Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Nominowany do Oscara reżyser Rolland Joffé szczerze…
2018-01-04, 10:00 Autor: Justyna Dziedzic

Nominowany do Oscara reżyser Rolland Joffé szczerze o filozofii życia

Roland Joffé
Roland Joffé
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Rollandem Joffé
Rolland Joffé jest uznanym na całym świecie twórcą filmowym. Angielsko-francuski reżyser był dwukrotnie nominowany do Oscara za obrazy "Pola śmierci" oraz "Misja". Ten wyjątkowy artysta opowiedział Justynie Dziedzic o wielu aspektach swojej filozoficznej drogi filmowej.

- Wolność jest ważna w każdej części świata i wszędzie ma duże znaczenie. Niezależność też jest wielce istotna. W mojej opinii owa niezależność ma przełożenie na indywidualizm człowieka i na życie każdego z nas. Myślę, że system polityczny nie powinien być wykorzystany przeciw psychologicznej wartości, jaką jest indywidualizm. Trzeba nauczyć się radzenia sobie z tym, co wcale nie jest takie łatwe - mówi reżyser.

- Polska ma wspaniałą tradycję walki o swoją niezależność. Można odnaleźć pewne podobieństwo tej tradycji do cech niezależnego festiwalu filmowego. Takie wydarzenia dają możliwość do ekspresji i wyrażania własnego głosu. Myślę, że nie ma takiego człowieka, którego mógłbym kiedykolwiek poznać i który nie miałby potrzeby wyrażania siebie. W każdym drzemie potrzeba, by mówić własnym niezależnym głosem - opowiadał Rolland Joffé. W tłumaczeniu rozmowy pojawia się głos Wiesława Kolbusza.

Zobacz także

2020-12-24, godz. 01:09 Izabela Jasińska o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś Z Izabelą Jasińską, etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawiamy o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś- o znaczeniu świątecznego drzewka… » więcej 2020-12-23, godz. 21:00 Iwona wylęgała o znaczeniu kolęd Rozmawiamy z etnomuzykolożką, opolską animatorką kultury- Iwoną Wylegałą, o śpiewie kolęd, o ich znaczeniu, o sensach opowiadania świata, które niosły… » więcej 2020-12-23, godz. 12:06 Agnieszka Kimla o Bożym Narodzeniu w Meksyku Tuż przed Bożym Narodzeniem połączyliśmy się na naszej antenie z opolanką mieszkającą w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała… » więcej 2020-12-22, godz. 21:07 Podróż jak oddech. Rozmowa z Moniką Doroszkiewicz Mówi o sobie, że mieszka "jedną nogą" w Amsterdamie... tylko jedną, bo długo w miejscu nie usiedzi. Jest przewodniczką turystyczną po stolicy Holandii… » więcej 2020-12-16, godz. 21:04 Rozmowa o projekcie "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu- z Michaliną Butkiewicz i Cecylią… W tym roku trwa już 4 edycja projektu "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2020-12-16, godz. 21:00 Michał Kosel, opolanin, wydał kolejną książkę: "Gorzka prawda o przedsiębiorczości. Dlaczego dobrzy ludzie nie… Jak odnaleźć pasję i na niej zarabiać? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji, czy to dobry czas, by założyć przedsiębiorstwo? Czy myślenie o życiu zawodowym… » więcej 2020-12-13, godz. 21:00 Zbigniew Rokita o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Z reporterem Zbigniewem Rokitą rozmawiamy o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wędrujemy w czasie, wokół historii, mitologii- wydobywając… » więcej 2020-12-22, godz. 11:11 Wypatrując światła. Rozmowa z Natalią Szczerbą Tym razem w "Rewirach Kultury" odwiedziliśmy Natalię Szczerbą, która mieszka na północny Norwegii. Nasza rozmówczyni przemierza ją z aparatem fotograficznym… » więcej 2020-12-16, godz. 13:52 Rajskie plaże i czarownicy. Podróż na Bali z Adamem Nitką W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Adamem Nitką, który wraz z rodziną osiadł na Bali. Turystom stara się pokazać tę indonezyjską wyspę… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Maria Ołdak- opolska artystka- o "Muzycynie", a także o nowych publikacjach i działalności Towarzystwa Muzycznego w… Marią Ołdak, znana skrzypaczka, opolska artystka łączy muzykę z medycyną, literaturą, edukacją i działalnością społeczną, jest także prezeską Towarzystwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »