Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach…
2021-12-15, 09:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek

Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących szczepionek
Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych.

- Chcemy tą inicjatywą walczyć z fake newsami jakie pojawiają się przy okazji pandemii. Będziemy mówili zarówno o skutkach ubocznych jak i dobrodziejstwach wynikających ze szczepień - mówiła w Porannej Loży Radiowej dr Danuta Witkowska z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
- Przedstawimy w jasny i przystępny sposób fakty dotyczące koronawirusa i szczepionek. Przedstawimy też ryzyko i skutki przejścia choroby covid-19 i ryzyko związane ze szczepieniem. To właściwie nawet nie ryzyko, jeśli chodzi o szczepienie. Dotykają nas głównie gorączka i ból głowy, które są oznaką, że nasz organizm przygotowuje się do walki z chorobą, tworzy przeciwciała. Poważniejsze skutki uboczne pojawiają się rzadziej, niż w przypadku podstawowych leków jakie mamy w apteczce, na przykład przeciwbólowych.

Dr. Witkowska podkreśliła, że szczepionki przeciwko covid-19 dostępne w Polsce są najbardziej przebadanymi szczepionkami, jakie do tej pory były dopuszczone do użycia.

- Prace nad szczepionką mRNA trwały od ponad 20. lat. Pierwsza epidemia spowodowana koronawirusem wybuchła w 2003 roku, wtedy prace ruszyły - powiedziała dr Witkowska.

Gość Radia Opole prowadzi badania koronawirusów dofinansowane Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu OPUS-19.

- Dotyczą one oddziaływania białka "S", kluczowego w koronawirusie z receptorem naszego organizmu, czyli też białkiem, które jest na powierzchni narządów wewnętrznych, głownie płuc. Chcę porównać oddziaływanie obecnego wariantu wirusa z wirusem Sars z 2003 roku z tym samym receptorem naszego organizmu. Mutacji wirusa jest niestety jest coraz więcej.

Na wykładzie otwartym dr Witkowska i Dr Agnieszka Rombel-Bryzek, która również wykład poprowadzi opowiedzą o tym dlaczego wirus mutuje i co zrobić, żeby te mutacje zatrzymać.

Pytana o szczepionki przeciwko covid dla dzieci od 5 roku życia powiedziała, że została ona przetestowana na dziesiątkach tysięcy dzieci i nie było poważnych skutków ubocznych, wśród nastolatków zdarzały się nieliczne przypadki.

Wykład on-line rozpocznie się o godzinie 18.00, link do wykładu pojawi się chwilę wcześniej na stronie głównej Uniwersytetu Opolskiego. Potrwa około 30-40 minut, a później będzie można zadawać pytania na czacie.

W internetowej części rozmowy dr Witkowska wytłumaczyła, że szczepionki mRNA produkowane z materiału genetycznego są bezpieczne.

- To materiał genetyczny, który nie wbudowuje się w organizm, to wycinek z którego wirus nie powstanie. Powoduje tylko, że nasz organizm odczytuje z tego informację i produkuje przeciwciała. One zostają zapamiętane w układzie immunologicznym i kiedy wirus wnika do organizmu, organizm go rozpoznaje i natychmiast rozpoczyna walkę. Kiedy ktoś jest niezaszczepiony układ immunologiczny nie wie, co się dzieje. U zaszczepionych jest przygotowany do walki - wyjaśniła.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »