Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących…
2021-12-08, 13:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku

- Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu wyborczym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej politolog dr Marek Mazurkiewicz. W swojej pracy badawczej zajmował się między innymi partycypacją mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku.
Podkreślił, że zapis w ordynacji wyborczej dotyczy wszystkich mniejszości, czyli 13 grup istniejących w Polsce. Tylko Mniejszość niemiecka wystawia swoje listy w wyborcach. -Mieliśmy w parlamencie przedstawicieli innych mniejszości, ale oni nie występowali pod szyldem etnicznych komitetów.
- Mniejszość Niemiecka ma przewagę nad innymi mniejszościami narodowymi w Polsce bo jest skupiona w jednym regionie i jest najbardziej liczebna - wskazał dr. Mazurkiewicz. - W 1990 i 1991 roku na terenie wtedy 30 gmin powstały struktury Mniejszości Niemieckiej.
- Mniejszość Białoruska nie miała tak silnych struktur lokalnych, swoich "DFK", mniejszość litewska ma potencjał do powołania swojego komitetu. W gminie Sejny Litwini stanowią 70%, wygrywają wybory do samorządu, ale nie tworzą swoich komitetów pod szyldem narodowym. Taką drogę wybrali - powiedział Politolog.

Rozmawialiśmy także o najnowszych badaniach dr. Mazurkiewicza, które dotyczą wyborów niekonkurencyjnych. To takie, w których nie ma kontrkandydata na burmistrza lub wójta, i wyborcy na karcie do głosowania skreślają "tak" lub "nie", lub sytuacja kiedy w wyborach do rady gminy w okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat i nie przeprowadza się głosowania.
- Prawie 9% mandatów do rady gmin w Polsce w małych gminach (do 20 tys. mieszkańców) było rozstrzygnięte bez głosowania. Jest także 14 gmin w Polsce, w tym w województwie opolskim, gdzie wybory do rady gminy odbyły się bez głosowania. Było 15 kandydatów na 15 miejsc w radzie. U nas tak wydarzyło się w gminie Leśnica.

- To niepokojące zjawisko, coraz mniej ludzi garnie się do działalności samorządowej. "Starym się już nie chce, a młodych to nie interesuje" tak usłyszałem od przewodniczącego rady gminy Pyncław, gdzie jest właśnie taki przypadek.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »