Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża…
2023-09-17, 13:11 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej

Niedzielna Loża Radiowa o rządowym embargu na ukraińskie produkty rolne i aferze wizowej
Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią dla niego zagrożenia. Polska, Słowacja i Węgry twierdzą jednak, że tak nie jest i jednostronnie stawiają tamę dla zbóż, co stanowi naruszenie unijnych reguł i może się skończyć kolejnym wnioskiem o kary do Trybunału w Strasburgu. A w tle mamy dodatkowo groźbę ukraińskich władz, że będą się z nami sądzić w trybunale Światowej Organizacji Handlu. Ukraińcy mają przedstawić sposoby kontroli swojego eksportu, by nie destabilizował rynków w sąsiednich krajach. A premier Morawiecki mówi, że polskie embargo będzie obowiązywać do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem. Jak ten konflikt oceniają opolscy przedstawiciele partii politycznych? Czy dało się to jakoś inaczej rozegrać? Jakie mogą być konsekwencje tego konfliktu w trójkącie Polska- Bruksela - Ukraina?
- PSL złożyło projekt do laski marszałkowskiej o ochronie polskiego rolnictwa, bo mówiono, że nic się nie dzieje. Gdyby wtedy pochylono się nad tym projektem, przejęto system kaucyjny, system monitorowania tego transportu, dzisiejszej sytuacji by nie było. Jeśli chodzi o embargo, polski rząd nie miał innego wyjścia. Natomiast sam jest sobie winny - mówił Marcin Oszańca (PSL/Trzecia Droga).

- Nie mamy innego wyboru. Wystarczy zobaczyć jak przed wprowadzeniem tego embarga ceny zboża zaczęły lecieć na łeb na szyję i jak polskie rolnictwo zaczęło podupadać. To są straty ogromne. Przy cenach nawozów powodowanych wojną i polityką klimatyczną to jest nie do utrzymania. Nie będziemy w stanie konkurować z Ukraińcami! Dlatego to embargo jest tak potrzebne - uznał Michał Nowak ( PiS/ZP).

- Nie rozmawialibyśmy dziś na temat embarga, gdyby nie afera zbożowa. W kwietniu usłyszeliśmy, że przez nieudolność rządu spadły ceny zboża, ale i jego jakość. Wpływało do Polski tzw. zboże techniczne, które prawdopodobnie trafiło też do produktów spożywczych. To nie jest więc tylko problem rolników, ale i wszystkich konsumentów. A wynika to z tego, że nasz nieudolny rząd nie potrafi rozmawiać i prowadzić negocjacji - stwierdził Artur Nowak (PO/KO).

- Przede wszystkim zboże z Ukrainy nie jest obarczone wszystkimi wymogami, którymi obarczone jest zboże produkowane w Europie. Np. opryski na Ukrainie to koszt na hektar ok. 30 złotych, a w Polsce 135 do 150 złotych. To są gigantyczne koszty, których ukraiński rolnik nie musi ponosić - mówił Grzegorz Peczkis ( PiS/ZP), dodając, że np. Ukraińców nie obejmują też regulacje chroniące pszczoły, a one również generują koszty.

- Chciałbym znać listę nazw firm i nazwisk ludzi, którzy to rzekome zboże techniczne magazynowali w Polsce, bo pojawia się podejrzenie co do jawności tego procederu. Zboże na Ukrainie jest produkowane przez wielkie konsorcja. Więc to zboże pewnie i tak trafi do Polski, za cenę mniejszą niż w Polsce. Tak czy inaczej więc, rząd powinien zabiegać w Brukseli o uregulowanie tych spraw, bo inaczej to embargo i tak nic nie da - powiedział Paweł Kampa (Nowa Lewica).

- Problem jest faktycznie dlatego, że Polacy najbardziej pomogli Ukraińcom. Tam trwa wojna. Zboże przywożone z Ukrainy to nie jest ukraińskie zboże tylko wyprodukowane na Ukrainie. Duże koncerny na tym zarabiają duże pieniądze. Ja wam drodzy rolnicy gwarantuję, że po zwycięskich wyborach PiS wszystko się ureguluje. Pojawią się pieniądze z KPO, zacznie się normalna rozmowa o sprowadzaniu zboża z Ukrainy. Tylko polski rząd PiS myśli po polsku. - przekonywał Leszek Pierzga (PiS/ZP)

Drugim z tematów Niedzielnej Loży radiowej była kwestia polityki imigracyjnej, którą wywołały w ostatnim czasie dwa czynniki: wybuch tzw. afery wizowej i ponownie masowy napływ do Europy nielegalnych imigrantów. Pojawił się potężny szum informacyjny i mieszanie wielu pojęć, takich jak choćby wiza i pozwolenie na pracę, z drugiej strony pojawiły się dramatyczne obrazki w telewizji, choćby z Lampeduzy. Uczestnicy NLR zastanawiali się nad tym jakie jest tło tych wydarzeń i jakie mogą nieść dla Polski konsekwencje.

Zobacz także

2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »