Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych…
2018-09-17, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje

Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje
Tylko do północy można rejestrować kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa.
Zarejestrować kandydata, bądź listę kandydatów na radnych może tylko pełnomocnik wyborczy komitetu. Jeśli nie może tego zrobić osobiście, może upoważnić do tego inną osobę. Aby upoważnienie zostało uznane przez komisję terytorialną, musi być ono pisemne. Pełnomocnik musi w tym upoważnieniu wskazać do jakich czynności upoważnia, czyli: napisać, czy upoważnia do zarejestrowania kandydata, lub listy kandydatów i do jakiej rady. W upoważnieniu muszą znaleźć się dane osoby upoważnionej.

Aby dokonać rejestracji kandydata na radnego gminy w jednomandatowym okręgu wyborczym, pod zgłoszeniem kandydata musi przedstawić co najmniej 25 podpisów poparcia wyborców z terenu danej gminy.
Aby zarejestrować listę kandydatów na radnego gminy, należy przedstawić co najmniej 150 podpisów poparcia wyborców z terenu gminy
Aby zarejestrować listę kandydatów na radnych powiatu, pod listą należy zebrać co najmniej 200 podpisów wyborców z terenu powiatu i analogicznie przy rejestracji kandydatów na radnych sejmiku trzeba przedstawić co najmniej 300 podpisów poparcia udzielonego przez wyborców z terenu województwa.

Podpisy poparcia muszą być złożone pod każdą listą kandydatów, dlatego, jeśli pełnomocnik wyborczy rejestruje listy do rady powiatu na przykład w trzech okręgach musi przedstawić w sumie 600 podpisów, po 200 pod każdą listą. Jeden wyborca może podpisać się pod każdą z list. Musi to zrobić osobiście.

Minimalna wskazana przed chwilą liczba podpisów jest warunkiem koniecznym do zarejestrowania listy. Za pełny podpis, który będzie uznany przez komisję rejestrującą uważa się: Imię, nazwisko, numer PESEL, pełny adres zamieszkania i odręczny podpis.

Oprócz podpisów poparcia, rejestrujący kandydata lub listę musi przedstawić oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie oraz oświadczenie lustracyjne, jeśli kandydat urodził się przed 1. sierpnia 1972 roku. Jeśli kandydat kiedykolwiek składał już takie oświadczenie przy innej okazji musi złożyć informację o wcześniejszym złożeniu takiego oświadczenia.

Rejestracji kandydatów na radnych min dokonuje się w gminnej komisji wyborczej. Jej siedziba jest w urzędzie gminy. Godziny dyżurów ustala sama komisja. Można je sprawdzić na tablicy ogłoszeń w urzędzie bądź na stronie internetowej tego urzędu.
Rejestracji kandydatów na radnych powiatu dokonuje się w powiatowej komisji wyborczej w siedzibie starostwa powiatowego a kandydatów do radnych sejmiku rejestruje się w wojewódzkiej komisji wyborczej z siedzibą w urzędzie marszałkowskim.

Rejestracja kandydatów trwa dłużej, niż rejestracja komitetów wyborczych ponieważ komisje szczegółowo sprawdzają wszystkie dokumenty, oraz złożone pod listami podpisy poparcia

Termin rejestracji kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa upływa o północy.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 22:05 21 października - wybory samorządowe. Najważniejsze informacje 21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów, radnych gmin, radnych powiatów i radnych sejmiku województwa… » więcej 2018-10-19, godz. 21:56 Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolone? Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o godzinie 24.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli teoretycznie w niedzielę o godzinie 21.00 - Cisza wyborcza… » więcej 2018-10-19, godz. 21:36 Znak "X" nowa definicja. Jak prawidłowo oddać głos? Nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadziła inną definicję prawidłowo postawionego głosu. Ustawodawca zapisał, że znak "X" to co najmniej dwie przecinające… » więcej 2018-10-19, godz. 09:01 Jak ustala się wyniki wyborów? W głosowaniu na wójta, burmistrza czy prezydenta oraz w wyborach do rady małej gminy (o populacji do 20 tys. mieszkańców) ustalenie wyniku wyborów jest proste. -… » więcej 2018-10-17, godz. 13:36 Karty do głosowania będą kolorowe, znajdą się na nich także loga komitetów wyborczych We wszystkich miejscowościach województwa opolskiego poza Opolem wyborca otrzyma 4 karty do głosowania. Kartę w wyborach do: rady gminy, rady powiatu, sejmiku… » więcej 2018-10-17, godz. 13:25 Przeźroczysta urna wyborcza i plomby zmieniające kolor - nowości w wyborach Urny wyborcze w tych wyborach samorządowych będą przeźroczyste. Będą ustawione na honorowym miejscu w lokalu wyborczym. - Pamiętajmy, że przeźroczystość… » więcej 2018-10-17, godz. 13:16 Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie głosowania? Lokal wyborczy powinien być tak przygotowany, aby wyborca w pierwszej kolejności trafił do komisji wyborczej, która wydaje karty do głosowania, po wcześniejszym… » więcej 2018-10-17, godz. 11:12 Protokół przekazania - nowość w wyborach samorządowych W protokole przekazania podaje się liczbę otrzymanych kart do głosowania, liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, liczbę aktów pełnomocnictwa i liczbę… » więcej 2018-10-17, godz. 10:12 Zadania komisji po zakończeniu głosowania Pierwszym zadaniem komisji do spraw przeprowadzenia głosowania, po zakończeniu głosowania, będzie zapieczętowanie otworu urny wyborczej. Komisja musi zakleić… » więcej 2018-10-13, godz. 16:10 Obowiązki komisji do spraw przeprowadzenia głosowania w dniu głosowania Komisja po ponownym przeliczeniu kart do głosowania rozkłada je oddzielając karty w wyborach do sejmiku, rady gminy, rady powiatu, kandydatów na wójta Przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »