Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-09-09, 11:19 Autor: Radio Opole

"Kameleon" z PO poradził sobie z marsjańskimi warunkami

Bardzo dobrze zaprezentowali się studenci i doktoranci Politechniki Opolskiej w międzynarodowym konkursie European Rover Challenge w Podzamczu. Łazik marsjański skonstruowany przez opolskich akademików zajął wysokie siódme miejsce, a udział w konkursie zgłosiło 40 z drużyn z całego świata, w tym z Kanady, Indii, Holandii czy Stanów Zjednoczonych. Opole reprezentowała ośmioosobowa ekipa. - Nasz pomysł okazał się trafiony i doceniony przez innych - mówi dr hab. inż Sebastian Brol, koordynator projektu.

Zespół Politechniki Opolskiej z Kameleonem- Współzawodnicy i organizatorzy, a to doświadczeni ludzie, byli zdziwieni rozwiązaniem, które zaproponowaliśmy – bardzo samochodowym i klasycznym. Pytano nas, dlaczego akurat takie - odpowiadaliśmy, że jesteśmy z Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych, stąd naszą ambicją było zaprezentowanie tego rodzaju rozwiązania, ale nieco zmienionego i dopasowanego do realiów gruntu marsjańskiego właśnie w praktyce. Udało się i jesteśmy bardzo zadowoleni - tłumaczy.

Każdy łazik musiał wykonać kilka zadań, m.in. pobrać próbkę podłoża czy wywiercić otwór.

- Zaskoczyło nas błoto, było bardzo wilgotno, a jak wiemy, na Marsie nie ma wody. Było bardzo mokro i chodziliśmy tam z kolegą w gumiakach, było mnóstwo czerwonej ziemi, mnóstwo czerwonej mazi i "Kameleon" czuł się jak ryba w wodzie – dodaje z uśmiechem Piotr Mróz.

Opolski zespół nie spoczywa na laurach, zapowiada dopracowywanie projektu, a także testowanie i wdrażanie nowych rozwiązań.

Kameleon

Posłuchaj:

Daria Placek

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »