Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Bruno Waterfield: medialny krajobraz po aferze 'News…
2016-08-15, 09:00 Autor: Ireneusz Prochera

Bruno Waterfield: medialny krajobraz po aferze "News Of The World"

źródło: twitter [fot David Charter]
źródło: twitter [fot David Charter]
Jesienią 2005 r. "News of the World" opublikował serię bardzo szczegółowych tekstów o księciu Williamie i innych członkach rodziny królewskiej. Kręgi dworskie uznały, że jedyną możliwościa dojścia do tych informacji przez dziennikarzy były podsłuchy. Sprawa trafiła na policję i stała się zaczynem największego skandalu medialnego na Wyspach Brytyjskich.
W konsekwencji "News of the World" najpoczytniejsza gazeta na Wyspach, która wychodziła od 1843 r. i sprzedawała co tydzień prawie 3 mln egzemplarzy, przestała istnieć. Powołano komisję ds. etyki mediów, tzw. komisję Levesona, której prace zakończył raport, którego wnioski zostały w dużej mierze wcielone w życie przez rząd Davida Camerona. To wywołało poważne ostrzeżenia przed zagrożeniami dla wolności prasy. Część tych obaw podziela brukselski korespondent The Times Bruno Waterfield.

Waterfield wstąpił podczas konferencji poświęconej mediom zorganizowanej przez frakcję konserwatystów i reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Zobacz także

2016-07-08, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński: jest cała paleta problemów, z którymi spotykają się media i dziennikarze Z drem Markiem Chyliński, medioznawcą z Uniwersytetu Opolskiego, Justyna Krzyżanowska rozmawiała o problemach, z którymi dziś spotykają się nie tylko media… » więcej 2016-07-06, godz. 11:15 Martin Weiss: media jako narzędzie w rekach oligarchów Kto ma obecnie większą władzę nad mediami – politycy i w ogóle instytucje publiczne czy jednak wielki, prywatny biznes; gdzie są granice niezależności… » więcej 2016-07-03, godz. 00:14 Agata Patoła o "Gazecie Studenckiej" "Gazeta Studencka", to pismo działające jako Koło Naukowe przy Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Z Agatą Patołą, redaktor naczelną tytułu… » więcej 2016-06-30, godz. 13:15 Paweł Lisicki: koncepcja mediów działających wyłącznie jako lustro jest dziś pozbawiona podstaw "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-28, godz. 11:30 Bronisław Wildstein: niezależność mediów fetyszem współczesnego świata Tzw. czwartą władzę powołano do życia, by kontrolowała władzę. Ale kto kontroluje media? I jak się to ma do idei niezależności? O tym rozmawiali uczestnicy… » więcej 2016-06-24, godz. 12:00 Radosław Święs o wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez polityków Media społecznościowe to dziś także narzędzie dla polityków – umożliwiają im niemal bezpośredni dostęp do wyborów. Czy jednak polscy politycy potrafią… » więcej 2016-06-21, godz. 11:13 Malwina Popiołek: czy korzystanie z Facebooka to dziś jeszcze wolny wybór czy już konieczność? Kiedyś zdanie „Cogito ergo sum”, czyli „myślę, więc jestem” Kartezjusza stanowiło podstawę, na której człowiek mógł budować swoją pewność… » więcej 2016-06-13, godz. 11:43 Thorp van Lierop: dziennikarze pod presją nowych technologii i biznesu Ton Van Lierop jest m.in. wiceprezesem fundacji dziennikarskiej wspierającej dziennikarzy śledczych. Pracował też w Brukseli jako rzecznik prasowy komisarza… » więcej 2016-06-07, godz. 14:17 Red. Matthew D. Rose: media zamiast obnażać propagandę stały się dla niej tubą "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-02, godz. 11:00 Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »