Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich…
2020-03-24, 14:10 Autor: Ewa Skrabacz

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Temat terminu wyborów prezydenckich jest ważny dla wszystkich. Dla nas, pracowników Krajowego Biura Wyborczego, dla komisarzy wyborczych, najtrudniejsze jest chyba to, że w żaden sposób nie jesteśmy organem decyzyjnym, po prostu czekamy na to, co będzie. W miarę możliwości realizujemy kalendarz wyborczy – mówił Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 1
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 2
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 3
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 4
- W tej chwili jesteśmy na etapie powoływania okręgowych komisji wyborczych. Wczoraj po południu została powołana taka komisja w Opolu, w składzie sześcioosobowym, takim samym, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. Jednocześnie trwa rejestracja kandydatów, a do 10 kwietnia jest czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzają wybory w lokalach obwodowych – wyjaśniał Tkacz.

- Moje doświadczenie z poprzednich wyborów wskazuje na to, że zgłoszenia do obwodowych komisji wyborczych następują w ostatniej chwili, więc dziś nie można powiedzieć, czy mamy trudności z kompletowaniem ich składu. Zanim wybuchła pandemia, był bardzo duży popyt na miejsca w komisjach, można powiedzieć, że nawet niespotykany w ubiegłorocznych wyborach – dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Są dwie drogi, bardziej i mniej oficjalna, by zmienić termin wyborów, a żadna nie jest naturalna, bo obie wiążą się z sytuacją nadzwyczajną. Pierwszy krok jest po stronie rządzących, czyli możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. To oczywiście pociąga za sobą również inne konsekwencje, nie tylko przełożenie wyborów. Wprowadzenie takiego stanu to jest ostateczność, co do tego nie ma wątpliwości. Druga droga, mniej oficjalna, o której spekuluje się w mediach, to wycofanie się kandydatów wszystkich, czy pozostawienie jednego. To też jest nieformalny sposób, który jest przewidziany przepisami prawa wyborczego, bo wówczas marszałek Sejmu musi zarządzić nowe wybory – wyjaśniał Tkacz.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »