Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach…
2020-04-10, 13:34 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach, którzy mieli odwagę o niej mówić

Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Greniuch [fot. Marcin Skomudek]
- Pamiętam, że byłem wówczas w trasie, usłyszałem tę wiadomość za pośrednictwem radia i zamurowało mnie, podobnie jak moich współtowarzyszy. Byliśmy wstrząśnięci – mówił w Loży Radiowej dr Tomasz Greniuch z opolskiego IPN-u, zapytany w jakich okolicznościach dowiedział się o katastrofie smoleńskiej. W Loży Radiowej rozmawialiśmy o zbrodni katyńskiej, która była powodem wylotu prezydenckiej delegacji do Smoleńska.
- Sowieci upokorzeni porażką z 1920 roku postanowili krwawo się zemścić. Przypomnijmy, o wielkiej bitwie z 1920 roku pod Warszawą, czyli „Cudu nad Wisłą”, przecież obchodzimy 100-lecie tej bitwy. To Polacy powstrzymali bolszewicką rewolucję i oni nigdy nie wybaczyli tego Polakom. Czekali cierpliwie, bo 20 lat by zrealizować swój morderczy plan wymordowania polskiej elity. I to właśnie wydarzyło się w dniach kwietniowych w 1940 roku - mówił dr Greniuch.

Nasz gość zwrócił uwagę, że mordy te były dokonywane niejako z bratnim wówczas totalitaryzmem niemieckim. - Przecież w tym samym czasie kiedy Sowieci dokonywali mordu na polskich oficerach, po zachodniej stronie Wisły takie same akcje robili Niemcy na polskich elitach – mówił Greniuch.

W kwietniu 1943 roku Niemcy obwieściły światu, że natknęły się na groby, wówczas było to 4 tysiące ciał. - Nie upatrywałbym w tym dobrej woli Niemców, chodziło tylko i wyłącznie o skłócenie aliantów i wydźwięk propagandowy - powiedział naczelnik opolskiego IPN-u.

Nasz gość opowiedział też o bohaterach, którzy głośno mówili o zbrodniach sowieckich w tamtym okresie i specjalnej akcji w mediach społecznościowych, która ma o nich przypominać.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »