Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały…
2021-12-13, 17:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
- Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane taśmy z muzyką, więc włączyłem muzykę - opowiada Jan Tomalik, który w nocy z 12 na 13 grudnia pełnił dyżur techniczny w Radiu Opole.
Przyjechał ówczesny prezes radia, nie wiedział dlaczego kazali mu przyjechać. Powiedział "Jeszcze nigdy nie widziałem tak oświtetlonego miasta. Można igłę znaleźć. Prezes poszedł do swojego gabinetu. Za chwile przyszedł "opiekun" radia z ramienia SB - opowiada Jan Tomalik, pracownik radia, który był w siedzibie rozgłości w noc wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Człowiek z SB poprosił, żeby zadzwonić do adiostacji, żeby spytac co słychać. Spytałem, powiedział, że OK, programy zniknęły, ale muzyka gra, Za kilka minut ta sama prośba, znowu dzwonię, ta sama rozmowa, za chwilę znowu przychodzi i prosi, żebym zadzwonił.
Dzwonię i słyszę "panie, daj mi pan spokój".

- "O już, są - powiedział człowiek z bezpieki" - wspominał Jan Tomalik. Okazało się, że wojskowi nie potrafili znaleźć nadajnika, a w ten sposób SB-k sprawdzał, czy znaleźli.

- Nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że to początek stanu wojennego, dopiero rano Jaruzelski przemawiał. Muzyczka, którą puściłem grała do rana, później przepiąłem z "jedynki" program, żeby leciał u nas. Tak było przez pół dnia, potem wszystkie odbiorniki zostały wyłączone. Jak się okazało byliśmy jedyną rozgłośnią w Polsce w nocy i do południa 13. grudnia nasze odbiorniki chodziły i coś tam grało.

Później dostaliśmy przepustki, w radiu dyżurowały 2 osoby, przed radiem stali żołnierze.
Powoli, systematycznie były przywracane programy nasze lokalne, na końcu.
Aresztowano kilku dziennikarzy i szefa techniki i kierownika.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »