Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie g…
2018-10-17, 13:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie głosowania?

Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW
Lokal wyborczy powinien być tak przygotowany, aby wyborca w pierwszej kolejności trafił do komisji wyborczej, która wydaje karty do głosowania, po wcześniejszym wylegitymowaniu wyborcy.

Wyborca może wylegitymować się dowodem osobistym, lub innym dokumentem ze zdjęciem, na przykład może to być prawo jazdy, paszport czy aktualna legitymacja studencka.
Komisja wyda kartę z nazwiskami kandydatów na radnych gminy, kartę w wyborach do rady powiatu, kartę z nazwiskami kandydatów na radnych sejmiku województwa i kartę z nazwiskami kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta. Wyborcy w Opolu otrzymają nie cztery, a trzy karty wyborcze. Opole jest miastem na prawach powiatu, więc rada miasta jest jednocześnie radą powiatu.

Z kartami wyborca udaje się do tak zwanego "miejsca prywatności". Często obserwatorzy międzynarodowi zarzucają wyborom brak tajności dlatego, że wyborcy czasami głosują na szybie, czy na plecach członka rodziny.

- Pamiętajmy, aby głosować w miejscu odosobnienia i na każdej karcie postawić znak "X" - apeluje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Przypomina także, że urny wyborcze będą przeźroczyste, należy więc karty do głosowania złożyć przed wrzuceniem do urny, tak aby nie można było jej odczytać, kiedy znajdzie się u urnie.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 22:05 21 października - wybory samorządowe. Najważniejsze informacje 21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gmin, radnych powiatów i radnych sejmiku województwa… » więcej 2018-10-19, godz. 21:56 Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolone? Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o godzinie 24.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli teoretycznie w niedzielę o godzinie 21.00 - Cisza wyborcza… » więcej 2018-10-19, godz. 21:36 Znak "X" nowa definicja. Jak prawidłowo oddać głos? Nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadziła inną definicję prawidłowo postawionego głosu. Ustawodawca zapisał, że znak "X" to co najmniej dwie przecinające… » więcej 2018-10-19, godz. 09:01 Jak ustala się wyniki wyborów? W głosowaniu na wójta, burmistrza czy prezydenta oraz w wyborach do rady małej gminy (o populacji do 20 tys. mieszkańców) ustalenie wyniku wyborów jest proste. -… » więcej 2018-10-17, godz. 13:36 Karty do głosowania będą kolorowe, znajdą się na nich także loga komitetów wyborczych We wszystkich miejscowościach województwa opolskiego poza Opolem wyborca otrzyma 4 karty do głosowania. Kartę w wyborach do: rady gminy, rady powiatu, sejmiku… » więcej 2018-10-17, godz. 13:25 Przeźroczysta urna wyborcza i plomby zmieniające kolor - nowości w wyborach Urny wyborcze w tych wyborach samorządowych będą przeźroczyste. Będą ustawione na honorowym miejscu w lokalu wyborczym. - Pamiętajmy, że przeźroczystość… » więcej 2018-10-17, godz. 11:12 Protokół przekazania - nowość w wyborach samorządowych W protokole przekazania podaje się liczbę otrzymanych kart do głosowania, liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, liczbę aktów pełnomocnictwa i liczbę… » więcej 2018-10-17, godz. 10:12 Zadania komisji po zakończeniu głosowania Pierwszym zadaniem komisji do spraw przeprowadzenia głosowania, po zakończeniu głosowania, będzie zapieczętowanie otworu urny wyborczej. Komisja musi zakleić… » więcej 2018-10-13, godz. 16:10 Obowiązki komisji do spraw przeprowadzenia głosowania w dniu głosowania Komisja po ponownym przeliczeniu kart do głosowania rozkłada je oddzielając karty w wyborach do sejmiku, rady gminy, rady powiatu, kandydatów na wójta Przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »