Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz…
2020-09-06, 14:32 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020
Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy przedstawicieli parlamentarnych ugrupowań politycznych. Naszymi gośćmi byli:
Violetta Porowska z Prawa i Sprawiedliwości
Mateusz Sałek z Solidarnej Polski
Piotr Wach z Nowoczesnej
Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości
Jan Pankala z Mniejszości Niemieckiej
Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej
- O rekonstrukcji rządu tak naprawdę jeszcze wiemy niewiele - stwierdził Mateusz Sałek.

Jego zdaniem wiadomo jedynie, że zmniejszy się ilość ministerstw z 20 do 12 – czego oczekuje społeczeństwo. Trwają rozmowy koalicyjne w Zjednoczonej Prawicy. One wyjaśnią kto z koalicjantów straci jakieś ministerstwo. Inna kwestia to potencjalny powrót do rządu prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Nasz gość stwierdził, że najprawdopodobniej do tego dojdzie, czego zresztą sobie życzy.

- Widać jak na dłoni, że trudno mówić o rekonstrukcji znanej z poprzednich lat czy rządów. To chaos - zarzucił Piotr Wach.

Powiedział, że to nie rekonstrukcja, ale auto rekonstrukcja, gdyż w dwóch ministerstwach ich szefowie złożyli dymisje – w resorcie spraw zagranicznych i resorcie zdrowia. Zdziwił się, że w obliczu drugiej fali zachorowań na COVID-19, szefostwo resortu zdrowia zrezygnowało ze swoich funkcji. Opinia publiczna zmianami jest zaskakiwana.

- Ten gabinet ma 112 członków – podkreślił Ryszard Wilczyński. – To jeden z największych rządów w historii, liczniejszy był tylko gabinet Beaty Szydło.

Zarzucił, że niektórzy z wiceministrów nie mają co robić – wskazał na jednego z nich, który teraz zajmuje się kontrolą poselską w opolskim urzędzie marszałkowskim. Zdaniem naszego gościa nowa konstrukcja służyć ma jedynie nowemu ułożeniu się koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy w dostępie do stanowisk i spółek skarbu państwa.

- Rekonstrukcja już rozpoczęła się przez dymisje - podkreślił Jan Pankala. – Może nie przez resort spraw zagranicznych, ale resort zdrowia.

Nasz gość dodał, że zmniejszenie ilości resortów jest wskazane. Jednak odbija się to na tarciach w Zjednoczonej Prawicy. Te tarcia przeniosły się niżej, między innymi do naszego regionu, gdzie prowadzone są kontrole poselskie, atakowane są też wydarzenia kulturalne organizowane przez Mniejszość Niemiecką.

- Mam porównanie do młodzieżowej loży radiowej i muszę powiedzieć, że poziom jadu i zawiści panów z opozycji przekracza wszelkie granice - zastrzegł Grzegorz Krukowski.

Dodał, że niezależnie od tych wszystkich zarzutów i opinii opozycji – racja stanu zeszła w nich na margines – im mniej ministerstw, tym lepiej. Dlatego władze Zjednoczonej Prawicy dążą do optymalizacji pracy, ograniczenia kosztów. Chodzi o uprawnienie funkcjonowania rządu – temu ma służyć rekonstrukcja.

- Ja panom z opozycji zalecam, by wzięli głęboki oddech – powiedziała Violetta Porowska. – Przejrzenie najnowszych relacji medialnych, byście byli na bieżąco.

Podkreśliła, że opozycja patrzy na rekonstrukcję przez pryzmat swoich, nie najlepszych doświadczeń. To nie pierwsza rekonstrukcja za rządów ZP. Przecież po realizacji programów społecznych, zrekonstruowano rząd Beaty Szydło, gdy premierem został Mateusz Morawiecki, gdyż trzeba było bardziej pochylić się nad gospodarką. Dzisiaj przyszedł czas na nowe wyzwania – stąd rekonstrukcja.

Zobacz także

2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »