Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-25, 05:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nasi rodacy na Kresach kultywują polskie tradycje świąteczne

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Święta Bożego Narodzenia szczególnie uroczyście obchodzone są także przez Polaków na przedwojennych Kresach. W Iwano – Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, mieście partnerskim Opola narodowe tradycje przekazywane są w szkole z polskim językiem nauczania. Kultywują je również tamtejsze stowarzyszenia grupujące naszych rodaków. Na pasterce Polacy gromadzą się w miejscowym kościele rzymskokatolickim.
- Po mszy odwiedzamy się i dzielimy opłatkiem - mówi Władysław Karpiński ze Stanisławowa. – Śpiewamy te piękne polskie kolędy, które napisał między innymi poeta Franciszek Karpiński, na przykład „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Zawsze gdy śpiewamy tę kolędę, to się wzruszamy, bo jej autor tutaj się urodził i w Stanisławowie chodził do szkoły.

- Boże Narodzenie jest dla nas największym i najradośniejszym świętem - mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej, miasta partnerskiego Prudnika. – My, Polacy, zachowaliśmy świąteczne tradycje narodowe, chociaż dużo już zapożyczyliśmy od Ukraińców, np. kutię. A oni od nas barszcz z uszkami. Na stole wigilijnym są też ryby, bo to postna potrawa, a także pierogi z różnym nadzieniem. Najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a potem próbujemy kutię.

Jak się ocenia, na Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków. Podczas rzymskokatolickiego Bożego Narodzenia nie ma tam dni wolnych od pracy. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzą 6 stycznia.
Władysław Karpiński
Wiktoria Antonowicz

Wiadomości z regionu

2018-12-10, godz. 23:20 Pożar w budynku mieszkalnym w Lewinie Brzeskim Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru , a następnie oddymianiu pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Lewinie Brz ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:10 Osobówka uderzyła w obmurowanie mostu na ul. Luboszyckiej w Kępie Policja ustala , kto prowadził samochód , który uderzył w jeden ze słupków obmurowania mostu przy ul. Luboszyckiej w Kępie. » więcej 2018-12-10, godz. 20:15 Biała wstążka jest gestem solidarności z kobietami, które doświadczyły agresji Z białą wstążką przeciwko przemocy wobec kobiet - pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i wolontariusze uświadamiali ora ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:00 O wyzwaniach dla mniejszości niemieckiej z pełnomocnikiem rządu RFN Mniejszość niemiecka potrzebuje konkretnych działań i ciągłego otwierania się na młodych - Opolszczyznę odwiedził pełnomocnik rządu Republiki Federalnej Niemi ... » więcej 2018-12-10, godz. 18:15 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć fermę świń w Domaszkowicach Ferma świń w Domaszkowicach zostanie zamknięta do 3 marca 2019 roku. Tak orzekł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Hodowla na 6,5 tysiąca sztuk działa b ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:30 Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowa ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:15 Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem g ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. W ten sposób protestują przeciw niskim płacom Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. Jedni wysłali zwolnienia chorobowe a inni poszli oddać krew. W ten sposób kadra prot ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:11 Kamil Bortniczuk dołączył do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Opolski Zespół Parlamentarny zyskał nowego członka. Wstąpił do niego poseł Kamil Bortniczuk, który po wyborach samorządowych mandat w parlamencie objął po Bar ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:01 Wstrzyknęła mężowi insulinę, gdy ten spał. Tragedia w Lewinie Brzeskim Do zdarzenia doszło w sobotę w jednym z budynków na terenie miasta. 53-letnia kobieta będąc pod znacznym działaniem alkoholu, podała swojemu mężowi insulinę. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »