Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » 'Spięcie' - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego…
2022-01-25, 17:05 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: prof. Bogdan Musiał, Iwo Bender i prof. Włodzimierz Bernacki

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W ostatnim czasie najgorętszym tematem na arenie międzynarodowej jest sytuacja na Ukrainie, a mówiąc bardziej precyzyjnie - na granicy ukraińsko-rosyjskiej. I właśnie o tym wszystkim, co wiąże się z kryzysem rosyjsko-ukraińskim w kontekście NATO, Niemiec, USA i oczywiście Polski, Michał Rachoń i Piotr Cywiński rozmawiają z zaproszonymi gośćmi: prof. Bogdanem Musiałem, Iwo Benderem i prof. Włodzimierzem Bernackim.
- Niemcy nie są przyjaciółmi Ukrainy, dla Niemiec partnerem nigdy nie był Kijów tylko Moskwa - mówił w programie "Spięcie" prof. Bogdan Musiał. - Od dziesiątek lat Niemcy postrzegają Ukrainę jako strefę wpływów Moskwy. Niemcy zawsze mieli w głowie interes Moskwy. Niedawno doradca kanclerz Merkel jasno powiedział w wywiadzie, że Merkel nigdy nie zrobiła niczego co by przeszkadzało interesom Putina na Ukrainie. Niemiecki rząd wystawił Ukrainę na talerzu Putinowi, a Putin zobaczył, że sytuacja dojrzała do tego, żeby zrealizować swój długofalowy cel, jeszcze w obliczu sytuacji geopolitycznej, gdzie w Waszyngtonie jest Biden, który chyba nie do końca rozumie co się dzieje. Po niemieckiej stronie jest kanclerz Scholz, jest SPD, czyli najbardziej proputinowska partia, która ma przecież wpływ na rządzenie - mówił prof. Musiał.

- Weźmy pod uwagę co Niemcy robiły w przeszłości, czyli Nord Stream 1 i 2. Ta akcja odciągania Ukrainy od Zachodu to jest systematyczna i długa praca - mówił prof. Musiał i wspomniał byłego kanclerza Gerarda Schroedera. - Nazwać go lobbystą Putina to za mało - stwierdził.

- A jak Pan rozumie serię wydawałoby się drobnych incydentów, ale o dużym znaczeniu: weto dla eksportu przez Estonii broni na Ukrainę, szokujące trasy samolotów brytyjskich, które omijały niemiecką przestrzeń, żeby dostarczyć broń na Ukrainę, wypowiedzi minister spraw zagranicznych i nie tylko, że Niemcy nie chcą przykładać ręki do dostarczania broni na Ukrainę i jeszcze jedno: jeden z korespondentów niemieckiej telewizji stwierdził wprost, że szwedzkie czołgi na szwedzkiej wyspie Gotlandia, stanowią zagrożenie dla interesów Federacji Rosyjskiej - zapytał redaktor Michał Rachoń.

- To jest może psychologiczne, ale tu trzeba zwrócić uwagę na sojusz geopolityczny i energetyczny - mówił prof. Musiał. Zwrócił uwagę, że w latach 90. Związek Sowiecki nie mogąc zagospodarować surowców, czyli ropy naftowej i gazu, był skazany na technologię z Zachodu. - Niemcy im to dostarczali, zrobili z tego legendę o nowej polityce wschodniej, która jakoby miała doprowadzić do upadku komunizmu. Ta nowa polityka wschodnia to sojusz energetyczny, który do dzisiaj trwa i tylko dzięki niemu Putinowi udało się skonsolidować Rosję - mówił prof. Musiał.

W dalszej części programu wypowiadał się Iwo Bender, historyk, politolog i publicysta.
- Nie jest dobrze. Niemcy wolą dogadywać się z Rosją, mając kraje buforowe między sobą, niż rzeczywiście próbować wspólny europejski dom - stwierdził gość programu "Spięcie".

- Obawiam się, że Ukraina utraci część terytorium, Niemcy ogłoszą sukces, że dzięki dialogowi udało się zapobiec wojnie, a Rosja "odkroi" sobie kawałek terytorium - mówił redaktor Piotr Cywiński.

- Mamy trochę taką sytuację, w której "złapał Kozak Tatarzyna..." - stwierdził Iwo Bender. - Owszem, Niemcy odnoszą doraźne korzyści, ale uzależniają się od Rosji. Być może to wynika z myślenia z XIX lub z połowy XX wieku o strefach wpływów, a nie o równouprawnieniu suwerennych państw. Być może wynika to z naiwności, ale pamiętajmy że Związek Radziecki budował bardzo silną siatkę szpiegowską, korzystając ze współpracy z towarzyszami ze Stasi, którzy wiemy, że penetrowali ludzi z najwyższych kręgów rządów niemieckich - mówił Iwo Bender.

Kolejnego komentarza do obecnej sytuacji geopolitycznej udzielił prof. Włodzimierz Bernacki, były poseł i senator, obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Jak powinna zachować się Polska? - Polska ma do odegrania wielką rolę. W mojej opinii, ten moment przerzucania wojsk z Europy Zachodniej do Rumunii czy Bułgarii, pokazuje, że Trójmorze nie tylko może, ale powinno odegrać kluczową rolę - mówił prof. Bernacki.

- Były prezydent USA Donald Trump podkreślał rangę i znaczenie tej przestrzeni militarnej, ekonomicznej i gospodarczej i teraz powinniśmy wystąpić z bezpośrednią inicjatywą, by te państwa mogły ważną rolę odegrać - mówił prof. Bernacki.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej 2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej 2022-11-23, godz. 18:30 Wiktoria Mielniczek: Dla młodych polityka, to brudna gra. Ja chcę to odwrócić - Opole było jednym z najlepszych, najbardziej aktywnych - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Wiktoria Mielniczek z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie… » więcej 2022-11-23, godz. 17:00 Zbigniew Kubalańca o zmianie w sejmiku śląskim, WBP i kulturze na Opolszczyźnie - To wielki policzek jeśli chodzi o PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Bo jednego dnia był Kaczyński w Katowicach i mówił, jak to PiS wygra wybory, a drugiego… » więcej 2022-11-22, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce". Wydarzenia komentują Piotr Gociek i Piotr Semka. Posłuchaj! W programie Radia Opole Piotr Gociek i Piotr Semka skomentowali mianowanie byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie na stanowisko wiceszefa MSZ Ukrainy. Rozmawiali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »