Radio Opole » Cykl tematyczny » 'Mundur od podszewki' - kulisy polskiej armii

"Mundur od podszewki" - kulisy polskiej armii

Mundur żołnierza z 55 Batalionu Remontowego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Mundur żołnierza z 55 Batalionu Remontowego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Rośnie zainteresowanie służbą w wojsku w naszym regionie, dlatego w cyklu "Mundur od podeszewki" przybliżamy, jak wygląda praca żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej czy 1. Pułku Saperów w Brzegu. Opowiadamy o misjach zagranicznych, remontowanym sprzęcie czy kobietach w mundurze. Pytamy też o sekret wojskowej grochówki. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, bo przybliżamy także ochotnicze formy służby w wojsku, działalność wojskowych klas mundurowych i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Cyklu można posłuchać w maju i czerwcu od poniedziałku do piątku o 13:45 w audycji Twoje Radio Opole zapraszamy do słuchania. Cykl "Mundur od podszewki" przygotowuje Katarzyna Doros-Stachoń.
2023-06-30, 11:36

Z czego muszą się wykazać żołnierze chcący zostać zawodowcami ?

Z czego muszą się wykazać żołnierze chcący zostać zawodowcami ? [fot. Marcin Boczek]
Z czego muszą się wykazać żołnierze chcący zostać zawodowcami ? [fot. Marcin Boczek]
Kandydaci na żołnierzy, którzy zgłosili się na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową już w trakcie szkolenia specjalistycznego mogą podjąć decyzję o chęci służby zawodowej. W takim wypadku muszą złożyć wniosek o zmianę wybory czynnej służby, a w danej jednostce organizowany jest egzamin sprawdzający na zawodowego żołnierza.
2023-06-29, 14:00

Działalność SERE

[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
[fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Pojęcie SERE jest znacznie szersze od klasycznego survivalu, tu żołnierz musi przede wszystkim działać skrycie. Wykluczone jest palenie ognisk sygnalizacyjnych, zbudowanych z wysokiej konstrukcji. Trzeba nauczyć się maskowania oraz unikania i gubienia pościgu. Dlatego tak ważna jest umiejętność odpowiedniego rozpalania ognia, przy pomocy nietypowych dostępnych w lesie materiałów.
2023-06-28, 12:50

Co to jest SERE?

Strzelanie, taktyka, regulaminy. Absolwenci wojskowych klas mundurowych szkolą się u saperów w Brzegu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Strzelanie, taktyka, regulaminy. Absolwenci wojskowych klas mundurowych szkolą się u saperów w Brzegu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
SERE to szkolenie które ma nauczyć żołnierza przetrwania w każdych warunkach. To również nauka sposobu myślenia i sztuki improwizacji, bo podczas takiego szkolenia doskonalone są umiejętności pracy z mapą, orientacji w terenie, lub przygotowania schronienia. Wszystko po to, żeby żołnierz mógł bezpiecznie wrócić do jednostki.
2023-06-27, 14:00

Musztrę musi znać każdy żołnierz

[fot. 10. Opolska Brygada Logistyczna]
[fot. 10. Opolska Brygada Logistyczna]
Poprawia tężyznę fizyczną i koordynację ruchową, uczy dyscypliny i systematyczności. Musztrę bo o niej mowa musi znać każdy żołnierz. To nie tylko równe chodzenie w szyku, ale również przyjmowanie właściwej postawy czy oddawanie honorów.
2023-06-26, 11:59

Jak wygląda droga żołnierza na samym początku ?

Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Zanim przyszli żołnierze będą się uczyć regulaminów, podstaw strzelania i musztry muszą zostać umundurowani i skoszarowani, a mężczyźni dodatkowo obowiązkowo ostrzyżeni. Jak wygląda takie wcielenie?
2023-06-23, 14:00

Żołnierze 1. Pułku Saperów w Brzegu

Przysięga wojskowa absolwentów klas mundurowych w Brzegu [fot. archiwum 1. Pułku Saperów w Brzegu]
Przysięga wojskowa absolwentów klas mundurowych w Brzegu [fot. archiwum 1. Pułku Saperów w Brzegu]
Zajmują się nie tylko rozbrajaniem min i pocisków artyleryjskich, ale pomogą także w walce z powodzią innymi kataklizmami. Mowa o żołnierzach 1. Pułku Saperów w Brzegu.
2023-06-22, 14:00

Jak wygląda wojskowe menu?

Zdjęcie poglądowe [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie poglądowe [fot. Katarzyna Doros]
Dzienna racja żywnościowa żołnierza to od 3 do 4 tysięcy kalorii. Kto zagląda do żołnierskiej stołówki 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i jak wygląda wojskowe menu?
2023-06-21, 14:00

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała pięć lat temu w Gliwicach, a swoją tradycję czerpie z powstań śląskich. W ramach jej struktur w naszym regionie funkcjonują dwa bataliony lekkiej piechoty w Opolu i w Brzegu.
2023-06-20, 14:00

O specyfice wyposażenia bojowego w WOT

Wojska Obrony Terytorialnej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojska Obrony Terytorialnej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
W Wojskach Obrony Terytorialnej powszechnie używaną bronią jest karabin grot. Z kolei dla żołnierzy ze specjalnością celowniczego to karabin maszynowy PK. O specyfice wyposażenia bojowego w WOT tym razem powie nam szeregowy Łukasz Detyna, celowniczy I kompanii 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu, który podlega pod 13.Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej.
2023-06-19, 15:00

Sekret ulubionej zupy wojaków - grochówki

Grochówka [fot. envato]
Grochówka [fot. envato]
Kto raz skosztował wojskowej grochówki podczas pikniku wojskowego, ten wie, że smak zupy przygotowywanej przez żołnierzy smakuje zupełnie inaczej niż w domu. W czym tkwi więc sekret ulubionej zupy wojaków?
12345

Zobacz także

2023-06-16, godz. 14:00 Dziś opowiemy o kamizelkach balistycznych Kamizelki kuloodporne oraz innego typu opancerzenie osobiste stanowią element wyposażenia, bez którego nie można wyobrazić sobie działań żołnierza na… » więcej 2023-06-15, godz. 14:00 Dlaczego tak ważne jest wyposażenie techniczne? Zmieniający się i nieprzyjazny teren, konieczność ochrony kluczowych części ciała i wymóg najwyższej skuteczności w działaniach bojowych – to elementy… » więcej 2023-06-13, godz. 14:00 Jaki rodzaj broni jest wykorzystywany przez wojsko? Beryl, grot, vist to najczęściej używana broń w Wojsku Polskim. Jej rodzaj jest dobierany w zależności od wykonywanych zadań i pełnionego przez żołnierza… » więcej 2023-06-12, godz. 14:00 Podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny służba w rezerwie dzieli się na rezerwę pasywną i aktywną. To oznacza, żołnierze rezerwy pasywnej będą… » więcej 2023-06-09, godz. 15:00 Medycyna polowa Zdarzenia, które obejmuje medycyna taktyczna, są inne niż w typowym ratownictwie. To wybuchy, postrzały i obrażenia powstałe od odłamków. O tym, że w… » więcej 2023-06-07, godz. 13:56 Logistyka nie wygrywa bitew, ale decyduje o sukcesie wojny Żadne ćwiczenia na poligonie nie mogą odbyć się bez zabezpieczenia logistycznego, w skład którego wchodzą zaopatrzenie medyczne i materiałowe czy transport… » więcej 2023-06-06, godz. 17:00 Posłuchaj cyklu "Mundur od podszewki" odc. 25 (06.06.2023) O tym, że kobiet w polskiej armii przybywa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dziś o tym jak zmieniło się postrzeganie pań w mundurach i czy sprawdzają… » więcej 2023-06-05, godz. 13:45 Wyjątkowi kierowcy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej Choć widok kobiet w wojskowych mundurach już nie zaskakuje, to nieliczne panie decydują się na pracę jako kierowcy wojskowych pojazdów. Jedną z nich jest… » więcej 2023-06-02, godz. 14:00 Najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza - przysięga Przysięga to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, wydarzenie, które już pamiętać się będzie zawsze. To uroczystość pełna wzruszeń, emocji… » więcej 2023-06-01, godz. 13:45 Jednostka wojskowa z Lublińca działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny -Jednostka wojskowa komandosów z Lublińca jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Polsce. Przeznaczona jest do pełnej gamy operacji specjalnych- mówi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »