Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Jak zawrócić z drogi do Emaus
2022-04-16, 07:22 Autor: Bolesław Bezeg

Jak zawrócić z drogi do Emaus

Święcenie pokarmów. fot. Radio Opole
Święcenie pokarmów. fot. Radio Opole
Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pokarmów.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 kwietnia 2022
Statystycznie i deklaratywnie przytłaczająca większość dotychczasowych mieszkańców naszego kraju należy do Kościoła Katolickiego. Obecnie wszechogarniająca wolność od wszystkiego rozluźniła nasze związki także z religią, a pandemia zwolniła wierzących z obowiązku cotygodniowego uczestnictwa w mszy, spadek liczby uczestniczących w obrządkach religijnych obserwowalny jest bez uciekania się do narzędzi statystycznych.

Na tym tle jak wykazały święta zeszłoroczne, Wielka Sobota paradoksalnie nadal jest dniem, w którym największa liczba Polaków przychodzi do kościołów. Oczywiście przychodzą poświęcić pokarmy. Od lat dla tysięcy naszych rodaków doroczne poświęcenie pokarmów jest ostatnim akcentem łączącym ich z religią. Dla wielu to już tylko taka polska tradycja, a nie duchowe włączenie w grono uczniów idących do Emaus.

Przypomnijmy: dwóch uczniów Jezusa po wydarzeniach Wielkiego Piątku czyli po egzekucji Jezusa i złożeniu Go do grobu, obawiając się, że osoby kojarzone ze skazanym mogą być celem kolejnych prześladowań, wyruszyli z Jerozolimy do Emaus by tam przeczekać najgorszy czas.

Po drodze dołączył do nich wędrowiec, z którym wdali się w rozmowę, ale nie rozpoznali w nim Jezusa. Zapewne Zmartwychwstanie to nie taka prosta sprawa i moment ten nieco zmienił postać Nauczyciela. Na pewno także działało proste psychologiczne zjawisko utrudniające uczniom wyjście poza myślowe schematy: wszak widzieli Jego śmierć.

Zostawmy zresztą te rozważania teologom. Dość powiedzieć, że uczniowie rozpoznali Jezusa dopiero podczas wspólnego posiłku gdy połamał chleb i podał im tak jak to robił wiele razy, a szczególnie podczas czwartkowej Ostatniej Wieczerzy.

Czy ten ostatni gest współuczestnictwa w Kościele – święcenie pokarmów, które gdy gorliwy ksiądz przeciąga nabożeństwo do pół godziny, tak trudno niektórym wytrzymać, ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy rację mają ci co regularnie żyjąc z wiarą patrzą z pogardą na wielkosobotnie tłumy biegnące do kościoła z koszyczkami?

Pogarda nigdy nie jest chwalebnym uczuciem, ale sam dość prosty i niewymagający wielkiego zaangażowania obrządek poświęcenia pokarmów ma mądry głęboki sens.

Spożywając w niedzielę śniadanie wielkanocne właśnie po to mamy mieć do dyspozycji poświęcone pokarmy, by dzieląc się nimi dostrzec w swoim gronie obecność Jezusa. To ostatnia szansa, żeby wzorem uczniów zawrócić z drogi do Emaus i wrócić do wspólnoty, z której wyszliśmy, z której czasami uciekamy, a która może nam dać co najmniej odwagę do stawiania czoła codziennym trudom życia.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »