Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa 29 listopada 2015 - pos…
2015-11-29, 11:24 Autor: Piotr Moc

Niedzielna Loża Radiowa 29 listopada 2015 - posłuchaj!

Dariusz Urbaś, Piotr Wach, Ryszard Galla
Dariusz Urbaś, Piotr Wach, Ryszard Galla
Opole moje widzę ogromne - głosi od tygodnia wszem i wobec prezydent Arkadiusz Wiśniewski. W czwartek do pomysłu przesunięcia granic Opola, o wybrane i atrakcyjne zarazem obszary ościennych gmin, niemal jednogłośnie przychylili się miejscy radni. Innego zdania są samorządowcy gmin powiatu opolskiego. Denerwuje ich nie tylko sam pomysł, ale także styl i sposób ogłoszenia mocarstwowych planów stolicy regionu. W programie wysłuchaliśmy opinii na ten temat opolskich posłów i polityków ugrupowań parlamentarnych.
29 11 Niedzielna Loża Radiowa
Tryb w jakim informuje się o planach stolicy regionu pozostawia sporo do życzenia - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej pytany o plan powiększenia granic administracyjnych miasta. Radni Opola zaakceptowali pomysł prezydenta dotyczący przyłączenia ościennych sołectw, czego konsekwencją byłoby zwiększenie powierzchni administracyjnej Opola o 55 procent oraz wzrost liczby mieszkańców 9,5 tysiąca.

Konsekwencją ewentualnych zmian będzie - zdaniem posła Galli - zwiększenie budżetu Opola, ale kosztem strat jakie poniosą gminy, które stracą część swoich sołectw. Jak uzupełnił w całej operacji trudno znaleźć jakąś wartość dodaną , gdyż mamy do czynienia jedynie z przepływem finansów.

Zdaniem posła PO Tomasza Kostusia propozycja prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego to naturalna konsekwencja realizacji rozwoju miasta. Być może lepszą formą komunikacji byłoby przedstawienia pomysłu poszerzenia granic miasta np. w ramach spotkania przedstawicieli Aglomeracji Opolskiej - dodał parlamentarzysta.

Ważnym aspektem ewentualnego zwiększenia granic Opola jest wzmocnienie naszego regionu - dodał senator Grzegorz Peczkis z PiS. Opolszczyzna musi mieć silny ośrodek centralny , inne regiony tylko czekają na możliwość powiększenia swoich wpływów naszym kosztem.

W opinii Piotra Wacha z Nowoczesnej ważny jest rozwój Opola jako silnego centrum , długofalowa wizja rozwoju regionu powinna zakładać nasze rosnące znaczenie na mapie administracyjnej kraju.

Zdaniem Stanisława Rakoczego z PSL 'majstrowanie' przy samorządach jest zawsze problematyczne. Wielu mieszkańców Opola wyprowadziło się z różnych powodów z miasta, by teraz ponownie wrócić w granice miasta.

Szkoda, że w expose premier Beaty Szydło zabrakło tematu samorządów , które stanowią w bardzo dużym stopniu o kondycji państwa - dodał Rakoczy.

- Jesteśmy na dziś dość słabym województwem, nie wykluczone, że właśnie wzmacnianie centralnego ośrodka jakim jest Opole ma tutaj duże znaczenie - dodał Dariusz Urbaś z Kukiz '15. Jego zdaniem dobrze, że dyskusja się rozpoczęła, jest ważny kontekst mocnego Opola, a co za tym idzie także Opolszczyzny. Ważne jest to by mieszkańcy przewidzianych do aneksji sołectw dostali też jasną propozycję korzyści.

Najwięcej mieszkańców - jeśli na zmiany zgodzi się Rada Ministrów - ubędzie w gminie Dobrzeń Wielki. Jeśli Brzezie, Borki, Świerkle, Czarnowąsy, Krzanowice i część Dobrzenia Małego zostaną włączone do stolicy regionu gmina straci ponad 5 z 15 tysięcy mieszkańców. Z gminy Dąbrowa ubędzie niecałe 1,5 tys. mieszkańców, z gminy Komprachcice 2 tys. z gminy Prószków 700 mieszkańców, a z gminy Turawa około 200.
Największa zmiana powierzchni gminy dotknie również gminę Dobrzeń Wielki. W razie zatwierdzenia zmian przez Radę Ministrów straci ona 30 procent swojego terytorium czyli ponad 27 kilometrów kwadratowych. Gmina Dąbrowa zmniejszy się o 16 km. kwadratowych, Komprachcice o 5 km kwadratowych, Prószków o niecałe 3 km kwadratowe, a gmina Turawa o niecały kilometr kwadratowy. W sumie powierzchnia Opola zwiększyłaby się kosztem przyłączonych sołectw o 53 kilometry kwadratowe.

Zobacz także

2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »