Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-01-13, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Co dalej z budową wałów przeciwpowodziowych dla Brzegu?

Zalana ulica Oławska w Brzegu podczas powodzi w 2010 roku© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Zalana ulica Oławska w Brzegu podczas powodzi w 2010 roku© (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Samorządowcy obiecują zwiększony lobbing w tej sprawie, a opolscy parlamentarzyści interpelacyjną ofensywę. Brzeg na budowę systemu umocnień przeciwpowodziowych czeka od kilkudziesięciu lat. Ostatnia powódź w 2010 roku wyrządziła sporo szkód na wyspie, gdzie ulokowani są miejscowi przedsiębiorcy, a najniżej położona ulica Oławska znalazła się pod wodą. Protest kilku mieszkańców i właścicieli nieruchomości w tej części miasta spowodował, że budowa wałów do dziś nie ruszyła.
Władze Brzegu chcą to zmienić, dlatego wspólnie z nowym wojewodą opolskim udadzą się do Warszawy, by tam przyspieszyć decyzje administracyjne.

- Wspólnie, razem pojedziemy do stolicy, weźmiemy ze sobą pełną dokumentację merytoryczną. Rataje i ulica Oławska, ta inwestycja jest w zasadzie przygotowana. Jest możliwość pozyskania pieniędzy z rezerwy państwa i mam nadzieje, że uda nam się to zrobić i ostatecznie zamknąć ten temat – wyjaśnia burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Paweł Grabowski, brzeski poseł z ugrupowania Kukiz15 na poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedział, że będzie składał interpelacje w tej sprawie. Z mównicy sejmowej mówił już o największych bolączkach Brzegu.

- Miło mi, że moje wystąpienia zostały zauważone. Niestety, do dziś po expose premier Szydło, ani z ministerstwa nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Teraz, kiedy mam już swoje biuro poselskie mogę ruszyć z interpelacyjną ofensywą i zwiększyć swoją aktywność w tej kwestii – podkreśla Grabowski.

Dodajmy, że parlamentarzyści zapowiadają również lobbing za budową drugiej przeprawy mostowej na Odrze w okolicach Brzegu. Chodzi o wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów poza centrum miasta.

Do sprawy będziemy wracać.
Jerzy Wrębiak
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 22:00 Wandale grasują w Brzegu. O pomoc w ich zatrzymaniu apelują policja i straż miejska Powyrywane znaki, przewrócone śmietniki, zniszczone tablice informacyjne - do takich powtarzających się aktów wandalizmu dochodzi ostatnio w Brzegu. » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Miał być nowy dom, jest konflikt o zadatek. Sąd pomoże w rozwiązaniu sprawy Pan Michał, marzył o kupnie domu za blisko 300 tysięcy złotych w Walidrogach koło Opola, podpisał umowę przedwstępną i wpłacił zadatek. Bank kredytu nie przyz ... » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Ubezpieczajmy dzieci! - apeluje NFZ Nawet 25 tysięcy dzieci w naszym województwie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. » więcej 2019-01-21, godz. 20:00 Opolski ratusz rozważa zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola Powstała koncepcja, aby przenieść zadania mikro do tzw. inicjatywy lokalnej. Ten pomysł był omawiany dziś (21.01) na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:54 Kolejna ofiara zimy na Opolszczyźnie Kolejna ofiara ujemnych temperatur w naszym regionie. Około godziny 15 w Oleśnie przy ulicy Mostowej przechodnie zauważyli w wodzie przymarznięte ciało mężczy ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Wnuki życzą spokoju i zdrowia. W Filharmonii Opolskiej obchodzono Opolskie Święto Babci i Dziadka To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To cza ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:15 Rośnie liczba chorych na odrę w regionie. Pediatria USK w Opolu trzyma w rezerwie kilkanaście łóżek Od początku roku na Opolszczyźnie odnotowano 10 przypadków zachorowań na odrę - to o dwa więcej niż w całym 2018 r. Chorzy w większości trafili do Szpitala Wo ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Brzegu Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki Brzegu. Zaproszenie jest kierowane do pań w wieku 50-69 lat. » więcej 2019-01-21, godz. 15:15 Prudnik: chciał być burmistrzem, stanie przed sądem za nieprawidłowości związane z listami poparcia dla swoich kandyda ... Za złamanie prawa w związku z wyborami samorządowymi odpowie Wojciech B., który chciał kandydować na burmistrza Prudnik. Zarzuca mu się m.in. przestępstwo prz ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:04 Gmina sfinansuje działalność szkoły dla tylko jednej klasy Po spotkaniu z rodzicami uczniów władze gminy Reńska Wieś podjęły decyzję w sprawie przenosin klasy ze szkoły w Komornie do placówki w Koźlu. Z powodu małego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »