Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich…
2020-03-24, 14:10 Autor: Ewa Skrabacz

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Temat terminu wyborów prezydenckich jest ważny dla wszystkich. Dla nas, pracowników Krajowego Biura Wyborczego, dla komisarzy wyborczych, najtrudniejsze jest chyba to, że w żaden sposób nie jesteśmy organem decyzyjnym, po prostu czekamy na to, co będzie. W miarę możliwości realizujemy kalendarz wyborczy – mówił Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 1
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 2
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 3
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 4
- W tej chwili jesteśmy na etapie powoływania okręgowych komisji wyborczych. Wczoraj po południu została powołana taka komisja w Opolu, w składzie sześcioosobowym, takim samym, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. Jednocześnie trwa rejestracja kandydatów, a do 10 kwietnia jest czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzają wybory w lokalach obwodowych – wyjaśniał Tkacz.

- Moje doświadczenie z poprzednich wyborów wskazuje na to, że zgłoszenia do obwodowych komisji wyborczych następują w ostatniej chwili, więc dziś nie można powiedzieć, czy mamy trudności z kompletowaniem ich składu. Zanim wybuchła pandemia, był bardzo duży popyt na miejsca w komisjach, można powiedzieć, że nawet niespotykany w ubiegłorocznych wyborach – dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Są dwie drogi, bardziej i mniej oficjalna, by zmienić termin wyborów, a żadna nie jest naturalna, bo obie wiążą się z sytuacją nadzwyczajną. Pierwszy krok jest po stronie rządzących, czyli możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. To oczywiście pociąga za sobą również inne konsekwencje, nie tylko przełożenie wyborów. Wprowadzenie takiego stanu to jest ostateczność, co do tego nie ma wątpliwości. Druga droga, mniej oficjalna, o której spekuluje się w mediach, to wycofanie się kandydatów wszystkich, czy pozostawienie jednego. To też jest nieformalny sposób, który jest przewidziany przepisami prawa wyborczego, bo wówczas marszałek Sejmu musi zarządzić nowe wybory – wyjaśniał Tkacz.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »