Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Wiadomości z regionu

2018-07-21, godz. 08:30 Prudnik: strażacy ochotnicy dostali nowy sprzęt ratowniczy Z funduszu Ministerstwa Sprawiedliwości doposażono siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Prudnik. Za blisko 44 tysiące złotych zakupiono im m ... » więcej 2018-07-21, godz. 07:00 Uwaga kierowcy! Od poniedziałku utrudniony przejazd przez Bohaterów Monte Cassino w Opolu Od poniedziałku - 23 lipca - nowe utrudnienia dla kierowców w Opolu. Na ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicy stacji paliw, jadąc w kierunku Dworca Wschodnie ... » więcej 2018-07-20, godz. 20:30 Rozpoczęła się 14. edycja Master Truck. Do Polskiej Nowej Wsi dotarł wyjątkowy konwój To był niezwykle efektowny i kolorowy konwój, który trwał dwa dni, a w tym czasie kierowcy pokonali około 750 kilometrów. Wyselekcjonowane ciężarówki z Niemie ... » więcej 2018-07-20, godz. 19:00 Kolejny antyaborcyjny baner w centrum Opola. Jest reakcja sądu, będzie zgłoszenie na policję Baner ze zdjęciem poszarpanego płodu pojawił się na budynku przy skrzyżowaniu ulic Książąt Opolskich i Sądowej w Opolu. Napisy, które tam umieszczono nawiązuj ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Na skrzyżowaniu Katowickiej z Kośnego wciąż jeżdżą "na pamięć". Na Ozimskiej łatwiej wykonać lewoskręt W Opolu zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z Kośnego. Nowe rozwiązanie ma związek z budową podziemnego parkingu na placu Kopernika ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Jaka przyszłość czeka namysłowski PKS? Pracownicy mówią o dotacjach samorządowych Wracamy do sprawy przewoźnika, który zawiesił kursy autobusowe na czas wakacji. Namysłowski PKS przeżywa ciężkie chwile. Spółka od kilku lat boryka się z prob ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:05 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi jutro (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-20, godz. 17:30 Będą szukać ks. Krzysztofa Grzywocza. OGPR znów wyrusza w Alpy Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ponownie wyrusza w Alpy Lepontyńskie szukać księdza Krzysztofa Grzywocza. » więcej 2018-07-20, godz. 17:00 Zator na autostradzie. Drogowcy remontują nawierzchnię Od godzin popołudniowych są duże problemy na opolskim odcinku autostrady A4. Spowodowane jest to remontem nawierzchni. » więcej 2018-07-20, godz. 16:00 Samochód z chemikaliami zatrzymany w Byczynie. Substancje badają specjaliści Na obrzeżach Byczyny policjanci zatrzymali samochód ciężarowy przewożący substancje chemiczne. Trwają ustalenia, co to za substancja. W naczepie pojazdu znale ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »