Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-07-21, 09:07 Autor: Radio Opole

Jak wybrać się na wakacje i...przetrwać?

– Co roku zwiększa się liczba przypadków boreliozy, konsekwencji ukąszenia przez kleszcza – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Kazimierz Łukawiecki, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach, pytany o najważniejsze zagrożenia dotyczące wakacji.

 Wybierając się na wycieczkę do lasu, nie wolno zapominać o odpowiednim ubiorze, warto też stosować specjalne preparaty odstraszające kleszcze, a po ewentualnym ukąszeniu koniecznie obserwować zainfekowane miejsce.

– Te malusieńkie pajęczaki są prawie niewidoczne, a tak bardzo niebezpieczne. Muszę powiedzieć, że problem systematycznie rośnie. W tamtym roku było ponad 100 zdarzeń takich w powiecie krapkowickim, w tym roku jest już ponad 60 – informuje Łukawiecki.

Wszelkie informacje, jak postępować w razie ukąszenia przez kleszcza, można znaleźć m.in. na stronach internetowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Dyrektor krapkowickiego sanepidu polecił też korzystanie ze specjalnego portalu zawierającego informacje o bezpiecznych kąpieliskach.

– Wyjeżdżając w Polskę, proszę wejść na Serwis Kąpieliskowy. To świetne narzędzie opracowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Tam są pokazane wszystkie miejsca, które znajdują się pod opieką sanepidu – wszystkie kąpieliska, jaka tam jest woda, czy wolno się kąpać, zdjęcie lotnicze kąpieliska. To kapitalne miejsce do planowania wyjazdów – podkreśla gość rozmowy „W cztery oczy".

Dr Łukawiecki wskazywał też na liczne zagrożenia, na które możemy być narażeni, wybierając się na wakacje do egzotycznych miejsc. Warto w takich przypadkach korzystać z informacji w Internecie, gdyż z każdym krajem wiążą się inne zagrożenia dotyczące np. obecnych na danym terenie chorób, czy występowania tam niebezpiecznych insektów czy gadów.

W Polsce jedynym jadowitym gadem jest żmija zygzakowata – pamiętajmy jednak, że jest objęta całkowitą ochroną. Po ewentualnym ukąszeniu konieczne jest podanie surowicy.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

Oprac. Jacek Rudnik (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »