Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii…
2023-09-10, 12:58 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej
Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak zwanych konkretach, dodając do nich jeszcze emerytury stażowe.

Koalicja Obywatelska także używa słowa "konkret" i zaprezentowała ich w Tarnowie aż 100, zapowiadając, że pomysły te zostaną wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

To miedzy innymi podwyżki dla budżetówki i nauczycieli, koniec z zadaniami domowymi dla uczniów, wyższe finansowanie szpitali czy rozliczenie 8 lat rządów PiS-u.

Oba bloki mówiły też o transformacji energetycznej, czy wyższych zarobkach. Podobnie postąpiła Trzecia Droga, która również w tę sobotę nie próżnowała. Podczas swojego kongresu w Warszawie liderzy Polski 2050 i PSL, oprócz rozwoju tzw. zielonej energii, zapowiedzieli także ustanowienie 2 niedziel handlowych w miesiącu.

Lewica zapowiada natomiast stopniowe skracanie czasu pracy, docelowo mamy w niej spędzać 35 godzin tygodniowo. Na Konwencji w Poznaniu zapowiadano także, że będziemy zarabiać więcej.

Konfederacja swoją konwencję programową zorganizowała pod koniec czerwca. Mówiono wtedy między innymi o obniżeniu podatków, dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców, konstytucyjnej ochronie gotówki, czy tańszych mieszkaniach.

Czy ponad miesiąc, który dzieli nas od wyborów, upłynie pod znakiem merytorycznej dyskusji na temat programów, czy jednak górę będą brały emocje, wytykanie błędów przeciwnikom lub symbole, takie jak marsze? Między innymi o to pytaliśmy gości pierwszej po wakacjach Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole.
- Jeżeli chodzi o program Prawa i Sprawiedliwości i to, co przedstawiliśmy przez ostatnie 8 lat, to jest bardzo jednoznaczna marka Zjednoczonej Prawicy, a to jest wiarogodność. Wiarygodność, która pokazuje, że wszystkie propozycje,m które składaliśmy 8 lat temu i te, które składamy teraz, to są te oferty, które po prostu zostaną zrealizowane - mówiła posłanka PiS Violetta Porowska.

- Wybory 15 października bez wątpienia będą najważniejszymi wyborami od 1989 roku, bo te wybory rozstrzygną, w jakiej Polsce będziemy żyć, mieszkać, pracować. Te wybory rozstrzygną, czy będziemy żyć w Polsce europejskiej, w Polsce samorządowej, w Polsce praworządnej, Polsce tolerancyjnej, czy odwrotnie; czy będziemy, tak jak do tej pory, zmierzać milowymi krokami w stronę państwa autorytarnego - przekonywał poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś.

- Bardzo bym chciał, żeby ta kampania była oparta o merytorykę. Chciałbym bardzo, żebyśmy rozmawiali o programie dla Polaków. Mam obawy co do tego. Jak patrze na tę rzeczywistość polityczną, jak patrzę na niektóre zachowania niektórych polityków Koalicji Obywatelskiej. Zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej, albo przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej, to skóra mi trochę cierpnie, bo przecież żyjemy w jednym województwie. 16 października też będzie dzień, będziemy się tutaj mijali, spotykali, widywali. Będziemy chcieli dalej jakoś rozwijać nasze województwo. Natomiast poziom agresji ze strony naszych konkurentów rośnie z dnia na dzień, to mnie niepokoi - powiedział wojewoda opolski, Sławomir Kłosowsaki (PiS).

- Od samego początku kampania nasza jest super merytoryczna. Nasza kampania przewyższa merytoryczną stroną wszystkie inne siły polityczne w Polsce. Już 2 miesiące temu na konwencji programowej opublikowaliśmy obszerny program obejmujący najważniejsze dziedziny, które interesują Polaków. Wielkie siły polityczne w Polsce próbują za nami nadążać, po 2 miesiącach opublikowano jakieś tam punkty, które mają przekonać Polaków do głosowania na te siły polityczne. Nawet tutaj, w czasie tej dyskusji, widać, że najważniejszą tezą duopolu PO-PiS jest polaryzacja, rozgrzanie emocji, skłócenie wzajemne. My tego chcemy unikać - zapewniał Włodzimierz Skalik z Konfederacji.

- Wszystkie sprawy są ważne. Zarówno te dotyczące sytuacji na terenie naszego kraju, jak i te kwestie dotyczące światopoglądu. Chciałabym też odnieść się do kandydata Konfederacji, który mówił, że nie tworzycie polaryzacji. Słucham tego ze zdumieniem, bo jestem drugą kadencję w sejmie i miałam okazję wielokrotnie usłyszeć wystąpienia posłów Konfederacji. Niektórzy z nich, ich zachowanie, było bardzo skrajne - podkreślała posłanka PiS Katarzyna Czochara.

- W tym rozgorączkowanym momencie kampanii wyborczej powinno nam, jako politykom, przyświecać jedno słowo. Odpowiedzialność. Odpowiedzialność za stan finansów publicznych państwa i, niestety, co też wychodzi w tych wczorajszych konwencjach, niestety nie zawsze ta odpowiedzialność za to jest - mówił Adam Gomoła z Trzeciej Drogi.

Zobacz także

2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej 2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej 2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »