Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » O najwybitniejszej z polskich fotografek - Zofii…
2016-11-28, 17:00 Autor: Justyna Przyborowicz

O najwybitniejszej z polskich fotografek - Zofii Rydet

Zofia Rydet "Zapis socjologiczny" [fot. archiwum Fundacji Zofii Rydet]
Zofia Rydet "Zapis socjologiczny" [fot. archiwum Fundacji Zofii Rydet]
Posłuchaj rozmowy Justyny Przyborowicz z Zofią Augustyńską-Martyniak
Zofia Rydet pozostawiła po sobie monumentalny cykl dokumentalny "Zapis socjologiczny". Prace tej artystki znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w MOMA w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. W Rewirach kultury rozmawialiśmy o tej ikonicznej dla polskiej fotografii postaci.

Zofia Augustyńska-Martyniak z Fundacji Zofii Rydet opowiada o pracy fotografki. - Ten cykl jest wartościowy również z tego względu, że jest monumentalny. Nie bez kozery nazywano go zapisem socjologicznym, zarchiwizowaniem społeczeństwa polskiego, głównie polskiej wsi na przestrzeni lat 1978-1990. To duży rozstrzał czasowy - podkreśla rozmówczyni.

- To także bardzo ważny okres dla Polski. Po upadku PRL zaczęły następować ogromne zmiany w wyglądzie domów, wsi, ludzi. Nosili inne ubrania, odmiennie dekorowali wnętrza, więc ona uchwyciła historycznie "ostatni moment". To bardzo ważne - zaznacza Augustyńska-Martyniak.

- Wspaniałe jest to, że udało jej się odwiedzić całą Polskę. Widzimy różnice w regionach. Zupełnie inne są zdjęcia zrobione na Śląsku, inne na Podhalu. Jedne są bardzo czyste w sensie formalnym, jest na nich niewiele dekoracji, wnętrza są pustawe, a na Podhalu jest horror vacui - dodaje Zofia Augustyńska-Martyniak.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 16:31 Duchowe i muzyczne przeżywanie Triuddum Paschalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jak wygląda przeżywanie Triuum Paschalnego w tradycji luterańskiej, skoro to Wielki Piątek jest dniem, na którym koncentruje się najwięcej uwagi? Jaka kolorystyka… » więcej 2021-04-02, godz. 15:15 O strukturze Wielkiego Postu i ludowym podejściu do Triduum Paschalnego oczami muzykologów Kiedy zaczyna się świętowanie, ile dni tak naprawdę trwa Triduum Paschalne i co warto wiedzieć o muzycznym wymiarze przeżywania dni wieńczących Wielki… » więcej 2021-04-02, godz. 10:15 Izabela Jasińska o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś na Opolszczyźnie Izabela Jasińska, etnografka z Muzeum Śląska Opolskiego, opowiada o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś. Rozmawiamy nie tylko obrzędowości Wielkiego… » więcej 2021-03-31, godz. 14:44 Święta w Meksyku. Agnieszka Kimla opowiada o Wielkanocy Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z opolanką w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała o meksykańskich tradycjach związanych… » więcej 2021-03-29, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Jak co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jona Batiste'a, „We Are”, książce autorstwa Kazuo Ishiguro… » więcej 2021-03-24, godz. 12:09 Czy Patryk Szymański znalazł złoto w Tanzanii? Prymitywne metody wydobywcze i bogactwo tylko dla wybranych. O kopalni złota, którą na swojej drodze napotkał w Tanzanii opolski podróżnik - Patryk Szymański… » więcej 2021-07-30, godz. 21:11 Królowa Odbicia - słuchowisko dla dzieci powstało na Politechnice Opolskiej. Rozmowa z dr inż. Anną Deptułą i Dawidem… Na Politechnice Opolskiej powstała internetowa, kulturalna propozycja dla dzieci. Grupa studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przygotowała… » więcej 2021-03-22, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutujemy o płycie Lany Del Rey - „Chemtrails Over The Country Club”, książce autorstwa… » więcej 2021-03-18, godz. 22:15 Z wizytą w Pokoju u diakon Katarzyny Kowalskiej i księdza Eneasza Kowalskiego: o radościach, troskach i życiu kulturalnym… Wybraliśmy się do Pokoju (pow. namysłowski), który każdego roku z powodzeniem zamienia się w wielki salon muzyczny, by przekonać się jaki jest stan zabytkowych… » więcej 2021-03-08, godz. 21:01 Agata Wilczek o wystawie w Prudnickim Ośrodku Kultury Rozmawiamy z Agatą Wilczek - artystką- malarką i rzeźbiarką, kustoszką Galerii NA PODDASZU Prudnickiego Ośrodka Kultury o wystawie "Na ślubnym kobiercu"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »