Obchody 74. rocznicy przybycia Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf
Uroczystości, spektakl i spotkanie autorskie odbędą się w ramach obchodów 74. rocznicy przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Uroczystości i przedstawienie odbędą się w sobotę (6.10) w Łambinowicach, a spotkanie zatytułowane „Okiem rodziny. Okiem pisarza. Rotmistrz Witold Pilecki” odbędzie się dzień wcześniej czyli w piątek (5.10) w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
Tegoroczna rocznica zbiega się z 70. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, który również jako Powstaniec Warszawski trafił do Stalagu 344 Lamsdorf. Dlatego też w piątek (5.10) odbędzie się spotkanie pt. „Okiem rodziny. Okiem pisarza. Rotmistrz Witold Pilecki”. Gośćmi będą Andrzej Pilecki (syn rotmistrza), Krzysztof Kosior (prawnuk bohatera) i Marco Patricelli (autor książki "Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim"). Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w opolskiej siedzibie muzeum przy ul. Minorytów. Również tego samego dnia w godzinach przedpołudniowych w Łambinowicach i w Opolu odbędą się spotkania młodzieży z gośćmi honorowymi.
PROGRAM
5 października (piątek) - Opole
17:00 spotkanie pt. „Okiem rodziny. Okiem pisarza. Rotmistrz Witold Pilecki” z udziałem Andrzeja Pileckiego (syna rotmistrza), Krzysztofa Kosiora (prawnuka bohatera) i Marco Patricelli
6 października (sobota) - Łambinowice
6 października (sobota) - Łambinowice
9:30 "Przerzucane słowa" – spektakl teatralny w reżyserii Andrzeja Czernika i wykonaniu
aktorów Teatru EkoStudio
11:00 Uroczystość przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf
• posadzenie dębu poświęconego rtm. Witoldowi Pileckiemu
• hymn państwowy
• przemówienia okolicznościowe
• apel pamięci
• salwa honorowa
• złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
13:00 Poczęstunek
Organizatorem obchodów jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Organizatorem obchodów jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.