Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie!…
2021-12-01, 17:11 Autor:

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym

Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego serce w czasie rzeczywistym
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
Hologramy w służbie zdrowia [fot. USK Opole]
- Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej prof. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pod kierownictwem prof. Sachy naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzony, co ważne, w czasie rzeczywistym hologram.

Obraz hologramu widać tylko przy użyciu specjalnych okularów. - Operator widział pewne byty, których nikt więcej na sali nie widział. Mało tego, mogliśmy w te byty ingerować, obracać je, "nurkować" w struktury serca - opowiadał prof. Sacha.

Podkreślał, że działo się to w czasie operacji, a hologram zmieniał się w czasie rzeczywistym, czyli wszystko to, co lekarz wykonał na sercu pacjenta, było widać na hologramie.

- Obraz hologramu jest przestrzenny i to poczucie przestrzeni bardzo pomaga wykonywaniu zabiegu. Na tym polegała unikalność tego zabiegu. Hologramy można użyć do diagnostyki, natomiast my mieliśmy na bieżąco obraz serca - tłumaczył.

Operacja zastawki mitralnej z użyciem hologramu była pierwszym zabiegiem w Polsce, drugim na świecie. Kilka miesięcy temu wykonali go lekarze w Wiedniu.

- Zupełnie nowe obrazowanie wchodzi do medycyny. To krok na przód, zupełnie nowa płaszczyzna, która się otwiera. Kilka dni temu był duży, międzynarodowy kongres w Londynie dotyczący chorób zastawkowych, środowisko międzynarodowe nawet nie wie o istnieniu takiej nowej technologii, która się budzi, a została stworzona przez firmę z Polski.

- W piątek będziemy prezentować to na jednym z najważniejszych kongresów w Europie dotyczący kardiologii interwencyjnej. Jest już zainteresowanie, zostaliśmy momentalnie przyjęci na kongres i jesteśmy pierwsi do prezentacji - powiedział prof. Jerzy Sacha.

Urządzenie, które tworzy hologramy zostało stworzone przez polską firmę.
- Ten hologram jest najlepszym obecnie systemem. Oni są dużo do przodu w porównaniu z firmą niemiecką, lub firmami amerykańskimi. To jest top.

Gość Radia Opole podkreślał także, że pacjent po wykonaniu zabiegu bardzo szybko odczuł poprawę zdrowia.

Zabieg z użyciem hologramu przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będzie opisany w międzynarodowych czasopismach naukowych i prezentowany na kongresach branżowych.

Prof. Sacha zapowiada, że urządzenie tworzące hologramy w czasie operacji będzie wykorzystywane w USK w Opolu także przy kolejnych zabiegach.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »