Radio Opole » Kresowianie-Opolanie » Odcinki

Odcinki

2017-12-27, 10:34

Na spotkaniu opłatkowym w Turgielach na Wileńszczyźnie

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
W audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Turgielach na Wileńszczyźnie, gdzie gościła ekipa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu wraz z samorządowcami gminy Otmuchów, którzy postanowili poszerzyć krąg partnerów o współprace z Rodakami na Litwie.
2017-12-18, 11:50

Odwiedziny w Łubniańskim Ośrodku Kultury

Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Łubniański Ośrodek Kultury [fot. Monika Pawłowska]
Gościem audycji był Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach społeczno-kulturalnych w gminie, czyli Regionalnym Konkursie Literackim "Ze Śląskiem na Ty", koncercie "W tonacji Śląska", który odbył się w Filharmonii Opolskiej oraz o ciekawych i bardzo potrzebnych działaniach na rzecz seniorów w gminie Łubniany.
2017-12-11, 10:02

O roli i znaczeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Głogówku

Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Centrum Głogówka [fot. Jan Poniatyszyn]
Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku świętuje 50-lecie swojej działalności oświatowo-wychowawczej. W audycji "Kresowianie-Opolanie" Halina Nabrdalik zaprasza do wysłuchania relacji z uroczystego koncertu promującego osiągnięcia tej szkoły i absolwentów. O roli i znaczeniu tej placówki w środowisku autorka rozmawia także z nauczycielami, dyrekcją szkoły oraz burmistrzem Głogówka.
2017-12-04, 11:58

Z prof. Marią Kalczyńską o Kresach

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
W audycji rozmowa z prof. dr hab. Marią Kalczyńską z Politechniki Opolskiej, autorką wielu publikacji poświęconych Kresowianom na Opolszczyźnie i w kraju. Korzenie pani profesor sięgają także na Litwę (Wileńszczyznę) i tereny dawnych polskich Inflant (obecnie Łotwa).
2017-11-27, 15:12

O problemach ochrony zabytków i o sytuacji Polaków na Łotwie

Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
Łotwa [https://pixabay.com/pl/]
O problemach ochrony zabytków w kontekście Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku odbyła się w Opolu porozmawiamy z Januszem Ireneuszem Wójcikem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

W drugiej części audycji rozmowa o sytuacji Polaków na Łotwie z autorką audycji "Nasz Głos" Polskiego Radia w Rydze, adresowanej dla społeczności polskiej.
2017-11-20, 09:34

O współpracy międzynarodowej gminy Otmuchów

Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu [fot. Jan Poniatyszyn]
Wymiana doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyja udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy między zaprzyjaźnionymi regionami należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i młodzieży. Takie wymiany dają szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich przyjaznych kontaktów. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich 3 dekad nawiązała współpracę z 7 krajami w Europie.
2017-11-14, 12:55

Z wizytą na IV Europejskim Forum Mediów Polonijnych w Pułtusku

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowych partnerstw pomiędzy starostwami i gminami sprzyjają udoskonalaniu metod pracy na własnym podwórku. Do bardzo popularnych form współpracy należą wymiany artystów, sportowców, strażaków i uczniów między zaprzyjaźnionymi regionami. Dają one szansę poszerzenia horyzontów, zrozumienia innego sposobu myślenia i życia. To również okazja do nawiązania bezpośrednich, bliskich kontaktów, które często przeradzają się w przyjaźnie. W audycji o tym na przykładzie gminy Otmuchów, która na przestrzeni ostatnich trzech dekad nawiązała współpracę z siedmioma krajami w Europie.
2017-11-14, 11:40

Radio Opole w Oleśnie na obchodach 99. rocznicy odzyskania niepodległości

Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Koncert z okazji święta niepodległości w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Oleśnie zakończyły się koncertem w Miejskim Domu Kultury. Na miejscu wraz z audycją było Radio Opole. Rozmawialiśmy z burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim, z Kariną Duch - kierowniczką Chóru Miejskiego OlenSis, z Katarzyną Sucharą z klasy śpiewu Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej oraz Ewą Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Sinfonia Viva, która zaprezentowała "Koncert Muzyki Polskiej".

Zobacz także: Muzyczna uczta w Oleśnie na zakończnie Narodowego Święta Niepodległości
Zobacz także: 99 lat po odzyskaniu niepodległości mieszkańcy Olesna oddali hołd bohaterom narodowym
123456

Zobacz także

2017-03-06, godz. 15:39 Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jednym z tematów audycji W audycji o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, wspomnienie wybitnego Opolanina Karola Musioła, rozmowa… » więcej 2017-02-27, godz. 14:48 Rodłacy upamiętnili w Opolu rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech 94 lata temu w Opolu powstała I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech. 17 lutego w Opolu odbyła się z tej okazji piękna uroczystość z udziałem mieszkańców… » więcej 2017-02-19, godz. 19:00 O projekcie poświęconym przyjaźni polsko-węgierskiej oraz o Tadeuszu Soroczyńskim W kolejnej odsłonie audycji o wspólnym projekcie V Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, poświęconym… » więcej 2017-02-12, godz. 19:00 O ciekawych faktach z 800-letniej historii Opola oraz o współczesnych problemach naszego wojewódzkiego grodu Dziś w audycji o ciekawych faktach z 800-letniej historii Opola oraz o współczesnych problemach naszego wojewódzkiego grodu. Gośćmi programu są członkowie… » więcej 2017-02-05, godz. 19:00 Wspomnienie Henryki Wolnej-Van Das W dzisiejszej audycji wspomnimy zamarłą niedawno Henrykę Wolną-Van Das, autorkę wielu książek o Śląsku Opolskim, powstańcach śląskich i ludziach spod… » więcej 2017-02-23, godz. 10:09 Maria Przebindowska i dr Tadeusz Detyna o wrażeniach z pobytu na Ukrainie O wrażeniach z pobytu na Ukrainie rozmawialiśmy z dr. Tadeuszem Detyną, przedstawicielem Stowarzyszenia Wspólnota Polska - organizacji, która od ponad 10… » więcej 2017-01-22, godz. 19:00 O sytuacji na Litwie po 25 latach odzyskania niepodległości W 25 lat po odzyskaniu przez Litwę niepodległości prawa Polaków w tym kraju są ograniczane. W ostatnim czasie ucierpiały też relacje z Ukrainą za sprawą… » więcej 2017-01-15, godz. 19:00 O potrzebie pomagania rodakom na wschodzie W audycji rozmawialiśmy z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" o potrzebie społecznego dialogu, który był podstawą działania… » więcej 2017-01-08, godz. 19:00 Spotkanie opłatkowe na Wileńszczyźnie W dzisiejszej audycji relacja ze spotkania opłatkowego w Turgielach na Wileńszczyźnie. W programie rozmawialiśmy o problemach dnia codziennego na Litwie, ale… » więcej 2017-01-06, godz. 19:00 Spotkanie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie W pierwszym odcinku audycji prezentujemy relację ze spotkania z kombatantami oraz wdowami po żołnierzach Armii Krajowej w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »