Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Jerzy Illg o spotkaniu z reżyserem Andriejem Tarkowskim…
2016-11-17, 17:00 Autor: Justyna Przyborowicz

Jerzy Illg o spotkaniu z reżyserem Andriejem Tarkowskim [FILM]

Jerzy Illg o spotkaniu z reżyserem Andriejem Tarkowskim

Jerzy Illg, krytyk literacki, publicysta i redaktor naczelny wydawnictwa Znak wspominał w "Rewirach kultury" swoje spotkanie z Andriejem Tarkowskim. Opowiedział jak doszło do historycznej rozmowy między nim a jednym z największych reżyserów świata.

Przypomnijmy – w 1985 roku, na rok przed śmiercią Tarkowskiego, powstał ostatni wielki wywiad, jakiego udzielił reżyser. Rozmowa przeprowadzona przez Jerzego Illga i prof. Leonarda Neugera doczekała się przekładów na kilkanaście języków. W tym roku – w 30. rocznicę śmierci Tarkowskiego – wywiad po raz pierwszy ukazał się w wydaniu książkowym („Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem”, wydawnictwo Znak).

W Radiu Opole Jerzy Illg zdradził jakie pytania postanowił zadać reżyserowi i co go w tym spotkaniu zaskoczyło. Wspominał też film dokumentalny autorstwa Michała Leszczyłowskiego, który pokazywał Tarkowskiego na planie, pracującego przy swoim ostatnim filmie "Ofiarowanie".

- To był despota. Jak przywieźli ciężarówki drzew i postawili mu je przed domem, powiedział "Zabrać mi to!". Potem w finale "Ofiarowania" płonie drewniany dom i okazuje się, że jedna z kamer Svena Nykvista zacina się i nie ma odpowiedniej ilości ujęć. Tarkowski domaga się wybudowania domu od nowa. Za pół miliona koron! Dom zostaje więc odbudowany tylko po to, by mógł spłonąć poprawnie sfilmowany! To była niesłychanie silna osobowość – podkreślał Jerzy Illg.

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »