Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej 2018-04-21, godz. 10:00 Przypominamy: 30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem - Do naszej Izby wpłynęło już 80 procent tegorocznych zeznań podatkowych z regionu, z tego 66 procent to zeznania elektroniczne, to więcej niż w roku ubiegłym ... » więcej 2018-04-21, godz. 09:00 Krapkowice rozpoczynają sezon na jednoślady. Przy okazji pomogą choremu chłopcu 'Jedziemy dla Pascala! Bezpieczni w sercu Opolszczyzny' to tytuł dzisiejszego (21.04) otwarcia sezonu motocykli i motorowerów w Krapkowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »