Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej…
2021-11-26, 13:15 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 30 lat

Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej
- Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, z którym rozmawialiśmy o nowej koalicji rządzącej w Niemczech i postulatach zawartych w umowie koalicyjnej.
W Niemczech po wyborach powstała koalicja FDP-Zieloni-SPD. Nowym kanclerzem, który zastąpi Angelę Merkel ma zostać Olaf Scholz.

Rafał Bartek w trakcie rozmowy wspomniał, że uczestniczył w debacie organizowanej przez Fundację Friedricha Eberta w której brali udział politycy SPD.

- Ci politycy komentowali tę umowę koalicyjną w kontekście relacji polsko-niemieckich. Nie ma opisanego wprost, tak jak to było poprzednio, wsparcia dla mniejszości, ale ogólnie ta chęć wspierania mniejszości narodowych i etnicznych w samych Niemczech jest utrzymana. W innym aspekcie pojawia się zarys wsparcia dla takich inicjatyw jak Minority Safepack, która niestety na poziomie europejskim nie otrzymała wsparcia - mówił Rafał Bartek. - Ale rząd niemiecki widzi wsparcie dla tego kierunku - dodał.

- Z tej rozmowy wynikało też, że oni widzą ten kontekst (mniejszości red.) w kontekście praw człowieka i że dla nich to oczywistość. Ja zabierając głos powiedziałem, że widzę niebezpieczeństwo dla takiego sposobu myślenia, bo jeśli coś uznaje się za oczywistość to może "zginąć w tłumie" - zwrócił uwagę nasz gość.

Niemiecką umowę koalicyjną opatrzono zdaniem "Odważyć się na więcej postępu". I faktycznie niektóre postulaty można uznać za odważne bądź postępowe jak np. możliwość głosowania w wyborach od 16 roku życia, legalizacja marihuany czy zmiany w ustawie o obywatelstwie.

- To są partie, które raczej są wybierane przez młodszych obywateli. To właśnie chadecja wcześniej rządząca miała starszy elektorat, więc teraz widać ten wybieg w przyszłość - mówił Bartek.

- Jest też mowa o liberalizacji rynku pracy. To ogólny trend, który będzie się nasilał. Przemiany demograficzne, z którymi państwa sobie nie radzą, więc muszą się nastawiać na migrację. W ślad za tym idą pewne ułatwienia ale też kontrola tego procesu, bo to jest trend, który nie stopuje, a będzie się rozwijał.

W drugiej części programu nasz gość komentował pracę doktorską autorstwa dr Katarzyny Kownackiej, która pisała o determinantach poparcia dla mniejszości w latach 1990 - 2019 w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »