Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego…
2021-11-17, 07:39 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej granicy

Dr Tomasz Pawłuszko o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
- Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem, uwiarygadniać go, a Łukaszenka jest pionkiem w tej grze, bo jest od niego uzależniony politycznie i gospodarczo. Czy to od początku było przez nich uzgodnione, tego nie wiemy - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Tomasz Pawłuszko analityk bezpieczeństwa międzynarodowego związany z Uniwersytetem Opolskim, a wcześniej z Akademią Wojsk Lądowych, który współpracował z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP, autor raportów, analiz i książek z dziedziny stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
- Gaz to nie jest jedyna przyczyna wywołania tego konfliktu. Rurociągi należą do Gazpromu i Łukaszenka nie może sobie nimi dysponować - zaznaczył. - Może zrobić tylko tyle, na ile Putin mu pozwoli, a pieniądze z gazu są ważne dla Rosji.

Skomentował także telefon Angeli Merkel wykonany do Łukaszenki w sprawie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

- Stara się rozwiązać kryzys, może chce mieć sukces na zakończenie kariery. Tak samo prezydent Macron dzwonił. Niemcy i Francja chcą pokazać, że nadal się liczą, a Rosjanie chcą tylko z nimi rozmawiać - ocenił.

Jak powiedział gość Radia Opole kryzys na granicy trochę legitymizuje Łukaszenkę jako przywódcę narodu na zasadzie "patrzcie, rozwiązujemy kryzys razem z Niemcami. Gramy ligę wyżej, niż dotąd."

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o Ukrainie. Zauważalna jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z tym państwem. Mówi się, że skierowano tam nawet 100 tys. wojsk.

Pytany o to, czy może dojść do napaści zbrojnej na Ukrainę, odpowiedział, że wydaje się to mało prawdopodobne.

- Po pierwsze przez porę roku jaką mamy, po drugie potencjalne straty gospodarcze Rosji wraz ze spadkiem wartości rubla. Wydaje się, że to jest kolejna forma nacisku na państwo sąsiadujące, poszerzanie pola konfliktu, pokazanie, że Ukraina to jest nasza strefa wpływu i nam się nie podoba, że przyciągacie ją do NATO - powiedział dr Tomasz Pawłuszko.

- Uruchomienie art. 4 paktu o NATO to nie demonstracja siły. To pokazanie, że jesteśmy aktywni, jesteśmy w grze, że sojusznicy się nie opuścili, bo takie wrażenie próbuje Rosja wywrzeć. To ważna inicjatywa dla wschodniej flanki NATO, że kraje współpracują. Pamiętajmy, że kryzys cały czas ma charakter polityczny, nie militarni - podkreślił dr Pawłuszko.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »