Radio Opole » Obieżyświat

Aktualności

2018-07-21, 06:50

Andrzej Hamada o tajemnicach Opola [ZDJĘCIA]

Przy ul. Ozimskiej 2, w budynku z zachowanymi kolumnami mieściła się, w latach 1822-1854, siedziba poczty [fot. Barbara Tyslik]
Przy ul. Ozimskiej 2, w budynku z zachowanymi kolumnami mieściła się, w latach 1822-1854, siedziba poczty [fot. Barbara Tyslik]
Dziś w magazynie turystycznym „Obieżyświat” temat iście wakacyjny, bo związany z tajemnicami Opola, ale nie mający nic wspólnego z niewyjaśnionymi zjawiskami czy legendami.
Zapraszamy na spotkanie z nestorem opolskich architektów, Andrzejem Hamadą, uczestniczącym, od lat 50. ubiegłego wieku, w odbudowie zniszczonej stolicy naszego regionu, autorem wielu artykułów i książek, m.in. „Architektoniczne ABC Opola”.więcej »
2018-07-14, 06:50

Pamiątki z podróży [ZDJĘCIA]

Buenos Aires [fot. Alicja Paciorek]
Buenos Aires [fot. Alicja Paciorek]
Najlepszą pamiątką z letnich wakacji są oczywiście zdjęcia, które dokumentują miejsca przez nas odwiedzane. Opolski architekt, Marek Synowiecki, członek Fotoklubu działającego przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego, dowodzi, że nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by robić ciekawe i dobre zdjęcia. W magazynie turystycznym „Obieżyświat” podpowie jak fotografować w czasie podróży.

Natomiast Alicja Paciorek, znana z wielu podróżniczych opowieści na antenie Radia Opole, oglądając swój album z dalekich wojaży, opowie o zdjęciach przez nią wykonanych w Buenos Aires.więcej »
2018-07-07, 06:50

Na tatrzańskich szlakach turystycznych [ZDJĘCIA]

Giewont widziany z Kopy Kondrackiej [fot. Beata Śliwińska]
Giewont widziany z Kopy Kondrackiej [fot. Beata Śliwińska]
Dla wielu Tatry są miejscem, gdzie chcą spędzać każdą wolną chwilę - nie tylko z przywiązania do gór, ale przede wszystkim z wewnętrznej potrzeby. Niestety, niektórych turystów tatrzańskie szlaki nie kuszą magią, lecz wyłącznie możliwością zdobywania kolejnych szczytów.

Beata Śliwińska z Koła Turystyki Górskiej nr 21 przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego dowodzi, że takie postrzeganie Tatr wynika przede wszystkim z braku kultury chodzenia po górach. Dlatego co roku dochodzi tam do tragicznych w skutkach wypadków.więcej »
2018-06-30, 06:50

Spitsbergen - tropem książki Ilony Wiśniewskiej

Ilona Wiśniewska w Radiu Opole [fot. Wanda Kownacka]
Ilona Wiśniewska w Radiu Opole [fot. Wanda Kownacka]
Ilona Wiśniewska, pochodząca z Prószkowa koła Opola, autorka książek „Białe. Zimna Wyspa Spitsbergen” oraz „Hen. Na północy Norwegii”, które w rankingu najlepiej czytanych reportaży przez członków Dyskusyjnych Klubów Książki uplasowały się na I miejscu, opowie m.in. jak przygotować się do podróży na Spitsbergen, a także o nowej formie podróżowania – z Czytelnikami Jej książek.więcej »
2018-06-23, 06:50

Wybieramy Drzewo Roku 2018 [ZDJĘCIA]

Lipa z Krapkowic [fot. archiwum Klub Gaja]
Lipa z Krapkowic [fot. archiwum Klub Gaja]
W magazynie turystycznym „Obieżyświat” będziemy rozmawiać o drzewach z ciekawą historią, bo tylko takie uczestniczą w dorocznym konkursie Drzewo Roku, organizowanym przez Klub Gaja. Wśród szesnastu finalistów tegorocznej edycji, aż dwa drzewa rosną na Ziemi Opolskiej: Hajducka Grusza z Hajduk Nyskich i Lipa z Krapkowic. Natomiast Stowarzyszenie Opolskich Krystyn i Klub Przyrodników „Bolko” współuczestniczyli w zgłoszeniu dębu „Krystyn” z miejscowości Biały Bór w woj. podkarpackim.

Głosować można tu: zagłosuj.

O konkursie Klubu Gaja „Drzewo Roku”, a także o opolskich kandydatach ubiegających się o ten zaszczytny tytuł opowie dr Krystyna Słodczyk, instruktor ochrony przyrody PTTK z Klubu Przyrodników „Bolko” przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego.więcej »
2018-06-16, 06:50

Jubileusz Parku Miejskiego na Wyspie Bolko [ZDJĘCIA]

Nad stawkiem w Parku Miejskim na Wyspie Bolko [fot. Jerzy Piechota]
Nad stawkiem w Parku Miejskim na Wyspie Bolko [fot. Jerzy Piechota]
W 105. rocznicę utworzenia Parku Miejskiego na Wyspie Bolko, Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaproponowało mieszkańcom Opola udział w wycieczce przyrodniczo-historycznej. Była zatem sposobność nie tylko obserwowania przyrody, ale także poznania historii powstania parku.
O dawnych mieszkańcach Opola, twórcach parku opowiadała dr Krystyna Słodczyk, instruktor ochrony przyrody PTTK z Klubu Przyrodników Bolko przy Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego, natomiast koordynator projektu wycieczek przyrodniczo-historycznych z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Łukasz Berlik – m.in. o skrzydlatych mieszkańcach wyspy.więcej »
2018-06-09, 06:50

Stobrawskie koncerty natury [ZDJĘCIA]

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym [fot. Barbara Tyslik]
Wiosną Stobrawski Park Krajobrazowy możemy porównać do… opolskiego amfiteatru. To za sprawą trwających tam KONCERTÓW NATURY. Nie tylko ptaki są rozśpiewane, ale także płazy, które przy akompaniamencie wiatru w liściach starych drzew tworzą niezwykłe dźwięki.

Kto teraz najgłośniej koncertuje? – wyjaśni i po Stobrawskim Parku Krajobrazowym oprowadzi Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK.więcej »
2018-06-02, 06:50

Joanna Pajkowska o samotnym rejsie dookoła świata [ZDJĘCIA]

Kpt Joanna Pajkowska [fot. archiwum prywatne J. Pajkowskiej]
Kpt Joanna Pajkowska [fot. archiwum prywatne J. Pajkowskiej]
Żeglarstwo to nie tylko dyscyplina sportów wodnych, to także rodzaj turystyki. W celu zachęcenia – szczególnie młodzieży – do uprawiania żeglarstwa, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze ustanowiło Żeglarską Odznakę Turystyczną PTTK.
Ale żeglarstwo to także świadomy wybór stylu oraz sposobu życia, umożliwiający realizację najskrytszych marzeń. Na przykład… rejsu dookoła świata. Tak było w przypadku kpt Joanny Pajkowskiej, która 8 stycznia 2009 roku, po 198 dniach samotnego rejsu, bez zawijania do portu, zamknęła – płynąc na jachcie – krąg wokół ziemi.więcej »
2018-05-26, 06:50

Z "plecakiem i walizką" Hanny Sobczuk [ZDJĘCIA]

Hanna Sobczuk w opuszczonym parku rozrywki [fot. archiwum prywatne H. Sobczuk]
Hanna Sobczuk w opuszczonym parku rozrywki [fot. archiwum prywatne H. Sobczuk]
W magazynie turystycznym „Obieżyświat” m.in. o kobiecie w samotnej podróży, a także o życiu podróżnika, które zaczyna się tam, gdzie kończy się strach, opowie Hanna Sobczuk, autorka podróżniczego blogu „Plecak i walizka", w którym pisze, że jest łowcą przygód na pełny etat.więcej »
2018-05-19, 06:50

Wiosna nad Stawem Nowokuźnickim [ZDJĘCIA]

Nad Stawem Nowokuźnickim [fot. Barbara Tyslik]
Nad Stawem Nowokuźnickim [fot. Barbara Tyslik]
Wiosną, zwolennicy aktywnego wypoczynku, spragnieni kontaktu z przyrodą, chętnie odwiedzają rezerwaty przyrody. Na Opolszczyźnie jest ich ponad trzydzieści. M.in. niedaleko Opola, w Nowej Kuźni, w gminie Prószków. Utworzony tam, w 1957 roku, rezerwat Staw Nowokuźnicki, wymagał rewitalizacji. M.in. odnowiono ścieżkę edukacyjną, ułożono nowiutką drewnianą kładkę. Zbudowano również platformę widokową, a także miejsca do odpoczynku. Ale największą atrakcją jest możliwość podglądania rzadkich roślin oraz ptaków wodnych i błotnych, o których więcej opowie Jan Łukasiewicz, instruktor ochrony przyrody PTTK.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »