Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni…
2019-12-26, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM]

Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny
Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście, jakie było ich wyobrażenie o Polsce i czy nasz kraj okazał się dla nich gościnny. Zapytaliśmy także, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny.
- Ja w Polsce odnalazłem się od razu. Potwierdza to fakt, że jestem tu już 9 lat. Mam tu znajomych, rodzinę, znalazłem pracę i czuję się tu dobrze. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to dobre miejsce do życia – stwierdził Daniil Kononenko.

- Też mogę powiedzieć, że nie było trudno znaleźć się tu na miejscu. Przyjechaliśmy w dość dużej grupie studenckiej, więc prawie wszyscy znaliśmy się i byliśmy w gronie znajomych. Trochę trudniej było po zakończeniu studiów, bo trzeba było zdecydować, czy się zostaje tu, czy wraca na Ukrainę. To był czas szukania pomysłu na siebie - mówiła Iryna Shvets.

- Kiedy przyjechałem do Polski, miałem 17 lat. Trudno mi było wówczas wykreować sobie jakiś obraz Polski. Po prostu musiałem przyjechać i zobaczyć. Jestem ze wschodniej Ukrainy, więc dla mnie wyjazd na zachód to było coś nowego, niespodziewanego, a decyzję o wyjeździe podjąłem bardzo szybko. Nie miałem jakichś konkretnych wyobrażeń o Polsce, ale gdy przyjechałem, to doświadczałem różnic np. w świętowaniu różnych świąt - opowiadał Daniil Kononenko.

- Na Ukrainie mamy około 60 proc. osób prawosławnych, 10 proc. grekokatolików i 1-2 proc. rzymskich katolików. Kalendarze świąt w Polsce i na Ukrainie są zatem różne. My, jako prawosławni obchodzimy Święta później. Wigilię mamy 6 stycznia, a Boże Narodzenie 7 stycznia. Od 2017 r. dzień katolickiego Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia też jest na Ukrainie dniem wolnym od pracy. To taki sposób dostosowania się do Europy, do świata – mówiła Iryna Shvets.

- Wigilia i Boże Narodzenie są dość podobne w Polsce i na Ukrainie. U nas w przeddzień Bożego Narodzenia jest tzw. Święty Wieczór, gdy cała rodzina się spotyka, siada przy świątecznym stole, gospodarz zapala świecę, czyta modlitwę i zaczynamy jeść dwanaście postnych potraw. Zostawiamy też puste miejsce przy stole, ale nie łamiemy się opłatkiem. Podajemy za to kutię w jednym naczyniu, talerzu, z którego jemy wspólnie, każdy musi zjeść po łyżce – dodała Iryna Shvets.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »