Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-19, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Samorządowcy komentują konsultacje zorganizowane przez prezydenta Opola

Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Włodarze gmin zagrożonych rozbiorem twierdzą, że z politowaniem przyjęli 6 – procentową frekwencję w konsultacjach społecznych na temat powiększenia stolicy regionu zorganizowanych przez prezydenta Opola.
Burmistrz Prószkowa Róża Malik mówi, że w podopolskich gminach relacje społeczne są bezpośrednie. W Opolu - jak przekonuje - tego nie ma.

- Słowa prezydenta Wiśniewskiego „jestem zachwycony” to nazywanie czarnego białym – mówi burmistrz Malik. - Nie było ze strony prezydenta prób spotykania się bezpośrednio z mieszkańcami. To, że się istnieje w mediach, nie świadczy o tym, że się dociera rzeczywiście z takim przekazem – podkreśla Malik.

Marek Leja, wójt Dąbrowy, mówi z kolei, że w Opolu było dużo punktów konsultacyjnych, ale jednak apele prezydenta o udział w konsultacjach nie zadziałały.

- I tak wszystko zależy od interpretacji. Pan prezydent, według niego, ma cały mandat poparcia, aby dalej procedować powiększenie Opola – mówi Leja.

- Wyniki konsultacji w Opolu pokazują, że poparcie mieszkańców Opola dla tego projektu jest znikome – mówi z kolei Henryk Lakwa, starosta opolski.

- Jesteśmy oburzeni postawą prezydenta Wiśniewskiego. Dzieli mieszkańców: z jednej strony na zmanipulowanych i zmuszonych do oddawania głosów mieszkańców powiatu a z drugiej strony na obiektywnych opolan. Jest prezydentem Opola kilkanaście miesięcy a już potrafił skłócić środowisko – dodaje Lakwa.

W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w pięciu gminach frekwencja wyniosła ponad 50 procent. W tych robionych przez Starostwo Powiatowe w Opolu brało udział 19 procent populacji powiatu ziemskiego.
Róża Malik, burmistrz Prószkowa
Marek Leja, wójt Dąbrowy
Henryk Lakwa, starosta opolski

Wiadomości z regionu

2022-08-16, godz. 20:47 Wyglądało niebezpiecznie. W Odrze w Krapkowicach znaleziono beczkę z podejrzaną substancją Na szczęście był to tylko fałszywy alarm, choć wyglądało niebezpiecznie. Mowa o znalezionej w Odrze na wysokości ulicy Kolejowej w Krapkowicach beczce… » więcej 2022-08-16, godz. 19:59 GIOŚ: stan Odry stabilizuje się. Ujęcia wody pitnej są badane regularnie Stan Odry stabilizuje się, parametry wracają do stanu typowego dla rzeki o tej porze roku - powiedziała we wtorek zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony… » więcej 2022-08-16, godz. 19:45 O miesiąc wcześniej niż zwykle rusza opolski program szczepień przeciwko grypie. To propozycja dla osób 65+ Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia mogą już korzystać z bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie. Dostępne są one w czterech przychodniach miejskich:… » więcej 2022-08-16, godz. 18:30 5 zastępów straży pożarnej gasi pożar mieszkania w Strzelcach Opolskich. Nie ma osób poszkodowanych Niebezpieczne zdarzenie w Strzelcach Opolskich. Po godzinie 17:00 w bloku przy ulicy Krakowskiej 43 doszło do pożaru kuchni w mieszkaniu na 3 piętrze. » więcej 2022-08-16, godz. 18:00 Poseł Zembaczyński pyta wojewodę o Odrę Poseł Witold Zembaczyński chce dowiedzieć się, jakie działania podjął wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze… » więcej 2022-08-16, godz. 17:30 Łubniany smakują Frankfurterkranzem. Ta podopolska gmina była kolejną na naszej jubileuszowej mapie [ZDJĘCIA] Dużo zieleni, spokoju i całkiem sporo smacznych produktów. Nasza wakacyjna, jubileuszowa akcja dotarła dzisiaj (16.08) do Łubnian. To był już 49. przystanek… » więcej 2022-08-16, godz. 16:45 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał pieniądze strażakom ochotnikom 48 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z czterech powiatów: nyskiego, brzeskiego, namysłowskiego i kluczborskiego otrzymało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego… » więcej 2022-08-16, godz. 16:11 Dzieci z ukraińskiego Kałusza z wizytą na Opolszczyźnie 35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę. Wypoczynek ma związek z prowadzonym od 11 lat projektem… » więcej 2022-08-16, godz. 15:00 Ireneusz Jaki i Mateusz Filipowski odpierają zarzuty posła Zembaczyńskiego o źle prowadzonych finansach w spółce… 'Mówienie o tym, że w spółce była prowadzona księgowość kreatywna jest dużym nieporozumieniem' - tak do efektów kontroli w opolskiej spółce WiK, przedstawionych… » więcej 2022-08-16, godz. 14:20 Próbki z Odry będą badane poza krajem. Te z opolskiego odcinka są w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w wtorek, że wysłał do analizy laboratoryjnej za granicę próbki wody z Odry. Według GIOŚ w zagranicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »