Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-19, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Samorządowcy komentują konsultacje zorganizowane przez prezydenta Opola

Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Protestują przeciw powiększaniu Opola [ foto: Bogusław Kalisz ]
Włodarze gmin zagrożonych rozbiorem twierdzą, że z politowaniem przyjęli 6 – procentową frekwencję w konsultacjach społecznych na temat powiększenia stolicy regionu zorganizowanych przez prezydenta Opola.
Burmistrz Prószkowa Róża Malik mówi, że w podopolskich gminach relacje społeczne są bezpośrednie. W Opolu - jak przekonuje - tego nie ma.

- Słowa prezydenta Wiśniewskiego „jestem zachwycony” to nazywanie czarnego białym – mówi burmistrz Malik. - Nie było ze strony prezydenta prób spotykania się bezpośrednio z mieszkańcami. To, że się istnieje w mediach, nie świadczy o tym, że się dociera rzeczywiście z takim przekazem – podkreśla Malik.

Marek Leja, wójt Dąbrowy, mówi z kolei, że w Opolu było dużo punktów konsultacyjnych, ale jednak apele prezydenta o udział w konsultacjach nie zadziałały.

- I tak wszystko zależy od interpretacji. Pan prezydent, według niego, ma cały mandat poparcia, aby dalej procedować powiększenie Opola – mówi Leja.

- Wyniki konsultacji w Opolu pokazują, że poparcie mieszkańców Opola dla tego projektu jest znikome – mówi z kolei Henryk Lakwa, starosta opolski.

- Jesteśmy oburzeni postawą prezydenta Wiśniewskiego. Dzieli mieszkańców: z jednej strony na zmanipulowanych i zmuszonych do oddawania głosów mieszkańców powiatu a z drugiej strony na obiektywnych opolan. Jest prezydentem Opola kilkanaście miesięcy a już potrafił skłócić środowisko – dodaje Lakwa.

W konsultacjach społecznych przeprowadzonych w pięciu gminach frekwencja wyniosła ponad 50 procent. W tych robionych przez Starostwo Powiatowe w Opolu brało udział 19 procent populacji powiatu ziemskiego.
Róża Malik, burmistrz Prószkowa
Marek Leja, wójt Dąbrowy
Henryk Lakwa, starosta opolski

Wiadomości z regionu

2024-02-26, godz. 21:00 Gmina Olesno ruszyła z naborem do przedszkoli. Pierwsza rekrutacja do 8 marca Ruszyła rekrutacja do publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w gminie Olesno. » więcej 2024-02-26, godz. 19:30 Głuchołazy: gmina uzgadnia z koleją legalne przejście przez tory na „300 schodków” Przechodzenie przez tory na „300 schodków” w Głuchołazach ma być zalegalizowane. Obecnie zabraniają tego znaki ustawione przez PKP. Służba Ochrony Kolei… » więcej 2024-02-26, godz. 19:00 Dwa powody do radości. Strażacy z Cisowej cieszą się nową remizą i nowym samochodem Z nowej remizy cieszą się strażacy z Cisowej (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Właśnie trwają ostatnie odbiory, więc niebawem druhowie będą mogli oficjalnie… » więcej 2024-02-26, godz. 17:09 Fundusz stypendialny i nowa pracownia dzięki darowiźnie absolwenta szkoły w Kluczborku Absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku przekazał swojej dawnej szkole pół miliona złotych na fundusz stypendialny i utworzenie pracowni… » więcej 2024-02-26, godz. 16:13 Nie żyje 67-latek. Wpadł pod koła ciągnika, którym kierował Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w Starym Paczkowie, gdzie 67-letni kierowca ciągnika rolniczego najpierw wypadł z prowadzonego przez siebie traktora… » więcej 2024-02-26, godz. 16:03 Ciężarówka zerwała linię telefoniczną w Lasowicach Wielkich. Kierowca odjechał Cztery zastępy straży pożarnej zadysponowano tuż przed 12:00 do Lasowic Wielkich po zerwaniu linii telefonicznej nad drogą przez przejeżdżający samochód… » więcej 2024-02-26, godz. 15:19 Opolska Lewica popiera Arkadiusza Wiśniewskiego. Jej kandydaci na prezydenckich listach Lewica popiera Arkadiusza Wiśniewskiego w nadchodzących wyborach, a kandydaci reprezentujący to ugrupowanie polityczne wystartują z list komitetu urzędującego… » więcej 2024-02-26, godz. 15:14 Awantura domowa z użyciem noża. Dwie osoby trafiły do szpitala Dwie osoby ucierpiały w zdarzeniu w Zwanowicach w powiecie brzeskim. Miało tam dojść do awantury domowej z użyciem nożna, w której uczestniczyli kobieta… » więcej 2024-02-26, godz. 15:00 Konfederaci i Bezpartyjni Samorządowcy idą razem do wyborów Bezpartyjni Samorządowcy i Konfederacja łączą siły przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Ugrupowania przedstawiły dziś wspólnych kandydatów na radnych… » więcej 2024-02-26, godz. 14:18 Ponad 40 zarzutów oszustwa. Ruszył proces Janusza T. i Joanny M. Kilkaset tysięcy złotych - to straty kilkudziesięciu osób, które mógł oszukać Janusz T. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »