Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-04-22, 12:57

Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką

Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze hormonalnej rozmawialiśmy z jej nauczycielką Dorotą Różycką, która prowadzi Szkołę Jogi EKAM w Opolu. Posłuchajcie.
2024-04-11, 13:00

Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie?

Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny, po góry. Są w naszym powietrzu, a więc je wdychamy, są w pożywaniu, a więc je konsumujemy i wchłaniamy przez naszą skórę z ubrań.
2024-04-06, 14:00

Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk [fot. M. Śmierciak]
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk [fot. M. Śmierciak]
Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi rozwijać się też bezobjawowo. Może prowadzić do niepłodności i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Jest jednak wciąż chorobą pełną tajemnic.

Endometrioza - to kolejny temat audycji, o którym opowiadała profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, specjalistka ginekologii onkologicznej, specjalistka ginekologii i położnictwa, kierująca oddziałem ginekologii onkologicznej z poddziałem urologii w Opolskim Centrum Onkologii. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-29, 14:58

Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką

Dariusz Łątka [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Dariusz Łątka [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć na ten temat? Jak dziś wyglądają operacje kręgosłupa i w jakim zakresie pomagają uporać się z problemem? O to zapytaliśmy neurochirurga dr hab. prof. uczelni Dariusza Łątkę z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
2024-03-21, 10:00

Tłuszcze w naszym codziennym menu - jakie jeść?

Szymon Warzecha [fot. Jarosław Madzia]
Szymon Warzecha [fot. Jarosław Madzia]
Masło czy margaryna, olej, smalec czy oliwa z oliwek? Smażyć czy nie? Tłuszcze - to kolejny temat audycji "Ze zdrowiem ci do twarzy". Wokół tych niezbędnych w naszej diecie składników narosło wiele teorii, przez lata zmieniały się też zalecenia dietetyków, co do sposobu ich podawania. Jakie tłuszcze jeść i w jaki sposób? O tym w audycji opowiadał Marzenie Śmierciak Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny w USK w Opolu.
2024-03-18, 08:52

Jaskra - cichy zabójca nerwu wzrokowego. Jak rozpoznać i leczyć?

Anna Banaś-Cebula [fot. Daria Pakuła]
Anna Banaś-Cebula [fot. Daria Pakuła]
Nieleczona może prowadzić do utraty widzenia. Pacjent jednak przez długi czas może jednak nie wiedzieć, że ma takie schorzenie. Jaskra, bo o tej chorobie mowa, przez okulistów jest nazywana cichym zabójcą nerwu wzrokowego. Pierwszym i najpoważniejszym czynnikiem jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. O jaskrze, w Światowym Tygodniu Jaskry, opowiadała w audycji dr Anna Banaś-Cebula, specjalistka okulistyki, kierująca oddziałem okulistycznym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-14, 11:19

Brak równowagi w relacji z jedzeniem i ciałem, czyli o zaburzeniach odżywiania

Daria Pogrzeba-Czora
Daria Pogrzeba-Czora
Zaburzenia odżywiania są coraz częściej diagnozowane u pacjentów i dlatego tym problemem zajęliśmy się w kolejnym wydaniu audycji. Niektórzy specjaliści mówią nawet o pladze XXI wieku w tym zakresie. Zaburzenia te charakteryzuje brak równowagi w relacji z jedzeniem i ciałem. Najczęściej występującymi chorobami są anoreksja i bulimia. I na ten temat rozmawialiśmy z psycholog Darią Pogrzebą-Czorą. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-06, 16:37

Dlaczego boli głowa? Tłumaczy neurolog

Dr n.med. Klauda Plinta, neurolog [fot. Marcin Boczek]
Dr n.med. Klauda Plinta, neurolog [fot. Marcin Boczek]
To bardzo powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Ból głowy, bo o tym mowa, to jeden z najczęstszych stanów bólowych na świecie. Co go wywołuje? Jakie są rodzaje bólu głowy? Jak radzić sobie z migreną i innymi rodzajami bólu głowy? Jak wygląda leczenie? Gościem audycji była dr n. med. Klaudia Plinta, specjalistka neurologii, kierująca oddziałem neurologii z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-07, 07:30

Żylaki kończyn dolnych - jak powstają, jak je leczyć, a jak zapobiegać

dr n.med. Edward Chorążka
dr n.med. Edward Chorążka
Uczucie ciężkości nóg, ich drętwienie, ból, obrzęki oraz poszerzone pod skórą naczynka żylne - to sygnał, że możemy mieć problem z niewydolnością żylną nóg. Co jest przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych, jak je leczyć, a jak im zapobiegać? Gościem audycji był dr n. med. Edward Chorążka, specjalista chirurgii ogólnej. Rozmawia Marzena Śmierciak.
1234567

Zobacz także

2023-10-02, godz. 22:41 Nerwica i stany lękowe. Skąd się biorą i jak nad nimi zapanować? Kołatanie serca, ból brzucha, zawroty głowy, przyśpieszony oddech - to mogą być somatyczne objawy tej choroby. Choroby, która "dzieje się" w naszej głowie… » więcej 2023-09-26, godz. 09:50 Zaburza funkcje poznawcze i umiejętność życia. Neurolog o chorobie Alzheimera Jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową mózgu, która stopniowo odbiera pamięć i zdolność do samodzielnego życia. Według szacunków na świecie cierpi… » więcej 2023-09-22, godz. 12:47 Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Opolu. "To kolejny krok do przodu w diagnozowaniu pacjentów" Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Agencja Badań Medycznych rozstrzygnęła właśnie konkurs i zdecydowała… » więcej 2023-09-21, godz. 12:20 Jak nie popełnić faux pas wobec osoby z niepełnosprawnością? Jak się zachować względem osób z niepełnosprawnością czy chorobą? Jak się okazuje, niektórym zdarza się popełniać faux pas w tej materii, co tłumaczy… » więcej 2023-09-18, godz. 10:45 Jak zdrowo zacząć dzień? O śniadaniu - żeby było smacznie i pożywnie Podobno jest najważniejszym posiłkiem dnia, na pewno pierwszym. Może być na słodko, może też być wytrawne. Najważniejsze, żeby było zdrowe, smaczne… » więcej 2023-09-11, godz. 18:32 Jak przeciwdziałać wadom postawy u dzieci? Rozpoczęcie roku szkolnego to dla dzieci przejście w siedzący tryb życia - nad książkami, telefonami i przed komputerami. Do tego jeszcze noszenie przeciążonych… » więcej 2023-07-25, godz. 10:12 Bezpieczeństwo nad wodą. O podstawowych zasadach przypomina WOPR Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? To jeden z tematów, który poruszyliśmy w czerwcowym wydaniu audycji. Jak podaje policja, w 2022 roku w Polsce odnotowano… » więcej 2023-07-18, godz. 08:02 Krok do zdrowia, czyli dlaczego warto codziennie spacerować? 7,5 tysiąca kroków dziennie, czyli ok. 5,5 km dla zdrowia. Opolska kardiolog - dr Agnieszka Wojdyła-Hordyńska z Pracowni Elektrofizjologii w USK w Opolu i… » więcej 2023-07-05, godz. 13:31 Jak uchronić dzieci przed cukrzycą? Wakacje to czas, by pomyśleć o zdrowiu naszych milusińskich. Otyłość najmłodszych jest już prawdziwą plagą. A w ślad za nią idzie rosnące zagrożenie… » więcej 2023-07-05, godz. 13:13 Od 1 lipca 2023 koniec stanu zagrożenia epidemicznego Maseczki wyrzucamy, paszporty covidowe chowamy do szuflady. W Polsce od dziś (1.07) oficjalny koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza w praktyce?… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »