Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-21, 14:50 Autor: Aneta Skomorowska

70 mln euro może stracić Aglomeracja Opolska? Tak twierdzą władze Opola

Aglomeracja Opolska
Aglomeracja Opolska
Zmiany w zarządzie Aglomeracji Opolskiej prowadzą do utraty przez ten związek gmin 70 milionów euro i zawieszają realizację Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego - to stanowisko prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Przypomnijmy: w piątek członkowie aglomeracji odwołali go z funkcji przewodniczącego stowarzyszenia zrzeszającego 21 samorządów.
- Aglomeracja Opolska to także Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli ZIT, a to jest część Regionalnego Programu Operacyjnego - wyjaśnia prezydent Wiśniewski. - Co złamano w piątek na spotkaniu? Przeciwko czemu wystąpiono? Po pierwsze przeciwko umowie partnerskiej zawartej między rządem RP a Komisją Europejską. Bo w tej umowie wymienione są ZIT-y tworzone przy stolicach województw - uważa. - Przez to będzie musiało dojść do renegocjacji RPO i zawieszenia jego realizacji - dodaje.

W dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju o "Zasadach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" wpisano, że organem wykonawczym związku ZIT jest zarząd a jego przewodniczącym jest prezydent miasta wojewódzkiego. Taki zapis znalazł się również w strategii Aglomeracji Opolskiej. Dlatego prezydent Opola uważa, że odwołanie go z funkcji przewodniczącego Aglomeracji jest nieprawomocne.

- Mimo to wprowadzone w ten sposób zamieszanie wstrzyma 70 mln euro dotacji - mówił na konferencji prasowej Arkadiusz Wiśniewski. - Podstawą prowadzenia naborów i podstawą prowadzenia ZIT-u, który jest jednocześnie Aglomeracją Opolską, jest strategia Aglomeracji, która była wynegocjowana i zatwierdzona przez zarząd województwa oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - przypomina. - Pytałem w zeszłym tygodniu w ministerstwie, jak sytuacja będzie wyglądała. Może dojść do zawieszenia realizacji tych rzeczy, bo wynegocjowano pewien kształt realizacji projektów i dzisiaj tego kształtu nie ma - podkreśla Wiśniewski.

Z taką interpretacją nie zgadzają się wójtowie i burmistrzowie gmin należących do Aglomeracji Opolskiej. Róża Malik, burmistrz Prószkowa, i Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego uważają, że przyjęte zmiany nie zablokują unijnych pieniędzy.

- Aglomeracja dalej istnieje, my tylko postanowiliśmy zaprać prerogatywy, które daliśmy prezydentowi Opola, natomiast to jest stowarzyszenie 21 gmin - mówi burmistrz Malik.

- Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to nic się nie zmienia - uważa wójt Wróbel. - Natomiast jeśli chodzi o kwestie tego, czy było to zrobione prawnie, czy nie, to czekamy na zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego, bo KRS może orzec, czy to jest prawidłowe czy nie - dodaje wójt Dobrzenia Wielkiego.

Róża Malik dodaje, że gminy nie czuły się traktowane po partnersku w Aglomeracji nie tylko przez plany zmiany granic Opola, ale już wcześniej. Natomiast prezydent Opola uważa, że piątkowe zmiany w zarządzie Aglomeracji to próba szantażu właśnie w związku z zamiarem przyłączenia do miasta sąsiednich sołectw.
Arkadiusz Wiśniewski
Arkadiusz Wiśniewski
Róża Malik, Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »