Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-23, 20:20 Autor: Piotr Wrona

Młodzież utrwalała wspomnienia opolan. Chcą wzbogacić "Archiwum Historii Mówionej"

W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
W Opolu młodzież realizowała projekt Archiwum Historii Mówionej
Namawiali starszych mieszkańców Opola do podzielenia się swoimi przeżyciami z młodości. Ponad 20 młodych osób ze Śląska i Opolszczyzny, poszukiwało dziś świadków historii.
Nagrane wspomnienia trafią do Archiwum Historii Mówionej, największego w Polsce zbioru relacji osób, które przeżyły m.in II wojnę światową, czasy komunizmu czy sowieckich represji.

- Mamy okazję poznać osoby, dla których historia to żywe wspomnienia - mówi Emilia Makosz, uczestniczka projektu. - Świadkowie historyczni to osoby, z którymi warto rozmawiać. Oni przeżyli tamte czasy i doświadczyli tego, co jest z nimi związane. Jest to żywa lekcja, której nie da się przeczytać w podręczniku – dodaje.

Michał Nowak mówi z kolei, że dla wielu osób wspomnienia wiążą się z niełatwymi do wyrażenia przeżyciami.

- Dla mnie było ważne to, jak ludzie opowiadali o swoich wspomnieniach. Często tym osobom towarzyszyły wielkie emocje i łzy – opowiada Nowak.

- Naszym obowiązkiem jest zachowanie tych wspomnień. Nasi rozmówcy często mieli po 80 lat - dodaje Katrin Brieger. - Historię warto kultywować po to, aby pozostała w naszej pamięci. Warto ją zapisać, utrwalić, aby w przyszłości mogły do niej sięgnąć nasze dzieci i wnuki – mówi Brieger.

Przeprowadzone rozmowy zostaną zamieszczone na portalu e-historia.pl. Projekt w województwie opolskim koordynuje Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej w Opolu.
Emilia Makosz
Michał Nowak
Katrin Brieger

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 09:25 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. Kolizja w Opolu, wypadek w Goświnowicach Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Opola tuż za rondem Szczakiela. Nikt nie został poszkodowany, ale były utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-10-23, godz. 08:30 Ukraińska nuta i wschodnie przysmaki wypełniły MBP w Opolu. Trwają Dni Ukraińskie w Opolu Lalki motanki, tradycyjne ukraińskie pieśni w wykonaniu zespołu 'Dolce' z Iwano-Frankiwska i potrawy wprost zza wschodniej granicy przyciągnęły tłumy do Miejs ... » więcej 2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »