Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2020-12-11, godz. 11:39 W objęciach renesansu. Rozmowa z Małgorzatą Górską Wyruszyliśmy do Florencji. Zwiedziliśmy ją razem z Małgorzatą Górską, która mieszka tam od 21 lat. Należy do grupy Przewodnicy Bez Granic jednoczącej… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Jak mądrze czynić dobro?- s. Małgorzata Chmielewska Czas pandemii i zbliżające się święta są przyczynkiem do tego, by przyglądać się, w jaki sposób współczesna kultura kształtuje empatię. Czy pomaganie… » więcej 2020-11-25, godz. 21:00 Justyna Suchecka o książce „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” 18. Opolska Jesień Literacka w MBP w Opolu trwa, szereg spotkań, rozmów odbywa się poprzez platformę internetową. Ważne tematy i literackie nowości zjednują… » więcej 2020-11-25, godz. 12:53 Zabytki, medycyna i kuchnia! Oksana Wioska pokazała nam Ateny Spacerując po Akropolu rozmawialiśmy o Grecji, w której starożytność miesza się ze współczesnością. Następnie podróżowaliśmy metrem, a warto dodać… » więcej 2020-11-23, godz. 13:39 Gdzie bije serce Lizbony? Rozmowa z Marcinem Martinho W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Lizboną. Po mieście wypełnionym dźwiękami fado oprowadzał nas Marcin Martinho. Nasz rozmówca z Portugalią… » więcej 2020-11-18, godz. 14:15 Barcelona - czarodziejka, która kradnie serce! Rozmowa z Agatą Sosnowską Wirtualne zwiedzanie świata pomaga miłośnikom podróży przetrwać trudny czas pandemii. Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z Agatą Sosnowską, która… » więcej 2020-11-18, godz. 21:00 Michał Nogaś o książce "Z niejednej półki. Wywiady" Z Michałem Nogasiem, dziennikarzem, rozmawiamy o książce "Z niejednej półki. Wywiady", która jest zapisem rozmów z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych… » więcej 2020-11-14, godz. 16:05 Ale Meksyk! Agnieszka Kimla, czyli opolanka na krańcu świata Jak film o Jamesie Bondzie wpłynął na obchody święta zmarłych w Meksyku? Dlaczego Dia de Muertos to najradośniejszy czas w roku? Jak wygląda czas pandemii… » więcej 2020-11-14, godz. 15:30 Aneta Zarańska o "Przewodnikach Bez Granic" i podróżach online Połączyliśmy się z Anetą Zarańską, która mieszka na Sri Lance, jest przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek. Nasza rozmówczyni opowiedziała o… » więcej 2020-11-03, godz. 21:00 Marcel Woźniak o książce "Tyrmand. Pisarz o białych oczach"- inauguracja 18. Opolskiej Jesieni Literackiej w MBP O… 3.11.2020 zainaugurowano 18. Opolską Jesień Literacką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Do stolicy regionu przyjechał Marcel Woźniak, pisarz, scenarzysta… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »