Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-04-22, 12:57

Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką

Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze hormonalnej rozmawialiśmy z jej nauczycielką Dorotą Różycką, która prowadzi Szkołę Jogi EKAM w Opolu. Posłuchajcie.
2024-04-11, 13:00

Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie?

Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny, po góry. Są w naszym powietrzu, a więc je wdychamy, są w pożywaniu, a więc je konsumujemy i wchłaniamy przez naszą skórę z ubrań.
2024-04-06, 14:00

Wiąże się z bólem i wpływa na życie kobiety. Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk [fot. M. Śmierciak]
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk [fot. M. Śmierciak]
Może dotyczyć co dziesiątej kobiety. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej jest związana z nawracającym, dotkliwym bólem, choć potrafi rozwijać się też bezobjawowo. Może prowadzić do niepłodności i innych poważnych powikłań zdrowotnych. Jest jednak wciąż chorobą pełną tajemnic.

Endometrioza - to kolejny temat audycji, o którym opowiadała profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, specjalistka ginekologii onkologicznej, specjalistka ginekologii i położnictwa, kierująca oddziałem ginekologii onkologicznej z poddziałem urologii w Opolskim Centrum Onkologii. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-29, 14:58

Operacja kręgosłupa - co warto wiedzieć? Rozmowa z neurochirurgiem Dariuszem Łątką

Dariusz Łątka [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Dariusz Łątka [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Zaledwie 1 procent pacjentów z istotnymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Kiedy zachodzi taka potrzeba i co warto wiedzieć na ten temat? Jak dziś wyglądają operacje kręgosłupa i w jakim zakresie pomagają uporać się z problemem? O to zapytaliśmy neurochirurga dr hab. prof. uczelni Dariusza Łątkę z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
2024-03-21, 10:00

Tłuszcze w naszym codziennym menu - jakie jeść?

Szymon Warzecha [fot. Jarosław Madzia]
Szymon Warzecha [fot. Jarosław Madzia]
Masło czy margaryna, olej, smalec czy oliwa z oliwek? Smażyć czy nie? Tłuszcze - to kolejny temat audycji "Ze zdrowiem ci do twarzy". Wokół tych niezbędnych w naszej diecie składników narosło wiele teorii, przez lata zmieniały się też zalecenia dietetyków, co do sposobu ich podawania. Jakie tłuszcze jeść i w jaki sposób? O tym w audycji opowiadał Marzenie Śmierciak Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny w USK w Opolu.
2024-03-18, 08:52

Jaskra - cichy zabójca nerwu wzrokowego. Jak rozpoznać i leczyć?

Anna Banaś-Cebula [fot. Daria Pakuła]
Anna Banaś-Cebula [fot. Daria Pakuła]
Nieleczona może prowadzić do utraty widzenia. Pacjent jednak przez długi czas może jednak nie wiedzieć, że ma takie schorzenie. Jaskra, bo o tej chorobie mowa, przez okulistów jest nazywana cichym zabójcą nerwu wzrokowego. Pierwszym i najpoważniejszym czynnikiem jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. O jaskrze, w Światowym Tygodniu Jaskry, opowiadała w audycji dr Anna Banaś-Cebula, specjalistka okulistyki, kierująca oddziałem okulistycznym w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-14, 11:19

Brak równowagi w relacji z jedzeniem i ciałem, czyli o zaburzeniach odżywiania

Daria Pogrzeba-Czora
Daria Pogrzeba-Czora
Zaburzenia odżywiania są coraz częściej diagnozowane u pacjentów i dlatego tym problemem zajęliśmy się w kolejnym wydaniu audycji. Niektórzy specjaliści mówią nawet o pladze XXI wieku w tym zakresie. Zaburzenia te charakteryzuje brak równowagi w relacji z jedzeniem i ciałem. Najczęściej występującymi chorobami są anoreksja i bulimia. I na ten temat rozmawialiśmy z psycholog Darią Pogrzebą-Czorą. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-06, 16:37

Dlaczego boli głowa? Tłumaczy neurolog

Dr n.med. Klauda Plinta, neurolog [fot. Marcin Boczek]
Dr n.med. Klauda Plinta, neurolog [fot. Marcin Boczek]
To bardzo powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdego. Ból głowy, bo o tym mowa, to jeden z najczęstszych stanów bólowych na świecie. Co go wywołuje? Jakie są rodzaje bólu głowy? Jak radzić sobie z migreną i innymi rodzajami bólu głowy? Jak wygląda leczenie? Gościem audycji była dr n. med. Klaudia Plinta, specjalistka neurologii, kierująca oddziałem neurologii z pododdziałem udarowym w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-03-07, 07:30

Żylaki kończyn dolnych - jak powstają, jak je leczyć, a jak zapobiegać

dr n.med. Edward Chorążka
dr n.med. Edward Chorążka
Uczucie ciężkości nóg, ich drętwienie, ból, obrzęki oraz poszerzone pod skórą naczynka żylne - to sygnał, że możemy mieć problem z niewydolnością żylną nóg. Co jest przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych, jak je leczyć, a jak im zapobiegać? Gościem audycji był dr n. med. Edward Chorążka, specjalista chirurgii ogólnej. Rozmawia Marzena Śmierciak.
1234567

Zobacz także

2024-03-04, godz. 07:02 Jedna decyzja, która może uratować życie kilku osób. O transplantologii opowiada specjalista Transplantacja - na ten temat rozmawialiśmy w kolejnym wydaniu audycji. W grudniu zeszłego roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczep było 1965 pacjentów… » więcej 2024-02-29, godz. 10:00 Perimenopauza, czyli wstęp do menopauzy. Jak się objawia? Bezsenność, nocne poty, uderzenia gorąca, zmęczenie, wahania nastroju, przybieranie na wadze - to objawy zwiastujące u kobiety, że zaczyna się perimenopauza… » więcej 2024-02-25, godz. 11:00 Choroby układu krążenia - jak im zapobiegać i leczyć? Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie, wyprzedzając nowotwory. Wiele z nich rozwija się… » więcej 2024-02-21, godz. 14:15 W poszukiwaniu szczęścia. Co nas uszczęśliwia? Jak być szczęśliwym? Odpowiedzi na to pytania ludzie szukają od zarania dziejów. Bo któż nie marzy o tym, by wieść dobre, szczęśliwe życie. Dla każdego… » więcej 2024-02-18, godz. 14:08 Szyja smartfonowa - znak naszych czasów. Jak leczyć i zapobiegać? Liczy tylko 7 kręgów, ale musi udźwignąć głowę i wszystko to, co nas zajmuje. Nasz styl życia sprawia jednak, że jest to coraz trudniejsze. Problemy z… » więcej 2024-02-08, godz. 12:02 Narcyzm a poczucie własnej wartości - co warto wiedzieć? Jak odróżnić zdrowe poczucie własnej wartości od narcyzmu? Na ten temat rozmawiałyśmy z socjoteraputeką Katarzyną Mordowską-Broszkiewicz. Będzie między… » więcej 2024-01-25, godz. 12:20 Zaburzenia hormonalne u dzieci - co robić? O zaburzeniach hormonalnych u dzieci i młodzieży rozmawialiśmy na antenie Radia Opole. Co robić, jeśli podejrzewamy zaburzenia wzrostu lub dojrzewania? Na… » więcej 2023-12-31, godz. 06:51 Chrapanie - kiedy należy je leczyć? Czy chrapanie to powód to zmartwienia? Kiedy warto zrobić badania pod kątem bezdechu? Gościem pierwszej godziny programu była laryngolog Kornelia Bernacka… » więcej 2023-12-31, godz. 08:33 Jak leśna edukacja wpływa na młodych ludzi? W audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy" sięgnęliśmy po badania dotyczące m.in. wpływu leśnej edukacji na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Było także o budowaniu… » więcej 2023-12-28, godz. 13:46 Święta od kuchni. Radość z kultywowania tradycji Smak barszczu czy uszek - tego nie może zabraknąć w święta. Jakie jeszcze tradycyjne potrawy towarzyszą Bożemu Narodzeniu? O kulinarnym wymiarze kultywowania… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »