składanych obietnic renowacji, do dzisiaj zabytek nie został odrestaurowany, a jest perłą Opolszczyzny.

- Robię co mogę, aby zwrócić uwagę na problem, założyłem stronę internetową poświęconą pałacowi, na moje zlecenie powstał o nim film, przypominam się wciąż z tym tematem w stosownych instytucjach. Mam też kontakt z potomkami właścicielki pałacu – Joanny Schaffkotsch. Ubolewają nad stanem tego zabytku – mówi Skop.

Dodajmy, że w XIX wieku Joanna Schaffgotsch, jako 6 - letnia dziewczynka, niespodziewanie została multimilionerką stając się dziedziczką wielkiego majątku, w tym Kopic. To wydarzenie nie miało precedensu w Europie i jest historią "Śląskiego Kopciuszka". Pałac jeszcze po II wojnie światowej prezentował się okazale. W latach 50. po pożarze, został rozgrabiony i zdewastowany.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu Opole.

Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »