Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach…
2021-12-15, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek
Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych.

- Chcemy tą inicjatywą walczyć z fake newsami jakie pojawiają się przy okazji pandemii. Będziemy mówili zarówno o skutkach ubocznych jak i dobrodziejstwach wynikających ze szczepień - mówiła w Porannej Loży Radiowej dr Danuta Witkowska z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
- Przedstawimy w jasny i przystępny sposób fakty dotyczące koronawirusa i szczepionek. Przedstawimy też ryzyko i skutki przejścia choroby covid-19 i ryzyko związane ze szczepieniem. To właściwie nawet nie ryzyko, jeśli chodzi o szczepienie. Dotykają nas głównie gorączka i ból głowy, które są oznaką, że nasz organizm przygotowuje się do walki z chorobą, tworzy przeciwciała. Poważniejsze skutki uboczne pojawiają się rzadziej, niż w przypadku podstawowych leków jakie mamy w apteczce, na przykład przeciwbólowych.

Dr. Witkowska podkreśliła, że szczepionki przeciwko covid-19 dostępne w Polsce są najbardziej przebadanymi szczepionkami, jakie do tej pory były dopuszczone do użycia.

- Prace nad szczepionką mRNA trwały od ponad 20. lat. Pierwsza epidemia spowodowana koronawirusem wybuchła w 2003 roku, wtedy prace ruszyły - powiedziała dr Witkowska.

Gość Radia Opole prowadzi badania koronawirusów dofinansowane Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu OPUS-19.

- Dotyczą one oddziaływania białka "S", kluczowego w koronawirusie z receptorem naszego organizmu, czyli też białkiem, które jest na powierzchni narządów wewnętrznych, głownie płuc. Chcę porównać oddziaływanie obecnego wariantu wirusa z wirusem Sars z 2003 roku z tym samym receptorem naszego organizmu. Mutacji wirusa jest niestety jest coraz więcej.

Na wykładzie otwartym dr Witkowska i Dr Agnieszka Rombel-Bryzek, która również wykład poprowadzi opowiedzą o tym dlaczego wirus mutuje i co zrobić, żeby te mutacje zatrzymać.

Pytana o szczepionki przeciwko covid dla dzieci od 5 roku życia powiedziała, że została ona przetestowana na dziesiątkach tysięcy dzieci i nie było poważnych skutków ubocznych, wśród nastolatków zdarzały się nieliczne przypadki.

Wykład on-line rozpocznie się o godzinie 18.00, link do wykładu pojawi się chwilę wcześniej na stronie głównej Uniwersytetu Opolskiego. Potrwa około 30-40 minut, a później będzie można zadawać pytania na czacie.

W internetowej części rozmowy dr Witkowska wytłumaczyła, że szczepionki mRNA produkowane z materiału genetycznego są bezpieczne.

- To materiał genetyczny, który nie wbudowuje się w organizm, to wycinek z którego wirus nie powstanie. Powoduje tylko, że nasz organizm odczytuje z tego informację i produkuje przeciwciała. One zostają zapamiętane w układzie immunologicznym i kiedy wirus wnika do organizmu, organizm go rozpoznaje i natychmiast rozpoczyna walkę. Kiedy ktoś jest niezaszczepiony układ immunologiczny nie wie, co się dzieje. U zaszczepionych jest przygotowany do walki - wyjaśniła.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »