Radio Opole » Cudze chwalicie » Posłuchaj odcinków » Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów
2017-10-20, 12:00 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. MS)

Nietuzinkowa historia czterech nyskich posągów

Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
Cztery nyskie figury świętych [fot. Dorota Kłonowska]
W cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" opowiemy o historii czterech figur świętych, stanowiących ewenement w skali kraju. Od kilkuset lat zdobiły fasadę kościoła na Rynku Solnym, przy czym rzeźbom groziła ruina, bowiem są wykonane w drewnie. Z pomocą parafii świętego Jakuba przyszło tamtejsze starostwo. W efekcie dwie z rzeźb - przedstawiające postaci świętych Ferdynanda Kastylijskiego i Karola Boromeusza, zostały już poddane kosztownej renowacji i można je podziwiać przy wejściu do nyskiego muzeum. Kolejne czekają na specjalistyczne dźwigi, które je zdejmą z fasady kościoła i przewiozą do pracowni konserwacji dzieł sztuki.

- To doskonały przykład ratowania ginących zabytków przez lokalne samorządy - mówi dyrektor nyskiego muzeum Edward Hałajko.
Cudze chwalicie cz. 1 (20.10)
Cudze chwalicie cz. 2 (20.10)
Dodajmy, że właśnie w tym tygodniu Opolszczyznę odwiedziła sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Na wyjazdowym posiedzeniu w Paczkowie rozmawiano o dotacjach na zabytki, które wciąż są niewystarczające. To wprawdzie 80 mln zł. w skali kraju, ale tylko w naszym województwie jest zarejestrowanych 12 tys. obiektów zabytkowych. Łatwiej jest natomiast pozyskać wsparcie finansowe Pomnikom Historii a taki status mają od niedawna m.in. Paczków i nyska bazylika.

A z tematem ratowania rzeźb wiąże się kolejna ciekawa historia. Otóż świątynia mocą porozumienia z kurią została użyczona ... powiatowi nyskiemu, czyli tamtejszemu starostwu. Będzie tam mogło organizować np. koncerty i inne wydarzenia kulturalne w zamian za remont tego zabytku - na co nie stać parafię. I pierwszym przykładem, że można to pogodzić jest właśnie wspomniana wcześniej konserwacja unikatowych rzeźb świętych z frontonu kościoła. - Okazuje się, że wszystko to można doskonale pogodzić - mówi nyski prałat ksiądz Mikołaj Mróz.

Zobacz także

2017-10-27, godz. 18:38 Dawid Krzyżowski i Patryk Bugaj. Mistrzowie Polski dla dzieci Nie wszyscy wiedzą, jakie talenty mamy w naszym regionie – młodych, zdolnych ludzi, którzy nie tylko sami osiągnęli sukcesy, ale dzielą się swoimi umiejętnośc ... » więcej 2017-10-27, godz. 18:36 Andrzej Zawadzki w obronie Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin czy Fryderyk Szopen? Andrzej Zawadzki – były nysanin, obecnie wroławianin – nie ma wątpliwości, że prawidłowa jest ta pierwsza pisownia i upar ... » więcej 2017-10-26, godz. 13:54 Z Australii do… Niwnicy. Sołtys Joanna Piwowarczyk wciąż zaskakuje mieszkańców pomysłami Została liderem społeczności wiejskiej na Opolszczyźnie, a jest młodą kobietą, która przyjechała z Australii i zamieszkała we wsi Niwnica, gdzie wybrano ją so ... » więcej 2017-10-25, godz. 12:52 Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła - niezłomni dyrektorzy nyskiego muzeum. Jubileusz 120 - lecia Już w tym tygodniu rozpoczynają się (27-29.10) trzydniowe uroczystości jubileuszu 120 - lecia Muzeum Powiatowego w Nysie, które jest najstarszą placówką muzea ... » więcej 2017-10-24, godz. 11:44 Ryszard Fundament - artysta, który maluje "w akrylu" Od ponad 20 lat rzeźbi w drewnie, od niedawna maluje obrazy. Mieszka w niewielkiej wiosce Przełęk i łatwo rozpoznać jego dom po postaciach baby i dziada, któr ... » więcej 2017-10-25, godz. 13:05 Tajemnice "Wesela" odsłania Maria Rydel - wnuczka Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny To historia, którą napisało samo życie, a opisał Stanislaw Wyspiański w "Weselu". Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel - krakowski poeta i dramatopisarz ... » więcej 2017-10-19, godz. 12:00 Janusz Toczek - nie pracuje, bo lubi to, co robi, a zagra nawet na "zŻytni" Jest multiinstrumentalistą i tenorem, śpiewakiem operowym, ale można go usłyszeć w każdym repertuarze, a żartuje, że zagra nawet na "zZytni", czyli nie istnie ... » więcej 2017-10-18, godz. 12:57 Tajemnice Jeziora Nyskiego - riwiery, którą odwiedzają turyści... z Mazur Cudze chwalicie swego nie znacie - powiedzenie to jak ulał pasuje do Jeziora Nyskiego, bo często nysanie wyjeżdżają na urlop do ciepłych krajów, tymczasem tur ... » więcej 2017-10-17, godz. 11:11 Maciej Krzysik – pasjonat odkrywania starych dziejów Maciej Krzysik, to młody człowiek, którego pasją życia stało się odkrywanie starych dziejów. Na co dzień pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie, ale każd ... » więcej 2017-10-16, godz. 08:00 Word Press Foto i haft krzyżykowy - ART BIECHÓW w pełnej krasie ART BIECHÓW - taka wystawa została otwarta w sobotni (14.10) wieczór w świetlicy wiejskiej w Biechowie. To niewielka wioska, położona w pakosławickiej gminie ... » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »