Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-19, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Samorządowcy komentują konsultacje zorganizowane przez prezydenta Opola

Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Włodarze gmin zagrożonych rozbiorem twierdzą, że z politowaniem przyjęli 6 – procentową frekwencję w konsultacjach społecznych na temat powiększenia stolicy regionu zorganizowanych przez prezydenta Opola.
Burmistrz Prószkowa Róża Malik mówi, że w podopolskich gminach relacje społeczne są bezpośrednie. W Opolu - jak przekonuje - tego nie ma.

- Słowa prezydenta Wiśniewskiego „jestem zachwycony” to nazywanie czarnego białym – mówi burmistrz Malik. - Nie było ze strony prezydenta prób spotykania się bezpośrednio z mieszkańcami. To, że się istnieje w mediach, nie świadczy o tym, że się dociera rzeczywiście z takim przekazem – podkreśla Malik.

Marek Leja, wójt Dąbrowy, mówi z kolei, że w Opolu było dużo punktów konsultacyjnych, ale jednak apele prezydenta o udział w konsultacjach nie zadziałały.

- I tak wszystko zależy od interpretacji. Pan prezydent, według niego, ma cały mandat poparcia, aby dalej procedować powiększenie Opola – mówi Leja.

- Wyniki konsultacji w Opolu pokazują, że poparcie mieszkańców Opola dla tego projektu jest znikome – mówi z kolei Henryk Lakwa, starosta opolski.

- Jesteśmy oburzeni postawą prezydenta Wiśniewskiego. Dzieli mieszkańców: z jednej strony na zmanipulowanych i zmuszonych do oddawania głosów mieszkańców powiatu a z drugiej strony na obiektywnych opolan. Jest prezydentem Opola kilkanaście miesięcy a już potrafił skłócić środowisko – dodaje Lakwa.

W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w pięciu gminach frekwencja wyniosła ponad 50 procent. W tych robionych przez Starostwo Powiatowe w Opolu brało udział 19 procent populacji powiatu ziemskiego.
Róża Malik, burmistrz Prószkowa
Marek Leja, wójt Dąbrowy
Henryk Lakwa, starosta opolski

Wiadomości z regionu

2019-09-21, godz. 22:03 Izbicko zaprasza na niedzielne wyścigi kolarskie. Impreza dla każdego Po raz 13. w Izbicku odbędzie się wyścig rowerowy dla dzieci i dorosłych. Starty poszczególnych grup wiekowych będą poprzedzane występami artystycznymi przeds ... » więcej 2019-09-21, godz. 21:19 Krapkowice świętują 20-lecie powiatu. Jest smacznie i kolorowo [ZDJĘCIA] Biegi przełajowe, pokazy pieczenia kołocza śląskiego, nauka udzielania pierwszej pomocy, potrawy z całego świata a do tego oczywiście występy artystyczne i ki ... » więcej 2019-09-21, godz. 20:25 W Dziergowicach odsłonięto obelisk upamiętniający dwóch księży, bohatersko walczących o polskość Tablicę poświęconą dwóm księżom odsłonięto (21.09) przy kościele w Dziergowicach w gminie Bierawa. Organizatorem ceremonii było stowarzyszenie Rodło. Upamiętn ... » więcej 2019-09-21, godz. 20:24 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi w niedzielę (22.09) mieszkańców Brzegu. „Chcemy być wszyscy razem” W samo południe (22.09) rozpocznie się w Brzegu spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Miejscem spotkania jest Plac Zamkowy, a ma ono charakter otwarty. » więcej 2019-09-21, godz. 20:00 Zniesienie podatków, likwidacja obowiązkowego ZUS-u, militaryzacja. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość spo ... Silne i suwerenne państwo, zniesienie podatków, likwidacja obowiązkowego ZUS-u, to niektóre z pięciu fundamentalnych punktów programu Konfederacji Wolność i N ... » więcej 2019-09-21, godz. 18:41 Mobilna aplikacja dla mieszkańców gminy Głogówek Mieszkańcy gminy Głogówek mogą korzystać z nowej, bezpłatnej aplikacji na telefon, którą przygotował samorząd. Aplikacja oferuje m.in. błyskawiczny dostęp do ... » więcej 2019-09-21, godz. 17:50 Europoseł Anna Zalewska otworzyła swoje biuro w Nysie. "To dowód szacunku dla Polski powiatowej" Eurodeputowana Dolnego Śląska i Opolszczyzny, Anna Zalewska, otworzyła swoje biuro w Nysie. Była minister edukacji jednocześnie zadeklarowała chęć współpracy ... » więcej 2019-09-21, godz. 16:36 Kowalski o repolonizacji ECO: potrzebna jest pełna mobilizacja. Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa ... Wraca temat repolonizacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. - Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego województwa opo ... » więcej 2019-09-21, godz. 13:03 Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pogra ... » więcej 2019-09-21, godz. 12:55 Sobota pod znakiem szukania ptaków. Ornitologiczny spacer w dzielnicy Chabry w Opolu Opolanie, wyposażeni w aparaty i lornetki, sobotnie przedpołudnie wykorzystali na ornitologiczny spacer alejami dzielnicy Chabry w stolicy regionu. W towarzys ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »