Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii…
2018-01-15, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

André Stern autor bestsellerowych książek o ekologii edukacji

André Stern [arch. arch.andréstern.com]
André Stern [arch. arch.andréstern.com]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z André Sternem
André Stern to wybitna postać świata kultury i edukacji. Muzyk, kompozytor, lutnik zajmujący się budową gitar oraz dziennikarz i pisarz. Syn uznanego na całym świecie pedagoga i badacza Arno Sterna. Jest autorem bestsellerowych książek, w których opisuje edukację bez tradycyjnej szkoły oraz sposoby na kreatywny rozwój.
- "Nie będzie pokoju na świecie, jeśli my nie będziemy fair wobec dzieci"- Powiedział w rozmowie Justyną Dziedzic.

Kompozytor wspomina również swojego ojca, jednego z najbardziej poważanych pedagogów na świecie. André Stern jest przewodniczącym Instytutu Arno Sterna i tak opowiada o metodach wychowawczych - "To, że moi rodzice nie wysłali mnie do szkoły nie było z tego powodu, że byli przeciwko tej instytucji. Nie byli przeciwko czemuś. Byli za czymś. Kevin Robinson w przedsłowiu do mojej książki użył sformułowania - rytuały dzieci i na nich polega ta metoda wychowawcza. Rodzice czasem sądzą, że są jedyni w sowim rodzaju i tylko oni mogą obudzić swoje dzieci - moi rodzice tak nie myśleli, wiec musieli znaleźć alternatywę dla mojego wychowania. Nigdy nie stawiali gotowych hipotez ale zawsze patrzyli na dziecko". - mówi pisarz.

- "Mój tata musiał opuścić Niemcy, został wypędzony i tak naprawdę uciekał przez wszystkie lata II wojny światowej. Dwie rzeczy były przy tym interesujące. Pierwsza, że przez te wszystkie lata żył w strachu i niebezpieczeństwie, ale gdy zapytamy jakie było jego dzieciństwo to powie, że było piękne. Okoliczności były niekorzystne, ale za to miał mocną relację z rodzicami i dlatego było wspaniałe. Po wojnie ojciec został z pustymi rękoma, bo nie nauczył się zawodu. Po czasie okazało się to dobrodziejstwem. Dostał zlecenie aby opiekować się dziećmi i nie patrzył na nie z wyuczonym spojrzeniem, nie rozmawiał z nimi jak wyszkolony w zawodzie np. pedagoga czy lekarza. Spotykał się z nimi i rozmawiał na równym poziomie oraz rozpoczął ich obserwację. Zamiast wprowadzać gotowe pomysły, obserwował je i w ten sposób rozpoczęła się jego działalność." - dodaje André Stern

Zobacz także

2020-12-24, godz. 01:09 Izabela Jasińska o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś Z Izabelą Jasińską, etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawiamy o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś- o znaczeniu świątecznego drzewka… » więcej 2020-12-23, godz. 21:00 Iwona wylęgała o znaczeniu kolęd Rozmawiamy z etnomuzykolożką, opolską animatorką kultury- Iwoną Wylegałą, o śpiewie kolęd, o ich znaczeniu, o sensach opowiadania świata, które niosły… » więcej 2020-12-23, godz. 12:06 Agnieszka Kimla o Bożym Narodzeniu w Meksyku Tuż przed Bożym Narodzeniem połączyliśmy się na naszej antenie z opolanką mieszkającą w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała… » więcej 2020-12-22, godz. 21:07 Podróż jak oddech. Rozmowa z Moniką Doroszkiewicz Mówi o sobie, że mieszka "jedną nogą" w Amsterdamie... tylko jedną, bo długo w miejscu nie usiedzi. Jest przewodniczką turystyczną po stolicy Holandii… » więcej 2020-12-16, godz. 21:04 Rozmowa o projekcie "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu- z Michaliną Butkiewicz i Cecylią… W tym roku trwa już 4 edycja projektu "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2020-12-16, godz. 21:00 Michał Kosel, opolanin, wydał kolejną książkę: "Gorzka prawda o przedsiębiorczości. Dlaczego dobrzy ludzie nie… Jak odnaleźć pasję i na niej zarabiać? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji, czy to dobry czas, by założyć przedsiębiorstwo? Czy myślenie o życiu zawodowym… » więcej 2020-12-13, godz. 21:00 Zbigniew Rokita o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Z reporterem Zbigniewem Rokitą rozmawiamy o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wędrujemy w czasie, wokół historii, mitologii- wydobywając… » więcej 2020-12-22, godz. 11:11 Wypatrując światła. Rozmowa z Natalią Szczerbą Tym razem w "Rewirach Kultury" odwiedziliśmy Natalię Szczerbą, która mieszka na północny Norwegii. Nasza rozmówczyni przemierza ją z aparatem fotograficznym… » więcej 2020-12-16, godz. 13:52 Rajskie plaże i czarownicy. Podróż na Bali z Adamem Nitką W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Adamem Nitką, który wraz z rodziną osiadł na Bali. Turystom stara się pokazać tę indonezyjską wyspę… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Maria Ołdak- opolska artystka- o "Muzycynie", a także o nowych publikacjach i działalności Towarzystwa Muzycznego w… Marią Ołdak, znana skrzypaczka, opolska artystka łączy muzykę z medycyną, literaturą, edukacją i działalnością społeczną, jest także prezeską Towarzystwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »