Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »