Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 8 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-08, 12:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj!

"Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie, oraz o możliwym szybkim rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię.
Kilka dni temu przeprowadzono sondaż z którego wynika, że blisko 57% Polaków jest za obecnością polskich żołnierzy na Ukrainie w ramach misji pokojowej NATO, UE lub ONZ. Sondaż przeprowadziła pracownia IBRIS dla Rzeczpospolitej. Jak zaznacza "Rz", opinie respondentów rozkładają się mniej więcej tak samo wśród zwolenników rządu (63 proc.), jak i opozycji (64 proc.).

- Misja pokojowa jest konieczna - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. - Największą tragedią tej wojny jest to, że społeczeństwa się do niej przyzwyczajają i oswajają. Jest tak jak w tym cytacie, przyglądamy się - dodał.

- Szkoda czasu na ten sondaż. Propozycja misji przedstawiona przez Jarosława Kaczyńskiego została wykluczona przez sekretarza NATO Jensa Stoltenberga - powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Prezydent Zełeński nie widzi szansy na taką misję. Joe Biden sprawę przemilczał. Nie jest wykluczone, że w przyszłości taka misja być może będzie konieczna, ale teraz na nią miejsca nie ma w żadnej formule.

- Nasze społeczeństwo popiera misję pokojową. Całkiem możliwe, że ona będzie potrzebna - powiedział Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski. - Wojna będzie trwała długo, to jest wojna na wyniszczenie Ukrainy. To, że społeczeństwo rozumie i akceptuje ten kierunek jest bardzo ważne i jest wyznacznikiem dla wielu polityków - dodał.

Poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej zauważył, że wiele będzie zależeć od jutrzejszego (9.05) wystąpienia Putina w trakcie obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji.
- Pragnę przypomnieć, że misje pokojowe to polska specjalność. Polscy żołnierze od 1953 roku brali udział w misjach pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych. Jako Polska jesteśmy przygotowani, mamy doświadczenie, umiejętności. Decyzję o misji powinna podjąć Organizacja Narodów Zjednoczonych lub NATO. Żeby misja pokojowa miała sens, to dwie strony muszą się na nią zgodzić, a po drugie musi mieć to silny mandat ONZ, bo inaczej będzie to oznaczało wypowiedzenie wojny.

Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że w omawianym sondażu 10 procent ankietowanych nie miało zdania na temat udziału polskich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie.
- Myślę, że gdyby ta misja została realizowana to te 10% przyłączyłoby się do tych 57%. Czyli mówimy o prawie 70% poparcia dla tej inicjatywy. Podam przykład Gruzji, Abchazi i Osetii, gdzie wojska rosyjskie weszły i zostały. Świat nie zareagował, Gruzja też nie jest członkiem NATO - mówił Paweł Nakonieczny Podobna sytuacja jest w Donbasie i Ługańsku. Gdyby wtedy pojawiła się misja pokojowa, prawdopodobnie Putin nie uznał by Donbasu i Ługańska za separatystyczne republiki. Wysłanie broni nie wystarczy. Trzeba wysłać ludzi pod auspicjami ONZ, aby atak na nich był jednoznacznym z atakiem na całą społeczność międzynarodową - dodał polityk PiS.



Antonii Konopka, z Polskiego Stronnictwa Ludowego pytał do czego ta misja miałby doprowadzić. - To prosta droga do wprowadzenia konfliktu w granice Unii Europejskiej - powiedział. - Dla mnie istotna jest wypowiedź prezydenta Ukrainy i milczenie prezydenta USA. Na dzisiaj szans realizacji tej misji pokojowej nie ma, ale powinniśmy robić wszystko, żeby zakończyć śmierć i żołnierzy i niewinnych osób. Druga kwestia, będzie to wykorzystane, to woda na młyn propagandy kremlowskiej - podkreślał.

Jarosław Szóstka z OdNowy powiedział, że misji pokojowej nie można wykluczyć, ale nie mówimy o najbliższych miesiącach. - Duże poparcie społeczne dla takiej misji też dobrze rokuje dla powodzenia misji. Nie przyglądamy się biernie, Polska nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o pomoc, dostawy broni i wysiłki dyplomatyczne - dodał.

Trwająca wojna sprawiła, że Europa inaczej spojrzała na kwestie bezpieczeństwa. Agresja Rosji spowodowała, że uzmysłowiliśmy sobie, że pokój i porządek nie jest dany na zawsze. Kraje które wcześniej nie widziały takiej potrzeby, teraz jak najszybciej chcą dołączyć do NATO. Mowa o Szwecji i Finlandii. Kreml straszy państwa skandynawskie m.in. rozmieszczeniem broni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim.
jak donosi prasa Szwecja i Finlandia akces planują złożyć jeszcze w maju.
Stany Zjednoczone już powiedziały, że będą wspierać dążenia tych państw, premier Morawiecki także zapowiedział pełne wsparcie, a prezydent Chorwacji powiedział stanowczo, że jeżeli będzie to od niego zależało, to zawetuje rozszerzenie.
O tym, w co gra prezydent Chorwacji i skutkach rozszerzenia NATO politycy dyskutowali w drugiej części programu.
Zobacz i posłuchaj!
"Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. - prowadzi Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz także

2022-03-20, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy ocenili wizytę Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Rozmawiali także o "tarczy antyputinowskiej"… » więcej 2022-03-13, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o znaczeniu piątkowego Zgromadzenia Narodowego i przemówień prezydenta RP Andrzeja Dudy… » więcej 2022-03-06, godz. 12:39 "Niedzielna Loża Radiowa" z 6 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] 11 dzień wojny na Ukrainie. Rosja atakuje cywilów. Wczoraj ONZ podała, że zginęło 331 cywilów. Ludzie z Ukrainy uciekają, głównie do Polski. Po polskiej… » więcej 2022-02-27, godz. 12:38 "Niedzielna Loża Radiowa" z 27 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat dzisiejszej Niedzielnej Loży oczywisty - wojna na Ukrainie. Naszych gości pytaliśmy czy jako szeroko pojęty świat Zachodu zdajemy egzamin z solidar… » więcej 2022-02-20, godz. 12:08 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy obu stron sceny politycznej skomentowali wyrok TSUE, który oddalił skargę Polski i Węgier na mechanizm warunkowości… » więcej 2022-02-13, godz. 12:18 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy reprezentujący ugrupowania polityczne mające reprezentację z Opolszczyzny w parlamencie dyskutowali na temat rozpoczęcia… » więcej 2022-02-06, godz. 12:47 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowa" z 6 lutego 2022 roku Tematami "Niedzielnej Loży Radiowej" było porozumienie w sprawie kopalni Turów oraz tarcza antyinflacyjna 2.0 » więcej 2022-01-30, godz. 12:46 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 stycznia 2022 roku W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy komentowali dwa tematy. Pierwszy dotyczył pomysłów na walkę z pandemią i ponadpartyjnym spotkaniu w tej sprawie… » więcej 2022-01-23, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 stycznia 2022 roku 370 proc. - o tyle wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw poszybowały… » więcej 2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »