Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-19, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Samorządowcy komentują konsultacje zorganizowane przez prezydenta Opola

Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Włodarze gmin zagrożonych rozbiorem twierdzą, że z politowaniem przyjęli 6 – procentową frekwencję w konsultacjach społecznych na temat powiększenia stolicy regionu zorganizowanych przez prezydenta Opola.
Burmistrz Prószkowa Róża Malik mówi, że w podopolskich gminach relacje społeczne są bezpośrednie. W Opolu - jak przekonuje - tego nie ma.

- Słowa prezydenta Wiśniewskiego „jestem zachwycony” to nazywanie czarnego białym – mówi burmistrz Malik. - Nie było ze strony prezydenta prób spotykania się bezpośrednio z mieszkańcami. To, że się istnieje w mediach, nie świadczy o tym, że się dociera rzeczywiście z takim przekazem – podkreśla Malik.

Marek Leja, wójt Dąbrowy, mówi z kolei, że w Opolu było dużo punktów konsultacyjnych, ale jednak apele prezydenta o udział w konsultacjach nie zadziałały.

- I tak wszystko zależy od interpretacji. Pan prezydent, według niego, ma cały mandat poparcia, aby dalej procedować powiększenie Opola – mówi Leja.

- Wyniki konsultacji w Opolu pokazują, że poparcie mieszkańców Opola dla tego projektu jest znikome – mówi z kolei Henryk Lakwa, starosta opolski.

- Jesteśmy oburzeni postawą prezydenta Wiśniewskiego. Dzieli mieszkańców: z jednej strony na zmanipulowanych i zmuszonych do oddawania głosów mieszkańców powiatu a z drugiej strony na obiektywnych opolan. Jest prezydentem Opola kilkanaście miesięcy a już potrafił skłócić środowisko – dodaje Lakwa.

W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w pięciu gminach frekwencja wyniosła ponad 50 procent. W tych robionych przez Starostwo Powiatowe w Opolu brało udział 19 procent populacji powiatu ziemskiego.
Róża Malik, burmistrz Prószkowa
Marek Leja, wójt Dąbrowy
Henryk Lakwa, starosta opolski

Wiadomości z regionu

2020-05-28, godz. 08:00 Gogolin: w piątek ponownie zostanie zamknięty przejazd kolejowy na Krapkowickiej W najbliższy weekend wracają utrudnienia drogowe w centrum Gogolina. To efekt robót jakie prowadzone są na linii kolejowej E30. W związku z budową podziemnego… » więcej 2020-05-28, godz. 07:00 Politechnika Opolska rozpoczyna rekrutację na nowy rok akademicki Politechnika Opolska rusza z rekrutacją na kolejny rok akademicki. Liczba kierunków kształcenia się nie zmieni, ale ma się zwiększyć liczba specjalizacji, które… » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Gmina Krapkowice wspiera finansowo policjantów 20 tysięcy złotych przekazała gmina Krapkowice komendzie powiatowej policji. Pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe patrole. » więcej 2020-05-27, godz. 22:00 Konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów na żywo, ale z rygorem sanitarnym Od poniedziałku (25.05) ósmoklasiści i maturzyści mogą korzystać z dobrowolnych konsultacji organizowanych w szkołach. Z powodu pandemii koronawirusa dotychczas… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00 Szpitale wznawiają zabiegi, wzrośnie zapotrzebowanie na dawców krwi W opolskim centrum krwiodawstwa spore zapasy krwi. Szpitale jednak przystępują do realizowania zabiegów, które zostały wstrzymane z powodu pandemii, więc zapotrzebowanie… » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Kwarantanna kluczborskiego szpitala. Wstrzymano przyjęcia i wypisy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku do odwołania wstrzymało przyjęcia i wypisy pacjentów z powodu kwarantanny. » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Raport dnia: 9 zakażeń i 6 ozdrowieńców na Opolszczyźnie. Premier przedstawił plan IV etapu łagodzenia obostrzeń 9 zarażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (27.05) na Opolszczyźnie. » więcej 2020-05-27, godz. 20:00 Prudnik: funkcjonariusz zakładu karnego zatrzymał sprawcę kradzieży na stacji paliw Opolski funkcjonariusz służby więziennej zatrzymał złodzieja w czasie wolnym od pracy. Chodzi o sierżanta sztabowego Andrzeja Millera, który pełni służbę w prudnickim… » więcej 2020-05-27, godz. 18:35 Do 611 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 7 nowych przypadków w popołudniowym raporcie MZ 7 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie i 6 powrotów do zdrowia. W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zachorowaniach… » więcej 2020-05-27, godz. 18:15 Radni Opola wracają do CWK. W czwartek XXVI sesja rady miasta Przystąpienie do projektu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, korekty budżetowe, czy też zmiany w gospodarce niskoemisyjnej. Jutro (28.05) odbędzie się XXVI… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »