Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty poli…
2016-03-23, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne

Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd obywateli. Nie przypadkiem często są tez nazywane czwartą, a przez niektórych nawet pierwszą władzą.
Bogusława Dobek - Ostrowska i Robert Wiszniewski w książce "Teoria komunikowania publicznego i politycznego" piszą o następujących funkcjach mediów:
1. Informacyjnej - media informują obywateli o tym, co się wydarzyło.
2.Edukacyjnej - tłumaczą znaczenie oraz wagę wydarzeń i faktów, wyjaśniają albo analizują.
3. Są platformą do prowadzenia publicznej debaty.
4. Prezentują informacje płynące od instytucji rządowych i politycznych. Tu tez jest miejsce na obserwację działania elit politycznych i reagowanie na wszelkie przejawy nieprawidłowości.
5. Perswazyjnej - są kanałem artykulacji wszystkich poglądów i programów politycznych partii oraz transmisji w kierunku masowego odbiorcy.
Wielu krytyków współczesnych mediów twierdzi jednak, że coraz częściej z pozycji obserwatora media przechodzą na pozycje uczestnika, bądź nawet kreatora wydarzeń. O tym jak należy ocenić tę sytuację Ireneusz Prochera rozmawiał z dr Ewą Skrabacz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego

Zobacz także

2016-11-10, godz. 15:05 Dr Malwina Popiołek o kreacji wizerunku i więziach komunikacyjnych w mediach społecznościowych Czy korzystanie z Facebooka i innych serwisów społecznościowych to dziś jeszcze wybór czy już konieczność? M.in. o to zapytaliśmy dr Malwinę Popiołek… » więcej 2016-10-10, godz. 11:00 Bartłomiej Machnik o wpływie nowych mediów na społeczeństwo Bartłomieja Machnika, pasjonata i badacza nowych mediów zapytaliśmy m.in. o wpływ mediów społecznościowych – i w ogóle nowych mediów – na funkcjonowanie… » więcej 2016-10-05, godz. 15:45 Patryk Suliga o prowadzeniu kanału na YouTubie Patryk Suliga, na co dzień pracujący w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu, to równocześnie zapalony YouTuber, który prowadzi kanał "Bez Kanału". Autor… » więcej 2016-09-30, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński o obecności polityków w mediach społecznościowych Nikogo już dziś nie dziwi obecność polityków w mediach społecznościowych. Czy jest to trend długotrwały i czy aktorom politycznym się to opłaca? M.in… » więcej 2016-09-26, godz. 11:00 Bez konta na Facebooku przez tydzień? Eksperyment dr Malwiny Popiołek Czy jest jeszcze życie poza tym, które prowadzimy w mediach społecznościowych? Odpowiedzi na to pytanie szukała dr Malwina Popiołek, medioznawca z Uniwersytetów… » więcej 2016-09-22, godz. 11:00 Michał Wanke: dziś już nie ma granicy wirtualne – realne Czy dziś da się jeszcze oddzielić życie w świecie realnym od tego, które prowadzimy w Internecie? M.in. o to Justyna Krzyżanowska zapytała Michała Wanke… » więcej 2016-09-15, godz. 13:52 Dr M.Pietrzak: "hejt" jako zdegenerowana forma debaty publicznej? "Media trochę się pogubiły" - uważa filozof z Uniwerytetu Opolskiego dr Marcin Pietrzak, poproszony o ocenę stanu współczesnych mediów. Z drem Pietrzakiem… » więcej 2016-09-15, godz. 13:34 Dr A.Drosik: można robić dobre, publiczne radio, które jest słuchane Gościem programu Kreatorzy Rzeczywistości był dr Adam Drosik - politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy m.in. o modelu mediów publicznych, który… » więcej 2016-09-06, godz. 12:00 Dr Marek Chyliński o polskim prawie prasowym w odniesieniu do systemów zagranicznych Dr Marek Chyliński, medioznawca z Uniwersytetu Opolskiego wyjaśnia dziś podstawowe pojęcia związane z polskim prawem prasowym - nie brakuje odniesień do… » więcej 2016-08-31, godz. 13:55 Skąd coraz większa presja, aby być obecnym i aktywnym w social media? Odpowiada dr Malwina Popiołek Coraz częściej daje się odczuć presję, aby być obecnym i aktywnym w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku. Dlaczego tak się dzieje? Na te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »