Opole - I tydzień
Rozpoczynamy nasz cykl Wypraw ze Spałkiem. Dr Krzysztof Spałek przez całe wakacje, aż do końca sierpnia będzie nam opowiadał o ciekawostkach przyrodniczych naszego regionu. Wędrował z przyrodnikiem będzie Maciej Nowak. Panowie na początek udali się na Wyspę Bolko:
Krzysztof Spałek razem z Maciejem Nowakiem wybrali się na Wyspę Bolko. M.in. po to, aby pooglądać barwinka pospolitego. Do czego mogą być wykorzystywane liście tej rośliny? – proszę posłuchać:
Po spacerze na Wyspie Bolko, dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak wybrali się na opolskie kamionki. Opowiedzą Państwu co ciekawego można znaleźć w nieciekawej, jedynie z pozoru, kamionce w Groszowicach:
Nasi przyrodnicy-przewodnicy zwiedzili już kamionkę w Groszowicach. To nie jedyny tego typu zbiornik w Opolu. Teraz opowiedzą nam o kolejnych kamionkach:
Łąki w Nowej Wsi Królewskiej tylko z pozoru są takie same jak inne łąki w naszym kraju. Gdy spojrzeć na nie fachowym okiem przyrodnika, i to takiego przyrodnika jak dr Krzysztof Spałek, można na nich znaleźć wiele niespotykanych roślin. Jakich? Posłuchajmy:
Dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak zapowiadali, że będą na łąkach w Nowej Wsi Królewskiej szukać jakiegoś interesującego pająka. Czy uda im się go znaleźć? Posłuchajmy:
Krwiożercza modliszka pożerająca swojego partnera – okazuje się, że ten okaz owada znany jest nie tylko z podręczników do biologii. Można go spotkać także w samym Opolu. Na trop modliszki wpadli dr Krzysztof Spałek i towarzyszący mu Maciej Nowak:
Skąd w Opolu wziął się tatarak? Okazuje się, że brzmienie nazwy tej rośliny jest zbieżne z nazwą Tatarów i wcale ni jest to przypadek. O tych zależnościach opowiedzą dr Krzysztof Spałek i red. Maciej Nowak, którzy odwiedzili starorzecze Odry w Wójtowej Wsi:
Na koniec tegotygodniowych przyrodniczych wędrówek po Opolu dr Krzysztof Spałek opowie nam, o tym, jakie ciekawe drzewa rosną w Opolu i które z nich są objęte ochroną:
Był już miłorząb, który rośnie przed Radiem Opole, a jakie jeszcze inne ciekawostki ujawni nam teraz dr Spałek? Posłuchajmy: