Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Wyniki wyborów do rad powiatów
2018-10-27, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wyniki wyborów do rad powiatów

Wyniki wyborów do rad powiatów za nami, mamy już wyniki, wiemy jak rozłożyły się głosy wyborców. Przedstawimy więc, teraz jak będą wyglądały rady powiatu.

Powiat głubczycki
Pięciu radnych będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu Głubczyckiego. 17-osobowy skład został wybrany w dwóch okręgach. Po cztery miejsca w radzie ma KWW Nasza Ziemia Głubczycka i KWW Mieszkańcy Powiatu Głubczyckiego, a po dwa mandaty Powiatowa Wspólnota Samorządowa i KWW Mieszkańcy Ziemi Głubczyckiej. KWW Razem dla Głubczyc zostało uwzględnione przy podziale mandatów, ale 1313 głosów nie dało miejsca w radzie.
Wyborcy mieli do wyboru jeszcze KWW Kukiz'15, ale zdobyte 260 głosów to zdecydowanie za mało na wprowadzenie przedstawiciela do Rady Powiatu Głubczyckiego.

Powiat krapkowicki
Dziewięć miejsc w Radzie Powiatu Krapkowickiego zdobył Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. Siedem mandatów w 19-osobowym składzie wywalczyła Mniejszość Niemiecka, Unia Obywateli wprowadziła dwoje przedstawicieli. Prawo i Sprawiedliwość ma natomiast jednego radnego.
W podziale mandatów biorą udział wszystkie zarejestrowane komitety, ale 1661 głosów które otrzymał KWW Razem dla Obywateli nie wystarczyło na wprowadzenia radnego.

Powiat Oleski
Sześć mandatów w Radzie Powiatu Oleskiego zdobył Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka. Po trzy miejsca wywalczyły Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, KWW Ziemia Oleska i KWW Działamy Lokalnie. Jednego przedstawiciela będzie mieć z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe.
Swoich przedstawicieli w Radzie Powiatu Oleskiego nie będzie mieć Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem. Nie wystarczyły 1034 głosy.

Powiat kluczborski
Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Kluczborska zdobył najwięcej - siedem - mandatów w Radzie Powiatu Kluczborskiego. Pięć miejsc przypada Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, cztery Prawu i Sprawiedliwości, a po trzy mandaty sięgnęła Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Dziewiętnaścioro radnych wybrano w trzech okręgach.
KWW Mniejszość Niemiecka i KWW Stanisława Konarskiego nie zdobyły żadnego mandatu, dostając odpowiednio 991 oraz 762 głosy.

Powiat opolski
W wyborach do rady powiatu opolskiego najwięcej głosów zdobył komitet Mniejszości Niemieckiej, zagłosowało na niego 15 871 osób (37,10% poparcia). Spośród 23 mandatów radnych, 12 przypadło dla komitetu Mniejszości Niemieckiej. W sumie mandaty rozdzielono między 5 komitetów, oprócz Mniejszości mandaty otrzymała Koalicja Obywatelska - 6 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 2 mandaty, Nasz Samorząd - 2 mandaty, PSL - 5 mandatów.

Zobacz także

2018-10-13, godz. 15:22 Zadania obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów, przed rozpoczęciem głosowania Zadania obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania: Komisja powinna wszystkie czynności wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz… » więcej 2018-10-13, godz. 14:37 Obowiązki obwodowych komisji przed dniem głosowania cz. 2 Obwodowe komisje wyborcze mają sporo obowiązków do wypełnienia jeszcze przed dniem głosowania. Komisje muszą: - przyjąć formularze głosowania na radnych… » więcej 2018-10-13, godz. 14:22 Obowiązki obwodowych komisji wyborczych przed dniem głosowania Obwodowe komisje wyborcze, zarówno te do przeprowadzenia głosowania jaki i ustalenia wyników głosowania powinny spotkać się na pierwszym posiedzeniu i ukonstytuować… » więcej 2018-10-13, godz. 14:08 W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych tych gmin. To gminy, w których są jednomandatowe okręgi wyborcze i w 14 okręgach zgłosił… » więcej 2018-10-13, godz. 13:58 Znamy wyniki wyborów w gminie Leśnica, choć głosowania jeszcze nie było. I nie będzie Po zakończeniu rejestracji list kandydatów na radnych okazało się, że w gminie Leśnica już znane są nazwiska wszystkich piętnastu radnych, którzy zasiądą… » więcej 2018-10-13, godz. 13:45 Urna pomocnicza Urna pomocnicza może być stosowana tylko w obwodach specjalnych, czyli szpitalach i domach pomocy społecznej. Jest ona mniejsza tak, aby można było ją przenosić -… » więcej 2018-10-11, godz. 10:03 Obwody odrębne, co to takiego? Obwody odrębne są tworzone bezpośrednio do danych wyborów. Są usytuowane w szpitalach, zakładach karnych, domach pomocy społecznej. - Głosownie może… » więcej 2018-10-11, godz. 09:43 Nagła zmiana obwodu głosowania. Tak też może się zdarzyć - Często zdarza się tak, że w sytuacjach nie przewidzianych ze względu na zdarzenia losowe obwód wyborczy musi być przeniesiony. Albo okazało się, że… » więcej 2018-10-11, godz. 08:59 Czym są obwody głosowania Każda gmina przed wyborami podzielona jest na obwody głosowania. Wyborca, nie może zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym, może to zrobić tylko w lokalu… » więcej 2018-10-06, godz. 17:29 Nie zwlekaj z wnioskiem o wpisanie do rejestru wyborców, jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania - Przed każdymi wyborami jest tak zwany boom na wpisanie do rejestru wyborców. Często wyborcy robią to na ostatnią chwilę. Uwaga, gmina ma na wpisanie do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »