Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy…
2017-11-28, 12:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy już w czwartek (30.11) [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych aktorów - zaprezentuje najsłynniejsze polskie monologi romantyczne. Słuchowisko nagrane zostało na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Na antenie Radia Opole będzie okazja posłuchania go już w najbliższy czwartek (30.11) w audycji „Rewiry kultury”, na które po 19:00 zaprasza Justyna Dziedzic. Kolejne spotkania ze słuchowiskami 7 i 19 grudnia.
„Wielkie monologi romantyczne” w wykonaniu Jerzego Treli będzie można posłuchać na antenie Radia Opole w czwartek (30.11) po godz. 20:00 [fot. Radio Rzeszów]]Podczas „Wielkich monologów romantycznych” w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli usłyszymy monolog Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, Adolfa z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Cypriana Kamila Norwida i "Wielką Improwizację" Konrada z "Dziadów", którą aktor wygłosił w jednej z najznakomitszych realizacji tego dzieła w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Kolejne spotkania ze spektaklami Radia Rzeszów 7 i 19 grudnia

Monodram oparty na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar [fot. Radio Rzeszów]Najpierw posłuchamy monodramu opartego na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar - utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej aktorki. To ona swoim spektaklem „Diva” w kwietniu 2016 roku zainaugurowała istnienie Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.

Słuchowisko jest próbą scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych. Bohaterką jest kobieta, postać-hybryda, Nadzieja Tupalska, powołana do życia przez Tadeusza Różewicza już w latach 60. Twórcy spektaklu wskrzesili ją w celu teatralnej prezentacji najnowszych tekstów Tadeusza Różewicza. Tupalska to w prostej linii wnuczka kobiety, która „wygaduje”, siedząc „na najwyższej półce kultury niskiej”.

14 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak [fot. Radio Rzeszów]Z kolei 19 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak. To monodram na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. Historia przebaczenia, odkupienia i ukochania wszystkich krzywd, na jakie przyzwalamy w życiu.

Reżyserka spektaklu Weronika Kuśmider tak opisała spektakl: "Kołysanka dla Ofelii" to ukochanie wszystkiego, co boli i rani. Utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają "wysłuchaj mojej historii". W sierpniu 2016 roku "Kołysanka dla Ofelii" pokazana została w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a .

Wszystkie trzy spektakle zostały zaprezentowane na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. W Radiu Opole będzie można ich posłuchać podczas trzech kolejnych czwartków w audycji „Rewiry kultury” po godz. 20:00.

Zobacz także

2021-07-02, godz. 21:14 Finał sezonu czy preludium do jubileuszu? Filharmonia Opolska u progu wakacji Nie wszystkie koncerty mogły się odbyć, część koncertów została zrealizowana przy udziale mniejszej niż zwykle widowni, a niektóre koncerty dostępne… » więcej 2021-06-25, godz. 20:29 40 lat minęło... czyli coś o muzycznym przyjęciu z dobrym zadęciem Chociaż od 40 lat wspierają muzycznie najważniejsze uroczystości religijne, nie są jedynie zespołem parafialnym, lecz przede wszystkim muzykalną grupą… » więcej 2021-06-28, godz. 21:00 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać? Jakie tematy podejmować? Reżyser Konrad Dworakowski opowiada o spektaklu pt. "Balladyna". Premiera… » więcej 2021-06-25, godz. 19:45 Młodzieżowe orkiestry dęte Klaudiusza Lisonia wracają do gry! Ponad rok przerwy we wspólnych próbach i koncertowaniu dla publiczności - to sytuacja niełatwa dla zawodowych zespołów. Cóż dopiero dla młodzieżowych… » więcej 2021-06-21, godz. 21:00 Dr Małgorzata Tkacz- Janik o mobilnej wystawie w Opolu: „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich… Rozmawiamy o wystawie, którą do końca czerwca br. oglądać można w CH Karolinka w Opolu. Dr Małgorzatą Tkacz- Janik jest kuratorką wystawy „60 na 100… » więcej 2021-06-23, godz. 15:25 Aneta Barglik otworzyła autorską galerię sztuki w Opolu Malarka abstrakcjonistka Aneta Barglik otworzyła w centrum Opola własną galerię sztuki. Artystka chce, aby przestrzeń tego miejsca była otwarta dla twórców… » więcej 2021-06-12, godz. 20:48 Do trzech razy SZTUKA, za czwartym - wyczekiwana inauguracja! Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji długo wyczekiwanego wydarzenia: 36. Kluczborskich Koncertach… » więcej 2021-06-11, godz. 22:00 Szansa na odkrycie dziedzictwa reformacji w niecodziennej, muzycznej odsłonie Zabytkowe wnętrza kościoła w malowniczej Bogacicy i poezja polskich twórców ewangelickich podana w muzycznej formie, a przy tym fuzja muzyki dawnej ze współczesnymi… » więcej 2021-05-28, godz. 17:01 Z wizytą w Grodkowie... śladami Józefa Elsnera Bohaterem audycji był Józef Elsner, a to dlatego, że wkrótce czyli 1 czerwca będą jego 252. urodziny. Przede wszystkim jednak dlatego, że to postać niezwykła… » więcej 2021-05-28, godz. 16:32 Bez pomysłu ani rusz! Hanna Hurkot i jej spojrzenie na orkiestrę z perspektywy młodego dyrygenta Któż nie czekał na odmrożenie branży kulturalnej? Tymczasem koncert, który dla opolskich melomanów oznacza powrót prawdziwego życia koncertowego (na żywo… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »