Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Polarnik i pielgrzym Marek Kamiński o swoich duchowych…
2016-10-19, 19:30 Autor: Justyna Przyborowicz

Polarnik i pielgrzym Marek Kamiński o swoich duchowych podróżach

Marek Kamiński i red. Justyna Przyborowicz [fot. Kacper Śnigórski]
Marek Kamiński i red. Justyna Przyborowicz [fot. Kacper Śnigórski]
Marek Kamiński
- Camino jest metaforą życia - powiedział polarnik Marek Kamiński w rozmowie z Justyną Przyborowicz. - Tam jest wszystko: dzieciństwo, młodość dojrzałość i koniec finisterre.

- Droga do Boga, odnalezienie tego Boga albo fizyczny koniec tego świata. Koniec świata materialnego i wszystkiego. Podczas tej drogi siłą rzeczy, człowiek myśli o życiu. Dla mnie to były cztery miesiące, dla niektórych jest to tylko miesiąc, kiedy idą ostatni odcinek hiszpański, ale często ta droga wywiera na nich duży wpływ i zmienia ludzi - mówi Marek Kamiński zapytany o książkę "Trzeci biegun".

- Ta droga jest jak zasianie w duszy takich ziaren, które mogą obumrzeć, jeśli nie będziemy ich pielęgnować. Gdy będziemy je w jakimś sensie podlewać, praktykować i pielęgnować te ziarna nawet nie cały czas, ale chociaż nawet parę minut dziennie, to coś może z nich wyrosnąć. Takie trzy ziarna, jak sobie teraz zdaję sprawę, to jest akceptacja, wdzięczność i uważność. Akceptacja tego co przynosi droga, tego że nie wszystko musi być po mojej myśli i nie tylko moje plany się w życiu liczą, nie ja o tym decyduję do końca, ani nawet od początku i to słowo pogodzenie się z losem to nie znaczy rezygnacja z siebie i własnych marzeń, ale pogodzenie się daje siłę, aby można było coś zmienić. Kiedy chcemy coś zmienić, to warto zaakceptować ten stan, który jest jako punkt wyjścia. Nie szarpać się, nie być złym na siebie i na innych ludzi, że coś się nie udaje - dodaje Marek Kamiński.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 22:04 Będzie się działo! Festiwal "Kocham Cię" przed nami Zapraszaliśmy na Festiwal "Kocham Cię" do Byczyny. Nasze studio odwiedzili Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy i Krzysztof Sorodnik, którzy wspólnie z Radomirem… » więcej 2021-08-13, godz. 18:00 Wspominamy pierwsze koncerty 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu i 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" Od 1 do 12 sierpnia na Opolszczyźnie trwał 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu (czyli kurs mistrzowski dla młodych instrumentalistów, obfitujący również… » więcej 2021-08-09, godz. 21:00 Witold Wnuk, gość Jazz Prudnik Festiwal, o sytuacji jazzu w Polsce oraz o festiwalach jazzowych Z Witoldem Wnukiem, jazzmanem, autorem książki „ Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat Summer Jazz Festival Kraków” rozmawiamy o nowych trendach w jazzie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:48 "Nie nudzę się ze sobą". Rozmowa z Grażyną Misiorowską O figurkach Maryi mówi "Moje Dziewczyny". Macierzyństwo postrzega jako najpiękniejszą inwestycję w przyszłość. Zapytana, czy była "Matką Polką" odpowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o Jazz Prudnik Festiwal Rozmawiamy z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury o Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7.08 w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka… » więcej 2021-07-21, godz. 11:19 Od bufetowej do "Balladyny"? Rozmowa z aktorką Karoliną Gorzkowską Karolina Gorzkowska jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na naszej antenie opowiedziała, jak zaczęła się jej artystyczna droga oraz jak trafiła… » więcej 2021-07-19, godz. 21:00 Dr Agata Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu o książce "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach… Rozmawiamy z dr Agatą Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu, autorką książki "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich"… » więcej 2021-07-16, godz. 19:02 Odkrywamy muzyczny potencjał orkiestry dętej z Opola-Szczepanowic Jaka moc drzemie w orkiestrze dętej funkcjonującej przy Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ale równie wyśmienicie spełniającej się w warunkach… » więcej 2021-07-14, godz. 12:08 Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-07-12, godz. 16:12 Podkarpacie i Opolszczyzna kuszą atrakcjami kulturalnymi - wspólna audycja Radia Opole i Polskiego Radia Rzeszów Więcej nas łączy niż dzieli, a tym co nas łączy to z pewnością ludzie, pasja i bogactwo kulturalne, jakimi może się poszczycić zarówno Opolszczyzna… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »