Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów
2017-10-20, 12:00 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. MS)

Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów

Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła na Rynku Solnym, przy czym rzeźbom groziła ruina, bowiem są wykonane w drewnie. Z pomocą parafii świętego Jakuba przyszło tamtejsze starostwo. W efekcie dwie z rzeźb - przedstawiające postaci świętych Ferdynanda Kastylijskiego i Karola Boromeusza, zostały już poddane kosztownej renowacji i można je podziwiać przy wejściu do nyskiego muzeum. Kolejne czekają na specjalistyczne dźwigi, które je zdejmą z fasady kościoła i przewiozą do pracowni konserwacji dzieł sztuki.

- To doskonały przykład ratowania ginących zabytków przez lokalne samorządy - mówi dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko.
Cudze chwalicie cz. 1 (20.10)
Cudze chwalicie cz. 2 (20.10)
Dodajmy, że właśnie w tym tygodniu Opolszczyznę odwiedziła sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Na wyjazdowym posiedzeniu w Paczkowie rozmawiano o dotacjach na zabytki, które wciąż są niewystarczające. To wprawdzie 80 mln zł. w skali kraju, ale tylko w naszym województwie jest zarejestrowanych 12 tys. obiektów zabytkowych. Łatwiej jest natomiast pozyskać wsparcie finansowe Pomnikom Historii a taki status mają od niedawna m.in. Paczków i nyska bazylika.

A z tematem ratowania rzeźb wiąże się kolejna ciekawa historia. Otóż świątynia mocą porozumienia z kurią została użyczona ... powiatowi nyskiemu, czyli tamtejszemu starostwu. Będzie tam mogło organizować np. koncerty i inne wydarzenia kulturalne w zamian za remont tego zabytku - na co nie stać parafię. I pierwszym przykładem, że można to pogodzić jest właśnie wspomniana wcześniej konserwacja unikatowych rzeźb świętych z frontonu kościoła. - Okazuje się, że wszystko to można doskonale pogodzić - mówi nyski prałat ksiądz Mikołaj Mróz.

Zobacz także

2017-10-04, godz. 12:16 Zdjęć nigdy za wiele - z takiego założenia wychodzi Jerzy Strzelczyk Ponad 100 tysięcy zdjęć i blisko 200 opasłych segregatorów z opisanymi zabytkami. Jerzy Strzelczyk z Białej Nyskiej ma takie hobby od ponad 20 lat, a jego… » więcej 2017-10-02, godz. 10:27 Przez ponad 30 lat przepracowała w zawodzie nauczyciela - teraz odpoczywa, ale czy na pewno? Przez ponad 30 lat przepracowała w zawodzie nauczyciela, dyrektorując także szkołom i obiecała sobie, że na emeryturze zajmie się wyłącznie odpoczynkiem… » więcej 2017-09-29, godz. 16:21 Cudze chwalicie - swego nie znacie - mówi Marcin Nowak To społecznik, miłośnik gór, przewodnik i doskonały organizator turystyki. Reaktywował w rekordowym tempie działalność nyskiego koła turystycznego PTTK… » więcej 2017-09-27, godz. 13:51 Siostry Elżbietanki świętują w Nysie dwa jubileusze Już za kilka godzin (26.09, godz. 14.00) rozpoczną się w Nysie uroczystości rangi światowej. Od wczoraj przyjeżdżają tam siostry elżbietanki z różnych… » więcej 2017-09-26, godz. 10:09 Chyba nikt nie zna tak dokładnie nyskich fortów, jak Remigiusz Kamiński Nawet wybudował sobie dom niemal na fortyfikacjach, aby - jak mówi - być blisko swojej miłości. Jest byłym wojskowym, inżynierem, który spenetrował wszystkie… » więcej 2017-09-25, godz. 11:47 Cezary Pryga to nie tylko mistrz sztuk walki, instruktor formacji mundurowych, ale także działacz społeczny Jest mistrzem Europy i wielokrotnym mistrzem Polski w sztukach walk i instruktorem formacji mundurowych w Europie, ale sukcesy sportowe, to nie wszystko. Otrzymał… » więcej 2017-09-22, godz. 14:32 Od niemal ćwierćwiecza jest związany z naszym radiem, opowiadając o swoich pasjach, podróżach i odkrywaniu historii… Kazimierz Staszków - mieszkaniec Nysy, to człowiek - orkiestra. Krajoznawca, podróżnik, autor ponad 20 przewodników i albumów poświęconych pograniczu… » więcej 2017-09-28, godz. 11:09 Ołena Nesen - "Polka ze Wschodu" W cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie " naszym gościem jest Ołena Nesen. To repatriantka z Ukrainy, która mieszka z rodziną w Nysie od siedmiu lat. Pracuje… » więcej 2017-09-20, godz. 12:00 Iwona Łęc - Wylęgała przyjechała do Nysy z Zielonej Góry, ale tam właśnie znalazła swoje miejsce w życiu Przez osiem godzin jest poważną szefową w jednym z renomowanych banków, ale potem realizuje swoje pasje - często szalone. Założyła grupę tańca z ogniem… » więcej 2017-09-19, godz. 13:17 Bernhard Serwuschok przywiózł na Opolszczyznę dary o łącznej wartości 2 mln euro Bohaterem cyklu "Cudze chwalicie swego nie znacie" jest Bernhard Serwuschok, który przez lata mieszkał z rodziną w Czarnowąsach, ale potem osiedlił się w… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »